Całoroczne ciepło systemowe?

2019-05-21 Całoroczne ciepło systemowe?

W piątek 17 maja br. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu spotkał się z Prezes Zarządu Veolia Energia Poznań, Dalidą Gepfert, która funkcję tę sprawuje od stycznia br. W czasie spotkania omówiono bieżące zagadnienia związane z energetyką ciepłowniczą.

Veolia przedstawiła również nową ofertę skierowaną m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, związaną z całorocznym dostarczaniem ciepła do budynku. Jak przekonuje Veolia, pojęcie „sezonu grzewczego” będzie pomału odchodzić do lamusa, a zastępowane będzie rozwiązaniem gwarantującym inteligentnie sterowany komfort cieplny przez cały rok. Jest to możliwe dzięki montowanej na węzłach cieplnych automatyce pogodowej, sterującej dopływem ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej. Tego rodzaju „pogodynka” ma zaprogramowaną graniczną temperaturę, którą ustala klient (w tym przypadku Spółdzielnia), np. na 10°C. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej, uruchamiana jest dostawa ciepła dla budynków obsługiwanych przez węzeł, jeśli temperatura jest wyższa, dostawa ciepła jest odcinana. Veolia przekonuje, że tego rodzaju automatyka jest szybsza i mniej kłopotliwa od uruchamiania i zamykania sezonu grzewczego oraz pozwala zapewnić lepszy komfort cieplny. Przy jej całorocznym stosowaniu, nie trzeba przejmować się niestabilnością pogody. Nie ma zagrożenia, że ciepło zostanie wyłączone wiosną zbyt szybko, czy też, że jesienią w mieszkaniu będzie chłodno zanim, po uruchomieniu sezonu, ciepło dopłynie od przedsiębiorstwa ciepłowniczego do kaloryfera mieszkańca.

Propozycja ta będzie z pewnością szczegółowo analizowana przez Zarząd Spółdzielni, a także Dział Ekonomiczny, w którego kompetencjach są sprawy związane z technikami innowacyjnymi, rozliczaniem ciepła oraz ekonomiką. Zarząd Spółdzielni nie ma wątpliwości, że tego rodzaju produkt, mimo że wygodny dla Veolii i Spółdzielni oraz przyjazny mieszkańcowi, wiązałby się z podniesieniem ryczałtów za centralne ogrzewanie. Za zużytą większą ilość ciepła, mieszkańcy musieliby bowiem zapłacić.

JC

fot. B. Turkiewicz

Film Telewizji STK:

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej