Harmonogram Termomodernizacji 2017-2025

2017-02-07 Harmonogram Termomodernizacji 2017-2025

Przedstawiamy listę termomodernizacji, które Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu zamierza wykonać w latach 2017-2025.

Wieloletni kompleksowy Program Termomodernizacji rozpoczął się w grudniu 2009 r. modernizacją jednego ze spółdzielczych wieżowców. Program zakładał docieplenie 162 budynków. Do tej pory udało się zrealizować połowę projektu – ocieplone zostały 82 budynki. Pierwotnie ustalony Program Termomodernizacji, uwzględniający wiek budowy bloków w każdej lokalizacji, ulegał częściowym modyfikacjom ze względu na stan techniczny niektórych budynków. Przyspieszana była termomodernizacja bloków, gdzie np. dochodziło do częstego przeciekania przez elewacje. Liczba docieplanych budynków rokrocznie była inna (od 10 do 13 budynków), ze względu na warunki finansowe i możliwości uzyskania kredytów bankowych, przy zachowaniu płynności finansowej Spółdzielni. Zaspokajając liczne pytania mieszkańców postanowiliśmy wydrukować na łamach „Informatora Spółdzielczego” przewidywany harmonogram dociepleń pozostałych 80 budynków.

Termomodernizacje 2017
Lista budynków docieplanych w 2017 r. została zatwierdzona przez Radę Nadzorczą w październiku 2016 r. W związku z tym nie ulegnie już modyfikacjom. W porozumieniu z Urzędem Gminy udało się rozwiązać problemy związane z pracami na os. Kościuszkowców (budynek przychodni zdrowia pomiędzy blokami), a także „wciągnąć” do realizacji początkowo rezerwowy blok na os. Cegielskiego 6. Spółdzielnia złożyła już stosowne wnioski kredytowe i przygotowuje się do realizacji zadania.

Termomodernizacje 2018-2019
Spółdzielnia przygotowuje się też do termomodernizacji, które będą wykonane w 2018 i 2019 r. pod względem dokumentacyjnym, projektowym i kosztorysowym. Decydujące będą jednak możliwości finansowe oraz ewentualne, nieprzewidziane zdarzenia techniczne. Podana lista jest prognozą i może ulec nieznacznym przesunięciom. Decyzję o ścisłej liście budynków termomodernizowanych podejmuje Rada Nadzorcza w roku poprzedzającym prace.


Termomodernizacje 2020-2025
W latach 2017-2019 Spółdzielnia planuje utrzymać poziom termomodernizacji 10 budynków rocznie. Od 2020 roku Spółdzielnia planuje modernizować nieco mniejszą ilość budynków, ze względu na ich większą złożoność konstrukcyjną (w porównaniu do typowych bloków z wielkiej płyty) oraz zwiększony zakres prac. Podana lista jest prognozą i może ulec nieznacznym przesunięciom. Decyzję o ścisłej liście budynków termomodernizowanych podejmuje Rada Nadzorcza w roku poprzedzającym prace.


Przedstawiony harmonogram może ulec ewentualnemu przyspieszeniu w przypadku, jeśli Spółdzielni uda się pozyskać środki zewnętrzne – z dotacji unijnych czy programów środowiskowych. Do tej pory starania Spółdzielni związane z uzyskaniem tego rodzaju środków niestety nie były brane pod uwagę odpowiednich organów.

JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej