Informujemy, że od 1 grudnia 2025 r. ulegną zmianie wysokości opłat za energię cieplną
(centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową).
Podwyżka dotyczy:
-
miesięcznych zaliczek na centralne ogrzewanie (c.o.)
-
opłaty stałej za przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u)
-
opłaty zmiennej za przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u)
Zmiany wynikają przede wszystkim z nowej taryfy dla ciepła zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla Veolia Energia Poznań SA, która weszła w życie 15 listopada 2025 r. Skorygowano także prognozowaną konsumpcję energii cieplnej w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Podstawowym celem aktualizacji opłat jest zapewnienie środków do terminowego opłacania comiesięcznych faktur elektrociepłowni, firmie Veolia Energia Poznań SA i zagwarantowanie dostaw energii cieplnej do budynków będących w naszych zasobach mieszkaniowych.
Przyjęty system zaliczkowy dąży do zbilansowania kosztów, oznacza to że wysokość pobieranych co miesiąc zaliczek powinna być łącznie w ciągu roku jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych kosztów ogrzewania budynków. Utrzymywanie zaniżonych zaliczek w obliczu rosnących cen ciepła prowadziłoby do powstawania niedoboru, który Mieszkańcy musieliby pokryć jednorazowo w ramach indywidualnego rozliczenia kosztów energii cieplnej i jednocześnie zaburzona zostałaby elementarna płynność finansowa Spółdzielni. Zwracamy też Państwa uwagę na fakt, że w strukturze comiesięcznych opłat, to właśnie ceny ciepła (na które jako Spółdzielnia z mocy prawa nie mamy wpływu) stanowią lwią jej część.



