Środki na zabytki

2017-04-26 Środki na zabytki

W październiku 2016 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków”. Wniosek dotyczył przyznania dofinansowania na realizację zadań remontowych w budynkach przy ul. Armii Poznań 51 oraz ul. Kolonia PZNF 2 w Luboniu. W kwietniu br. ministerstwo warunkowo przyznało Spółdzielni środki finansowe.

Pierwsze wnioski Spółdzielni o dofinansowanie zabytków w Luboniu spotkały się z odmową ministerstwa. Od tej decyzji Spółdzielnia się odwołała i udało się uzyskać promesę na przyznanie środków w skromniejszej ilości niż suma wnioskowana, pod warunkiem zaktualizowania i przesłania niezbędnej dokumentacji w ciągu 40 dni. Mniejsza pula przyznanych środków wiąże się z weryfikacją kosztorysów oraz zakresu prac remontowo-budowlanych. W tegorocznym budżecie na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami ministerstwo zarezerwowało łącznie 85 tys. zł na dwa budynki w Luboniu: przy ul. Armii Poznań 51 i ul. Kolonia PZNF 2. Co ciekawe spośród beneficjentów programu aż 98% dotyczy budynków sakralnych, a tylko pozostały promil budynków mieszkalnych.

Należy podkreślić aktywną rolę mieszkanki Lubonia, członka Rady Nadzorczej Spółdzielni, pani Marii Kaczmarek w otrzymaniu dofinansowania. Pani Maria była zaangażowana w rozmowy m.in. z posłami, Powiatowym Konserwatorem Zabytków, Burmistrzem Lubonia oraz wspierała Spółdzielnię pisemnymi opiniami i opracowaniami fachowców w sprawie zabytków.

Warto też dodać, że w związku z przyznaniem dofinansowania przez Ministerstwo Kultury, Spółdzielnia zwróciła się w kwietniu z wnioskami o dofinansowanie również do Burmistrza Lubonia, Starostwa Poznańskiego oraz Powiatowego Konserwatora Zabytków.

JC


Luboń, ul. Kolonia PZNF 2

Luboń, ul. Armii Poznań 51

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej