Dąbrowszczaków jeszcze bez wyroku

2018-12-06 Dąbrowszczaków jeszcze bez wyroku

  W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyła się 6 grudnia rozprawa dotycząca zmiany nazwy osiedla Dąbrowszczaków na Szarych Szeregów. Wyrok nie zapadł – ma zostać ogłoszony podczas kolejnej rozprawy, która odbędzie się 20 grudnia br.

Zamieszanie związane z nazwą os. Dąbrowszczaków w Swarzędzu zaczęło się w czerwcu br., kiedy to Wojewoda Wielkopolski wydał zarządzenie zastępcze o z mianie nazwy tegoż osiedla na Szarych Szeregów. Decyzja wydana została na podstawie opinii IPN, bez konsultacji ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Swarzędzu czy Radą Miejską. Uznano, że nazwa odnosi się do XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego i propaguje komunizm, tymczasem funkcjonująca od 42 lat nazwa upamiętnia 2 Dywizję Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego i jest ściśle związana z 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, której imię nosi sąsiadujące os. Kościuszkowców, a także z oddziałem „Czwartaków”. Nazwy osiedli: Dąbrowszczaków, Kościuszkowców i Czwartaków odnoszą się do formacji wojskowych utworzonych w 1943 r. i należących do tej samej armii walczącej z faszyzmem na froncie wschodnim.

Tego rodzaju argument wytoczyła strona skarżąca zarządzenie Wojewody, czyli Rada Miejska. Jednocześnie Rada Miejska podnosi argument związany z faktem, że nie odnosiła się do nazwy osiedla w ustawowym terminie z uwagi na fakt, że nie jest ono ani ulicą ani placem i jest to jednostka organizacyjna Spółdzielni Mieszkaniowej, stanowiąca zwarty kompleks trzech osiedli, przedzielonych jedynie wewnętrznymi drogami osiedlowymi, nie posiadającymi nazw i w dużej części stanowiącymi własność Spółdzielni. Wojewoda udowadnia zaś, że osiedle można kwalifikować jako ulicę.

Pod koniec rozprawy Sąd zwrócił się do obu stron o uzupełnienie dokumentów i ze względu na jej skomplikowany charakter ogłosił termin kolejnej rozprawy na 20 grudnia br. Poznamy wówczas wyrok w sprawie nazwy spółdzielczego osiedla Dąbrowszczaków w Swarzędzu.

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie - 15 listopada - zapadł wyrok ogłoszony przez Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił sprawę kasacyjną i tym samym przywrócił nazwę ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie.

JC

Filmy Telewizji STK:


Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej