Ruszyliśmy z 4 nieruchomością

2016-11-21 Ruszyliśmy z 4 nieruchomością

Sukcesem zakończyła się procedura bonifikowanego wykupu gruntu użytkowanego wieczyście pod trzema nieruchomościami w Poznaniu – najpierw przy ul. Warszawskiej 81, 83, 85, następnie przy ul. Mścibora 62, 64, 66, 68, 70, 72, a później przy ul. Leszka 66, ul. Mścibora 67. Czas na kolejną poznańską nieruchomość.

Pierwsza trójka
Korzystając z możliwości tańszego wykupu gruntu pod nieruchomościami, dzięki udzielonym przez Miasto Poznań bonifikatom, Spółdzielnia sukcesywnie uwłaszcza kolejne nieruchomości. Najpierw wykupiony został grunt pod budynkiem przy ul. Warszawskiej, potem pod sześciobudynkową nieruchomością w Antoninku. Obecnie Spółdzielnia czeka na uprawomocnienie się decyzji dotyczącej gruntu pod dwubudynkową nieruchomością przy ul. Leszka 66 i Mścibora 67 w Antoninku. Uprawomocnienie nastąpi po 14 dniach od odbioru decyzji przez ostatnią osobę, będącą stroną w procesie przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Spółdzielnia decyzję już odebrała).

Ul. Główna
Jednocześnie Dział Techniczny Spółdzielni rozpoczął pracę związaną z uwłaszczeniem kolejnego gruntu – przy ul. Głównej 55, 55a, 59, 59a. Do mieszkańców posiadających prawo odrębnej własności lokalu zostały wysłane pisma, na które pozytywnie odpowiedziały trzy osoby, zainteresowane wykupem gruntu. Spółdzielnia musi uzyskać zgody wszystkich osób posiadających prawo do cząstki gruntu. Wówczas będzie mogła złożyć w Urzędzie Miasta stosowny wniosek, poczekać na wycenę i poinformować wszystkich mieszkańców o warunkach finansowych wykupu. Miejmy nadzieję, że będzie to kolejna spółdzielcza nieruchomość stojąca na własnym gruncie.

Ul. Małachowskiego i Tomickiego
Spółdzielnia przystępuje również do rozmów z właścicielami na odrębnych własnościach w budynkach przy ul. Tomickiego i Małachowskiego w Poznaniu. Wszyscy mieszkańcy posiadający udziały w gruncie otrzymali w tej sprawie pisma od Spółdzielni. Czekamy na odpowiedź ze strony mieszkańców. I w tym przypadku niezbędna jest zgoda wszystkich osób posiadających prawo odrębnej własności, aby przystąpić do dalszych działań.

Swarzędz – stan bez zmian
Wraz z początkiem 2016 r. zaczęła obowiązywać uchwała o bonifikatach przy wykupie gruntu w Swarzędzu. W tej sprawie zamieszczaliśmy wiele informacji oraz wymienialiśmy łącznie 28 nieruchomości swarzędzkich, gdzie Spółdzielnia rozpoczęła prace związane z uzyskiwaniem zgód mieszkańców oraz ze składaniem wniosków do Gminy. Niestety na razie nie udało się doprowadzić do wykupu gruntu pod żadną swarzędzką nieruchomością. Nie zanosi się na to również w najbliższych miesiącach. Na przeszkodzie stanęło kilka spraw. Z jednej strony Spółdzielnia ma problem z uzyskaniem zgód od mieszkańców (udziałowców w gruncie) niektórych nieruchomości, a z drugiej strony dalszą współpracę z Urzędem Gminy w tym zakresie uniemożliwiła sprawa sądowa dotycząca opłat z tytułu użytkowania wieczystego za lata 2007-2011. Spółdzielnia nie zgadza się ze stanowiskiem Urzędu Gminy w tym zakresie. Oprócz tego toczą się też postępowania przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym (SKO). Spółdzielnia złożyła odwołania, w jednym z nich SKO dopatrzyło się braków formalnych i postępowanie wróciło do ponownego rozpatrzenia. Sprawy te toczą się od kilku lat i mogą trwać jeszcze wiele miesięcy.

JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej