Będą rozmowy na temat byłej przychodni

2017-10-26 Będą rozmowy na temat byłej przychodni

  Mija już 8 rok, od kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu uruchomiła program termomodernizacji budynków mieszkalnych, znajdujących się w jej zasobach. Co roku, na każdym osiedlu kolejne obiekty zostają docieplone, otrzymują nową elewację, ale nie tylko. Spółdzielnia dba również o ich otoczenie. Rewitalizacja obejmuje także tereny komunikacji pieszej i tereny zielone. Z roku na rok zmniejsza się obszar zajęty przez „smutne, szare budynki”.

Niestety, na terenie osiedli, w sąsiedztwie docieplonych budynków znajdują się obiekty, które z uwagi na fakt, że są we władaniu innych podmiotów, nie zostały objęte programem termomodernizacyjnym. Jednym z nich jest budynek „dawnej” przychodni zdrowia, położony na osiedlu Kościuszkowców nr 20. Nieruchomość stanowi własność Gminy Swarzędz. Od czasu, kiedy w obiekcie przestała funkcjonować przychodnia, budynek stoi pusty i coraz bardziej pogarsza się jego stan techniczny.

Im bardziej Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu zaczęła zbliżać się z pracami termomodernizacyjnymi do „przychodni”, tym bardziej zaczęła zastanawiać się nad tym, w jaki sposób reaktywować ten teren. Powstało kilka pomysłów na wykorzystanie istniejącej bryły budynku, ale po analizach techniczno-ekonomicznych władze Spółdzielni doszły do wniosku, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby pobudowanie na tej nieruchomości nowego obiektu mieszkalnego. Pomysł wydał się interesujący, ale przeszkodę w jego realizacji stanowi stan prawny gruntu. Jak wspominaliśmy, nieruchomość wraz z budynkiem stanowi bowiem własność Gminy Swarzędz.

Ze względu na zbliżający się termin rozpoczęcia opracowania dokumentacji technicznej na docieplenie sąsiednich budynków nr 19 i 21 na os. Kościuszkowców, Spółdzielnia postanowiła zainteresować swoim pomysłem Władze Miasta. Na poparcie zasadności swoich zamierzeń przedstawiła koncepcję budowy nowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Nasza propozycja zakładała, że inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Gminę Swarzędz i Spółdzielnię Mieszkaniową w Swarzędzu. W zamian za przekazanie terenu, Gmina miała otrzymać na własność trzy lub cztery lokale mieszkalne w nowo budowanym budynku.

Korespondencja i rozmowy w tym temacie toczyły się od końca 2015 roku. Po początkowej fazie akceptacji naszego pomysłu, otrzymaliśmy informację, że Gmina rozważa samodzielne zagospodarowanie nieruchomości. Niestety na tej odpowiedzi skończyła się działalność Gminy w tym temacie.

Spółdzielnia, w obawie o przebieg procesu termomodernizacji, doprowadziła jedynie do wyrażenia zgody na wykonanie dociepleń przylegających do „przychodni” budynków nr 19 i 21. Prace termomodernizacyjne bloków spółdzielczych zostały zakończone w roku bieżącym, a budynek „przychodni” jak niszczał tak niszczeje dalej… Tymczasem mieszkańcy, uważając że decydentem w sprawach remontowych na terenie całego osiedla jest tylko Spółdzielnia, zwracają się do nas z pytaniami, dlaczego nie podejmujemy działań remontowych na tym obiekcie.

Wobec powyższego Spółdzielnia postanowiła wrócić do wcześniejszej koncepcji i ponownie spróbować zainteresować Gminę propozycją nadbudowy obiektu wielorodzinnego. W 2018 roku ma nastąpić realizacja III etapu przebudowy ciągu pieszo-jezdnego na terenie osiedla Kościuszkowców. Zakres robót obejmuje również rejon budynku nr 20 na tym osiedlu. Może jest to odpowiedni moment, by przy okazji rewitalizacji terenów komunikacyjnych i zielonych, podjąć decyzję co do budowy nowego obiektu mieszkalnego. Oprócz pozyskania około 15 mieszkań, nastąpiłoby uporządkowanie całego zespołu mieszkalnego.

W dobie braku nowych uzbrojonych terenów mieszkaniowych, na których można pobudować obiekty wielorodzinne, Spółdzielnia uważa opisaną koncepcję zagospodarowania nieruchomości na os. Kościuszkowców 20 za jak najbardziej zasadną. Z tego względu ponownie zwróciła się do Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka o rozważenie propozycji i wniosła o ujęcie ww. zadania w planach budżetowych na 2018 rok. W odpowiedzi otrzymała z Ratusza pismo wyrażające gotowość do podjęcia wspólnych działań w tym temacie. Wkrótce odbędzie się spotkanie władz Spółdzielni i Gminy.

O dalszych losach „przychodni” będziemy informować po zapadnięciu (lub nie) konkretnych decyzji w tej sprawie.

MR

Foto: JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej