Nowe, swarzędzkie wydawnictwo literackie

2018-08-08 Nowe, swarzędzkie wydawnictwo literackie

   Do nabycia w swarzędzkich księgarniach ATLAS jest najnowsze wydanie książki „Dzieje wsi okolic Swarzędza” autorstwa historyka Antoniego Kobzy. Książka została wydana w związku z tegorocznym Jubileuszem 60-lecia powstania i działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

Mieszkańcy zainteresowani nabyciem książki, mogą ją kupić w Księgarni Atlas - Urszula i Zbigniew Jarczyńscy:

• Swarzędz, os. Zygmunta III Wazy 17 – czynna: pn.-pt. 10.00-18.00, sob. 10.00-14.00
• Swarzędz, ul. Graniczna 63/35 – czynna: pn.-pt. 10.00-20.00, sob. 10.00-16.00 Nowe, swarzędzkie wydawnictwo literackie

W upalny wtorek, 31 lipca w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie autorskie z autorem książki „Dzieje wsi okolic Swarzędza” - panem Antonim Kobzą. Książka wydana została z okazji Jubileuszu 60-lecia działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

To niezwykła książka, a raczej księga, bo liczy kilkaset stron. Ale nie „grubość” jest tu istotna. Książka ta to absolutne novum w dość bogatej literaturze dotyczącej Swarzędza i okolic. Nikt jeszcze nie odważył się podjąć wyzwania opisania dziejów kilkudziesięciu naszych wsi i parafii w tak dokładny sposób. „Dzieje wsi okolic Swarzędza” to plon ponad pięcioletniej iście benedyktyńskiej pracy autora, tysięcy godzin spędzonych w najrozmaitszych archiwach, rozmów z setkami ludzi, wielokrotnych wyjazdów do opisywanych miejscowości, sporządzania szkiców, przyczynków, materiałów i fotografii. Opracowanie opisuje obszar centralnej części powiatu poznańskiego, jest więc także ważnym przyczynkiem do historii powiatu poznańskiego. Czy ktoś z sąsiednich gmin podejmie wyzwanie pana Antoniego i doczekamy się dziejów powiatu? Zobaczymy.

W książce nie znajdziecie Państwo historii miasta Swarzędza; podejrzewam, że Autor zostawił sobie ten temat „na bis”. Może za kolejne dziesięć lat ukaże się dzieło o samym Swarzędzu? Dlaczego za dziesięć? Ano dlatego, że wydawcą książki jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu, obchodząca w tym roku sześćdziesięciolecie powstania i działalności. Dziesięć lat temu, na swój złoty jubileusz, Spółdzielnia wydała album fotograficzny o Ziemi Swarzędzkiej „Swarzędz i okolice” autorstwa śp. Henryka Błachnio; najpiękniejszy jak dotąd album o Swarzędzu. Wspierając pracę pana Kobzy, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu umocniła swą pozycję mecenasa kultury naszego miasta. Nie fetą, nie fajerwerkami i nadętymi uroczystościami a sponsorowaniem dzieła, które przetrwa dłużej niż jubileuszowe fanfary. Działania wszystkich organów Spółdzielni, które przyczyniły się do wydania książki pana Antoniego Kobzy wpisują się, moim zdaniem, do najlepszego nurtu wielkopolskiej tradycji pracy organicznej, spokojnej mrówczej pracy dla dobra innych.

Lipcowa prezentacja książki pana Kobzy jest pewnie jedną z wielu, które się jeszcze odbędą, lecz najważniejsze jest, by „Dzieje wsi okolic Swarzędza” (ale po przeczytaniu!) znalazły się na półce każdego szanującego się swarzędzanina. A że większość z nas to swarzędzanie „nabyci”, tym bardziej powinniśmy poznawać dzieje miejsca, które jest już naszym miejscem.

Z kronikarskiego obowiązku muszę dodać, że w prezentacji wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy, działacze polityczni i samorządowi, swarzędzcy regionaliści, przyjaciele Autora oraz liczni czytelnicy, zainteresowani lekturą „Dziejów...” Znakomita większość wykazała się niesamowitą cierpliwością, stojąc w kilkudziesięcioosobowej kolejce po dedykację pana Antoniego, gdyż, jak powszechnie wiadomo, książkę z autografem czyta się przyjemniej!

Piotr Osiewicz

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej