Kolejne nowe kotłownie

2016-09-29 Kolejne nowe kotłownie

W ubiegłym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła wymiany starych kotłowni gazowych, które ogrzewały niektóre lokalizacje od blisko 20 lat (przeciętna żywotność kotłowni to około 15 lat). W 2015 r. nowe kotły zostały zamontowane w miejsce wcześniej najbardziej awaryjnych kotłowni przy ul. Śremskiej 34 i ul. Śremskiej 32a w Kórniku-Bninie. W tym roku wymienione zostały aż trzy kotłownie w blokach przy ul. Śremskiej 26, ul. Śremskiej 28 i ul. Śremskiej 32.

Kórnik-Bnin
Wymiany kotłowni, to oprócz prowadzonego od kilku lat projektu termomodernizacji budynków, jedno z najważniejszych przedsięwzięć Spółdzielni. Inwestycja niezbędna, bo ze względu na poważne awarie, stan kotłowni zagrażał brakiem dostaw ciepła oraz ciepłej wody do mieszkań.
Niestety nie każda nieruchomość wpłacała wcześniej środki na fundusz odtworzeniowy, który służy finansowaniu niespodziewanych awarii oraz zakupowi nowych kotłów. Te nieruchomości, które nie posiadały funduszu odtworzeniowego musiały skorzystać z bankowych kredytów inwestycyjnych. Tak było w przypadku dwóch tegorocznych lokalizacji przy ul. Śremskiej 26 i 28, natomiast mieszkańcy bloku nr 32 skorzystali z własnych, wcześniej zebranych środków.
Wszystkie trzy nowe systemy ogrzewania składają się z kotłów kaskadowych firmy De Dietrich, które sprawdzają się w budynkach, gdzie były zainstalowane w roku ubiegłym. Oprócz demontażu starej kotłowni i instalacji nowych kotłów, wymieniane były również instalacje c.o. i c.w. oraz zasilania gazowego, montowane układy pompowe, zasobnik c.w.u., wkład kominowy oraz system bezpieczeństwa gazowego, wykonano również izolację cieplną kotłowni, instalację elektryczną, oświetlenie, zamontowano drzwi przeciwpożarowe, instalację stacji uzdatniania wody grzewczej wraz z filtrem wstępnego oczyszczania wody, a także odświeżono wnętrze kotłowni: posadzkę i ściany.
Warto wiedzieć, że wymiana kotłowni wpływa nie tylko na bezawaryjność systemu ogrzewania, ale również przynosi oszczędności w kosztach utrzymania i ekonomicznej produkcji ciepła, o czym informowaliśmy już w osobnym artykule na łamach IS.

Poznań – ul. Głęboka
W wyniku rozmów pomiędzy firmą Veolia a Spółdzielnią Mieszkaniową w Swarzędzu, likwidowana jest stara kotłownia gazowa przy ul. Głębokiej 4 w Poznaniu. Lokalizacja znajduje się w pobliżu miejskiej sieci cieplnej firmy Veolia, która podłącza budynek przy ul. Głębokiej do swojej instalacji. Z całą pewnością przekształcenie systemu grzewczego będzie korzystne dla mieszkańców, ponieważ ciepło z miejskiej sieci cieplnej jest tańsze niż ogrzewanie gazowe. Odpowiedzialność za wszelkie naprawy, konserwacje i modernizacje będą zaś spoczywać na właścicielu sieci, czyli firmie Veolia.

Przypomnijmy, że rozmowy pomiędzy Spółdzielnią a Veolią dotyczyły też podłączenia do miejskiej sieci innych lokalizacji - ul. Chwaliszewo 17-23, ul. Rybaki 1A, ul. Niedziałkowskiego 23 i 23a w Poznaniu, os. Działyńskiego 1A, 1B, 1C, 1D, 1E i ul. Kwaśniewskiego 1 w Swarzędzu – które też mają szansę na zmianę systemu ogrzewania w przyszłości.

JC

Nowa kotłownia w Kórniku-Bninie

Fot. Mateusz Leimann, Administracja-Południe

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej