Podatek od nieruchomości mieszkalnych 2018

2018-01-30 Podatek od nieruchomości mieszkalnych 2018

   Minął kolejny rok. Jedni powiedzą, że szybko (może nawet za szybko). Inni powiedzą, że nareszcie. Bez względu na nasze odczucia, wraz z nastaniem kolejnego roku kalendarzowego, znów trzeba będzie zapłacić podatek od nieruchomości. Jakie stawki będą obowiązywać w nowym roku?

W 2018 roku wzrosła maksymalna stawka określona przez Ministerstwo Finansów. Podwyżka równa jest stopie inflacji, czyli wynosi 1,9%. Oznacza to wzrost maksymalnej opłaty do poziomu 0,77 zł za m2 użytkowej powierzchni mieszkalnej.

Swarzędz

W tym roku w naszej gminie nie będzie podwyżki. Wymiar podatku naliczany będzie według stawek, które obowiązywały w 2016 roku. Tak więc stawka wynosi 0,72 zł/m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Poznań

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku Poznań nie oszczędza swoich mieszkańców. Wraz ze wzrostem maksymalnej stawki wzrosła również opłata poznańska. I tak jak w latach ubiegłych równa jest stawce maksymalnej, czyli 0,77 zł/m2.

Kórnik

Tak jak w Poznaniu, w ślad za podwyższeniem maksymalnej stawki, podjęta została uchwała o podwyżce. W związku z tym stawka wynosi 0,77 zł/m2 powierzchni użytkowej.

Kostrzyn

W tej gminie stawka pozostaje bez zmian. I choć zawsze była niższa od maksymalnych, tym razem jest to różnica 0,05 zł. Stawka podatku w Kostrzynie wynosi więc 0,72 zł/m2 użytkowej powierzchni budynku mieszkalnego.

W Czerwonaku

Obowiązywać będzie ta sama stawka, co w roku ubiegłym, a więc 0,74 zł/m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Luboń

Jest kolejną Gminą, gdzie podatki wzrastają. Podwyżka jest symboliczna, bo o 0,01 zł/m2. W 2018 r. zapłacimy tu 0,72 zł/m2 za powierzchnię użytkową budynku.

Terminy płatności

Podatek dla mieszkańców posiadających prawo odrębnej własności lokalu jest płatny jednorazowo (jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego wynosi poniżej 100,50 zł rocznie) lub w czterech ratach, kolejno do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Właściciele lokali wyodrębnionych otrzymują pisemne zawiadomienie o wysokości podatku z miejscowego urzędu. Jeśli wpłacamy podatek jednorazowo, to kwotę należy zapłacić w terminie do 15 marca.

W przypadku pozostałej części naszych mieszkańców podatek od nieruchomości oraz opłatę użytkowania wieczystego reguluje Spółdzielnia, a mieszkańcy spłacają kwoty ratalnie w comiesięcznych rachunkach czynszowych.

R.O.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej