Wymień piec - z SM i UMiG

2019-03-19 Wymień piec - z SM i UMiG

Wymień piec ze Spółdzielnią i Urzędem Miasta

 

Zdecydowana większość mieszkań, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu, ogrzewana jest ciepłem z sieci miejskiej, a niektóre nieruchomości z lokalnych kotłowni gazowych. Od kilku lat, w wyniku rozmów z firmą Veolia i prowadzonych przez nią inwestycji, również i te nieruchomości są cyklicznie podłączane do miejskiej sieci cieplnej a kotłownie likwidowane, co jest korzystne finansowo dla mieszkańców, gdyż ciepło z msc jest najtańsze w eksploatacji. Budynki Spółdzielni nie są więc źródłem tworzenia smogu i zanieczyszczeń powietrza.

  Nieszczęsna „13”

Jest jednak jedno „ale”. W najstarszych swarzędzkich budynkach Spółdzielni, zlokalizowanych na os. Władysława IV oraz przy ul. Poznańskiej 33 nadal znajduje się część mieszkań, których właściciele z różnych względów nie zainstalowali pieców gazowych, mimo że od kilkudziesięciu lat, jest taka możliwość. Na 90 mieszkań znajdujących się na os. Władysława IV, jeszcze w 8 pali się węglem. Natomiast przy ul. Poznańskiej, węglem pali się w 5 z 23 mieszkań. Biorąc pod uwagę, blisko 5 tys. mieszkań, którymi Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza w Swarzędzu, 13 mieszkań opalanych węglem stanowi zaledwie promil. Jest to jednak promil, wpływający na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

  Bardzo korzystna propozycja

Spółdzielcy, którzy nadal opalają węglem, wkrótce otrzymają pisma ze Spółdzielni Mieszkaniowej z propozycją likwidacji pieców węglowych na stałe. Zostaną poinformowani o wprowadzeniu w 2017 r. Uchwały antysmogowej przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Zgodnie z nią, od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał zakaz eksploatacji starych pieców bezklasowych, opalanych węglem. Każda osoba, która jeszcze w 2024 r. będzie paliła węgiel w starych piecach, będzie musiała liczyć się z możliwością nałożenia na nią kar finansowych.

Mieszkańcy zostaną też poinformowani o możliwościach, jakie pojawiły się w Swarzędzu, dzięki uchwale Rady Miejskiej dotyczącej zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków Gminy Swarzędz na dofinansowanie likwidacji starych pieców węglowych i zastąpienia ich nowszymi urządzeniami grzewczymi (w tym wypadku – kotłami gazowymi). Wysokość dotacji z Urzędu Gminy może wynieść nawet do 80% udokumentowanych i poniesionych kosztów inwestycji, lecz nie więcej niż 7 tys. zł brutto. Spółdzielnia szacuje, że orientacyjny koszt wymiany pieca, na który składa się: projekt budowlany, uzyskanie pozwolenia na budowę, zakup i montaż kotła gazowego, montaż grzejników, montaż wkładu kominowego, podłączenie do sieci gazowej oraz odbiór techniczny, może wynieść od 15-20 tys. zł. Cena ta nie obejmuje likwidacji starego pieca kaflowego.

W związku z tym, że dotacja z Urzędu Miasta pokryje tylko część kosztów, Rada Nadzorcza Spółdzielni podjęła uchwałę, dzięki której przewiduje się dodatkową pomoc finansową ze Spółdzielni, w postaci rozłożenia pozostałych kosztów inwestycji na raty – których wysokość i okres spłaty byłby uzgadniany ze Spółdzielnią.

W ślad za wysłanymi pismami, do mieszkańców dotrą pracownicy Spółdzielni, którzy po uzyskaniu informacji o ilości zużywanego węgla i kosztach ogrzewania mieszkania, przedstawią analizę efektywności finansowej wymiany urządzenia grzewczego. Wytłumaczą mieszkańcom, jakiego rodzaju dofinansowanie jest możliwe i jak będzie można spłacić inwestycję w ratach. Kolejnym krokiem, jeśli mieszkańcy będą zainteresowani, będzie wykonanie kosztorysu i przedstawienie oferty oraz pomoc przy wypełnianiu i składaniu wniosków wraz z projektami budowlanymi do UMiG.

Mieszkańców zachęcamy do skorzystania z tej propozycji. Warto sięgnąć zarówno po dotację z Urzędu, jak i możliwość ratalnych spłat w Spółdzielni. Likwidacja każdego pieca, wpłynie na jakość powietrza w okolicy. Trzeba też pamiętać o tym, że za kilka lat możliwość palenia w starych piecach się skończy.

JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej