Zmarł Andrzej Pawlak

2017-08-28 Zmarł Andrzej Pawlak

Ze smutkiem informujemy, że 23 sierpnia br., w wieku 86 lat, zmarł dr inż. Andrzej Pawlak - wieloletni Naczelny Dyrektor Swarzędzkich Fabryk Mebli. Człowiek niezwykle oddany ludziom, mądry i światły, profesjonalista i wybitny działacz gospodarczy. Twórca polskiego przemysłu meblarskiego, rozsławiającego Swarzędz w kraju i za granicą. Przyjaciel spółdzielczości mieszkaniowej w Swarzędzu.

W roku 2010 na łamach "Informatora Spółdzielczego" zamieściliśmy sylwetkę dra inż. Andrzeja Pawlaka, którą pozwalamy sobie ponownie przypomnieć:

dr inż. Andrzej Pawlak

Karty historii i życiorysu dyrektora dra inż. Andrzeja Pawlaka zawierają lata wielu osiągnięć zarówno w życiu osobistym, jak też w pracy zawodowej i działalności społecznej na rzecz środowiska Swarzędza, kraju, a nawet w wymiarze światowym.

Dyrektor Andrzej Pawlak jest urodzonym poznaniakiem i całe życie związał z miastem Poznaniem i jego okolicami a zwłaszcza Swarzędzem. Urodził się w rodzinie powstańca wielkopolskiego związanego zawodowo z bankowością. Po zdaniu matury w Liceum Marii Magdaleny wstąpił na studia najpierw na Uniwersytecie Poznańskim a później, zgodnie z profilem swoich zainteresowań, od trzeciego roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Rolniczej na Wydział Technologii Drewna, który ukończył w 1955 roku.

Był jednym z najbardziej ambitnych studentów i dlatego też, jeszcze przed ukończeniem studiów, już w 1954 roku podjął się pracy zawodowej w ówczesnej szamotulskiej Fabryce Mebli, w której rychło awansował na stanowisko Naczelnego Inżyniera. Już w krótkim czasie zyskał sobie ogromne uznanie we władzach ówczesnego Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego, jak też Branżowego Ministerstwa w Warszawie. W związku z tym, już w 1961 roku został przeniesiony do Swarzędza do pracy w ówczesnych Swarzędzkich Fabrykach Mebli, początkowo na stanowisko Naczelnego Inżyniera.

To właśnie tu, w Swarzędzu, rozpoczęło się pasmo olbrzymich sukcesów w pracy zawodowej, społecznej, jak i regionalnej. W tym miejscu należy przypomnieć, co zapewne nie wszystkim jest wiadome, że Swarzędzkie Fabryki Mebli swój początek zainaugurowały przy ulicy Poznańskiej 25 w Swarzędzu. To tam zapaliło się „ognisko” jakże wielu poczynań na rzecz budowy „miasta w mieście” - jak to już poprzednio określiłem w innych publikacjach. Trzeba więc wymienić poczynania: budowa Hotelu Pracowniczego, stołówki, przedszkola, żłobka, pierwszych w Swarzędzu bloków mieszkalnych, które dały początek późniejszej Spółdzielni Mieszkaniowej, nowoczesnych budynków socjalno-administracyjnych przy Poznańskiej 25 i Dworcowej 7, budowa nowoczesnych hal produkcyjnych, pomieszczeń socjalnych, magazynowych przy ul. Poznańskiej, rola inwestora zastępczego przy budowie obiektów sportowych KS Unia, jak hala sportowa, hotel, boiska itp. Nie można wreszcie pominąć powołania Zakładu Transportu w Garbach, powołania centrum magazynowego w Jasiniu ze stacją benzynową na obecnych terenach ETC.

Te olbrzymie przedsięwzięcia inwestycyjne wymieniam po to, ażeby zaakcentować postać dyrektora Andrzeja Pawlaka, jako głównego inicjatora ich realizacji. Dyrektor Andrzej Pawlak swoją karierę na stanowisku Naczelnego Inżyniera i zastępcy dyrektora ds. technicznych zakończył w 1976 roku, w którym to roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego przedsiębiorstwa. Z tą chwilą rozpoczął się okres nowych wyzwań, ale też wspaniałych projektów, pomysłów, a przede wszystkim osiągnięć. Swarzędzkie Fabryki Mebli za czasów dyrektorowania dr inż. Andrzeja Pawlaka zyskały w polskim przemyśle meblarskim ugruntowaną renomę wzorcowego filaru polskiego meblarstwa, polskiego eksportu mebli. Nakładały się na to liczne procesy integracyjne centrum przy ul. Poznańskiej 25 w Swarzędzu z wieloma fabrykami mebli z Wielkopolski. Warto tu wymienić rok 1965, w którym włączono fabrykę mebli w Kostrzynie oraz fabrykę krzeseł w Swarzędzu; dalej rok 1970, w którym włączono fabryki mebli w Poznaniu oraz zakłady w Kościanie i Mosinie; rok 1976, w którym włączono fabrykę mebli w Rawiczu i oddział w Bojanowie i wreszcie rok 1980, w którym włączono fabrykę mebli w Gostyniu. Integracja tylu fabryk ze Swarzędzem stanowiła potwierdzenie sprawnego, dynamicznego działania kadry, zwłaszcza technicznej, kierowanej od początku przez Dyrektora Andrzeja Pawlaka.

Wszystkie te przedsięwzięcia, a do tego powołanie własnego wzornictwa, projektowania mebli, którego Dyrektor A. Pawlak był założycielem i orędownikiem, zaowocowało tym, że Swarzędzkie Fabryki Mebli stały się największym polskim producentem mebli i największym ich eksporterem.

Dyrektor A. Pawlak w całym okresie swej pracy zawodowej nigdy nie zapominał o potrzebach pracowników, zwłaszcza tych najgorzej sytuowanych. Pasmo działań obejmowało pomoc finansową, socjalną, mieszkaniową i to wobec tysięcy pracowników i członków ich rodzin.

Cały okres pracy na stanowisku „szefa firmy” zapisał się owocną, partnerską współpracą Dyrektora z władzami miejsko-gminnymi w Swarzędzu, powiatowymi, wojewódzkimi.

Szczególnie wymierne znaczenie posiadała systematyczna współpraca z władzami spółdzielni, której następstwem było zasiedlanie mieszkań przez pracowników SFM na osiedlach, przede wszystkim w Swarzędzu i Kostrzynie.

Postać Dyrektora A. Pawlaka to nie tylko zasługi i inicjatywy związane z szeroko rozumianą techniką i produkcją. To daleko bardziej sięgające zainteresowania i zamiłowania. Do tych zaliczyć trzeba obronę doktoratu w czasie pracy zawodowej; powołanie i przewodnictwo pierwszej OSP w Swarzędzu, prezesowanie KS Unia w Swarzędzu przez okres 20 lat, aktywną działalność w Polskiej Radzie Wzornictwa Przemysłowego w W-wie, funkcję przewodniczącego Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w czasie dwóch kadencji.

Te wszystkie zasługi, osiągnięcia i trwałe wartości zostały potwierdzone w bardzo licznych odznaczeniach państwowych i społecznych. Wśród nich m.in. znacząca nagroda Lidera pracy Organicznej w 1988 roku, którą Dyrektor Pawlak w całości przeznaczył na cele charytatywne, a mianowicie wsparcie leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi.

Potwierdzeniem i zaufaniem dla ogromnych umiejętności Dyrektora A. Pawlaka było wytypowanie przez władze centralne w 1989 roku Swarzędzkich Fabryk Mebli do jednej z pierwszych, eksperymentalnych prywatyzacji w Polsce. W następstwie prywatyzacji, Dyrektor Pawlak objął obowiązki pierwszego prezesa Zarządu SFM- Spółka Akcyjna. Na platformę firmy sprywatyzowanej SFM weszły w doskonałej kondycji produkcyjnej, eksportowej i finansowej. Po niedługim czasie, 30 października 1990 r. Dyrektor Pawlak zakończył całokształt swej pracy zawodowej, kierując się potrzebami zdrowia, a wreszcie kwalifikacjami do zasłużonej emerytury.

Miałem ogromną przyjemność i olbrzymią satysfakcję bezpośrednio współpracować z Dyrektorem dr inż. A. Pawlakiem przez okres blisko 30 lat. Były to dla mnie lata bogatych doświadczeń, potrzeby stałego doskonalenia i rozwoju, co przy tej okazji serdecznie i z wdzięcznością wspominam i dziękuję.

dr Ryszard Karolczak
Przedruk tekstu z 2010 r.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej