Sprzątanie piwnic

2016-12-20 Sprzątanie piwnic

Administracje Osiedli alarmują – coraz więcej piwnic w spółdzielczych budynkach zagracanych jest starymi meblami i elektrosprzętem. Spółdzielnia będzie usuwać graty, ponieważ utrudniają komunikację oraz stanowią zagrożenie w przypadku pożaru.

Komunikacja i ewakuacja
Części wspólne bloków, takie jak klatki schodowe, korytarze i piwnice to przestrzeń komunikacyjna, z której mieszkańcy korzystają na co dzień, a także ewakuacyjna, z której mieszkańcy muszą bez ograniczeń skorzystać w razie zagrożenia. Niestety część mieszkańców pojmuje „część wspólną”, jako dodatkową przestrzeń na meble i sprzęt, które nie mieszczą się w mieszkaniu. I tak, na klatkach schodowych ustawiane są rowery, szafki na buty i zbędne meble. Na korytarzach piwnicznych, w pralniach, suszarniach i wózkarniach pojawiają się stare szafy, a także pralki, lodówki, kartony po telewizorach i wszystko, czego żal wyrzucić, mimo że nie jest już użytkowane.

Regulamin
Zgodnie z Regulaminem Porządku Domowego, który obowiązuje w Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu, w punkcie dotyczącym zabezpieczeń przeciwpożarowych – nie wolno zastawiać klatek schodowych, korytarzy i przejść piwnicznych meblami, wózkami dla dzieci, rowerami, motocyklami itp. przedmiotami utrudniającymi komunikację. Ponadto mieszkańcy są zobowiązani do użytkowania piwnic, komórek lokatorskich oraz innych pomieszczeń wspólnego użytku w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. Należy też zwrócić uwagę, że w pomieszczeniach piwnicznych zabrania się podłączania jakichkolwiek urządzeń do instalacji elektrycznej, bo zdarzało się już, że mieszkańcy instalowali w piwnicach np. zamrażarkę.

Instalacje, robactwo i gryzonie
Trzeba zdawać sobie sprawę, że w piwnicach znajdują się instalacje, do których Spółdzielnia i inne służby powinny mieć dostęp chociażby w razie awarii. Bywa, że dostęp ten jest utrudniony, gdy ktoś zastawi przejście np. lodówką. Leżące w piwnicach graty są również idealnym siedliskiem dla robactwa i gryzoni, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Warto więc dbać o porządek zarówno w częściach wspólnych, jak i we własnej piwnicy.

Wzywamy mieszkańców do uprzątnięcia pomieszczeń piwnicznych.
Jednocześnie informujemy, że Spółdzielnia będzie usuwać
wszystkie przedmioty pozostawione w korytarzach
i piwnicznych pomieszczeniach wspólnych.

JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej