OSP przestrzega i informuje

2017-01-26 OSP przestrzega i informuje

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu apelują o ostrożność do mieszkańców naszego miasta. Zimą jesteśmy narażeni na wiele więcej zagrożeń niż podczas pozostałych pór roku (m.in. z powodu niskiej temperatury i śliskiej nawierzchni). Ze względu na typowe dla obecnej pory roku warunki pogodowe, częściej zdarzają się kolizje i łatwiej dochodzi do wypadków na drogach. Zachowajmy więc czujność i nie spieszmy się. Zwróćmy też uwagę, czy w tym trudnym czasie, inni nie potrzebują naszej pomocy.

ZAMARZNIĘTE AKWENY WODNE
Dla niektórych osób (a szczególnie dla młodzieży) lód pokrywający jezioro i zbiorniki wodne, stanowi nie lada atrakcję. Apelujemy więc o wyobraźnię. Ze względu na wahania temperatury, pokrywający wodę lód może w niektórych miejscach okazać się bardzo cienki. Nie należy wchodzić na zamarznięte akweny bez wyraźnej przyczyny, ponieważ zawsze istnieje ryzyko załamania się pokrywy lodowej pod naszym ciężarem. Powinniśmy mieć świadomość, że jego grubość w poszczególnych miejscach może się różnić. W żadnym wypadku nie wolno wchodzić na środek jeziora.

RYZYKO ZAMARZNIĘCIA LUDZI I ZWIERZĄT
Co roku w naszym kraju odnotowuje się co najmniej kilkadziesiąt zamarznięć. Spotyka to najczęściej osoby bezdomne, przebywające w pustostanach i pozostawione same sobie. Jeśli widzimy, że danej osobie grozi ryzyko zamarznięcia, prosimy o telefoniczne zgłoszenie tej informacji na telefon alarmowy 112. Można również wybrać numer tel. Straży Pożarnej 998, Straży Miejskiej 61 651 09 86, czy też wezwać pogotowie (999).
Aby pomóc przemarzniętym bezpańskim zwierzętom (np. psom czy kotom), najlepiej zgłosić dany przypadek Straży Ochrony Zwierząt - tel. 510 248 738. Telefon jest czynny całodobowo. Ochotnicza Straż Pożarna oraz Straż Miejska również ruszają na pomoc zwierzętom, jednakże to właśnie Straż Ochrony Zwierząt jest tym organem, który odpowiednio zadba o dobro zwierząt również po interwencji.

WAŻNA INFORMACJA!
Zgłoszenie o tym, że komuś grozi ryzyko zamarznięcia, należy złożyć również wtedy, gdy dana osoba jest po spożyciu alkoholu czy innych środków odurzających. Miejmy świadomość, że również wzywając pomoc do osoby będącej „pod wpływem” nie poniesiemy odpowiedzialności finansowej, gdyż jest to tzw. „działanie w dobrej wierze”.

SYLWESTROWE OBOWIĄZKI
Podczas, gdy większość z nas spędzała czas na sylwestrowej zabawie, strażacy wypełniali należycie swoje zadania. Do ich obowiązków należało zabezpieczenie terenu Miasta i Gminy Swarzędz, w sile jednego zastępu, na wypadek ewentualnych zagrożeń spowodowanych użyciem fajerwerków. Zdaniem OSP, ostatni Sylwester oraz czas okołosylwestrowy minął bardzo spokojnie. Odbyło się bowiem o wiele mniej interwencji niż miało to miejsce w poprzednich latach.

JBK

Zima nad Jeziorem Swarzędzkim - fot. JBKTa strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej