Modernizacje przyjazne dla oka... i środowiska

2016-09-27 Modernizacje przyjazne dla oka... i środowiska

Spółdzielnia zakończyła już większość głównych prac związanych z tegorocznymi termomodernizacjami. Docieplone zostały następujące bloki:
- bud. nr 16, 17 i 18 na os. Kościuszkowców
- bud. nr 18 i 19 na os. Dąbrowszczaków
- bud. nr 16 i 17 na os. Raczyńskiego.
Ukończono również modernizację budynku przy ul. Śremskiej 32a w Kórniku-Bninie.

Prace trwają nadal na os. Cegielskiego w Swarzędzu przy budynkach nr 1, 2, 3 i 4. Budynek nr 4 zostanie ukończony jako ostatni – wszelkie działania mają zostać sfinalizowane do końca października b.r.

Za wykonawstwo odpowiadają firmy Adex-Bud i Toribud.
Toribud: os. Kościuszkowców 16, 17 i 18 oraz ul. Śremska 32 a w Kórniku.
Adex-Bud: os. Dąbrowszczaków 18 i 19, os. Cegielskiego 1, 2, 3, 4 oraz os. Raczyńskiego 16 i 17.

Ochrona ptasich gniazd
Pierwsze modernizacje ruszyły już 1 marca br. Mimo, że termin ten nie należy do najwygodniejszych dla rozpoczęcia prac – nie mogło być inaczej. Na czas rozpoczęcia dociepleń miały bowiem wpływ kwestie związane z ochroną środowiska i ornitologią. Należało poprowadzić część prac, które mają wpływ na gniazdowanie ptaków, w taki sposób, aby budynki były przygotowane jeszcze przed przylotem jerzyków (czyli do 30 kwietnia). Oczywiście pod uwagę brano również inne gatunki występujących ptaków, jednakże to właśnie jerzyki są traktowane u nas wyjątkowo, ze względu na ich ogromną ilość (szczególnie w północnej części miasta) oraz fakt, że znajdują się one pod ochroną (ich gniazd się nie przenosi). Prace prowadzi się w taki sposób, aby gniazda jerzyków zostały zachowane.
Niekiedy wykonawcy nie mieli wyjścia i musieli zniszczyć niektóre gniazda (np. wróbla). Na zniszczenie każdego gniazda zawsze jest jednak wydawana zgoda ornitologów. Ptak otrzymuje wówczas lokum zastępcze: skrzynkę lęgową. Warto również dodać, że wstępne prace przygotowujące do termomodernizacji, prowadzone są już zimą (jest to czas, gdy ptaki nie gniazdują). Kolejny termin, w którym można wykonywać prace remontowe na elewacjach, nie czyniąc szkody ptakom, to czas od 1 września do końca października.
Modernizacje wykonuje się poza okresem wylęgowym, na bazie opinii ornitologicznych i na podstawie decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jeśli w danym budynku nie ma gniazd – wówczas można prowadzić prace w najbardziej sprzyjającym ku temu okresie (miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień).

JBK

os. Kościuszkowców 16

os. Kościuszkowców 17os. Kościuszkowców 16 i 17

os. Kościuszkowców 18

os. Dąbrowszczaków 18 i 19

os. Raczyńskiego 16


os. Raczyńskiego 16 i 17

os. Cegielskiego 1

os. Cegielskiego 2 i 3

os. Cegielskiego 3

os. Cegielskiego 4

Prace na os. Cegielskiego - widok od strony podwórka.

Foto. JBK

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej