Unijna pożyczka JESSICA 2

2018-11-21 Unijna pożyczka JESSICA 2

 

  Jedną z największych tegorocznych pożyczek unijnych w Wielkopolsce na termomodernizacje budynków w ramach programu JESSICA 2 otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu. Umowę 20-letniej pożyczki z bardzo niskim oprocentowaniem na poziomie 0,4% podpisał Zarząd Spółdzielni 19 listopada 2018 r. w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego w Poznaniu.

Pożyczka unijna Jessica 2, udzielana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, to najtańsza pożyczka w Wielkopolsce na termomodernizacje budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Spółdzielnia Mieszkaniowa aplikowała o te środki unijne już na początku maja br., a przygotowania do złożenia wniosku rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej. Umowa na realizację projektu „Modernizacja energetyczna 26 budynków wielorodzinnych będących w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu” została podpisana przez Zarząd Spółdzielni z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jako podmiotem wdrażającym instrument finansowy z WRPO.

Podmioty z sektora mieszkaniowego, starające się o pożyczkę JESSICA 2 to zwłaszcza spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe. Pożyczka w wysokości ponad 9,5 mln zł na termomodernizację aż 26 budynków spółdzielczych w latach 2019-2020, to jedna z największych pożyczek w sektorze mieszkaniowym przyznanych w tym roku przez BGK w ramach WRPO. W ubiegłym roku tego samego rodzaju umowę na pożyczkę JESSICA 2 podpisała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grodzisku Wielkopolskim, która z tej puli pieniędzy w ciągu 3 lat dociepli 24 budynki.

Warto dodać, że kwota pożyczki 9,5 mln zł z JESSICA 2 przeznaczona jest na pokrycie do 70% wydatków kwalifikowanych i dotyczy wyłącznie termomodernizacji budynków. Spółdzielnia prowadzić będzie jednak również szereg innych prac, jak np. malowanie klatek schodowych, wymiana okien piwnicznych i drzwi wejściowych, wymiana ekranów balkonowych i poręczy, zmiana sposobu oświetlenia, modernizując każdy budynek kompleksowo i dopasowując zakres prac indywidualnie do każdego z nich. Wszystkie prace dodatkowe sfinansowane zostaną tradycyjnymi kredytami komercyjnymi z BGK, a umowa w tym zakresie podpisana ma być do końca listopada br.

W ramach pożyczki JESSICA 2 docieplane będą następujące budynki:

Termomodernizacje 2019 – 14 budynków:
• Swarzędz, os. Dąbrowszczaków 22, 23, 24
• Swarzędz, ul. Gryniów 4, 5
• Swarzędz, os. Kościuszkowców 28, 29, 30
• Swarzędz, os. Raczyńskiego 23, 24, 25
• Swarzędz, os. Cegielskiego 13, 14, 15

Termomodernizacje 2020 – 12 budynków:
• Swarzędz, os. Dąbrowszczaków 25, 26
• Swarzędz, ul. Gryniów 6, 7, 8
• Swarzędz, os. Kościuszkowców 31, 32
• Swarzędz, os. Raczyńskiego 26, 27, 28
• Swarzędz, os. Cegielskiego 16, 17

Prace trwać będą w okresie od marca do października 2019 i 2020 r. Umowa dopuszcza zmiany w zakresach poszczególnych elementów inwestycji, przesunięcia czasowe i rzeczowe pomiędzy poszczególnymi etapami.

Tekst i foto: JC19 listopada 2018 r.
Podpisanie umowy JESSICA 2 w Banku Gospospodarstwa Krajowego w Poznaniu

Film Telewizji STK:

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej