Wernisaż Eryka Sieińskiego

2016-04-20 Wernisaż Eryka Sieińskiego

W ostatni dzień marca br. w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. „Miasta Europy. Szkice z podróży”. Autorem prac jest znany i ceniony swarzędzki architekt pan Eryk Sieiński, projektant m.in. spółdzielczych osiedli północnych. Wystawę można obejrzeć do końca kwietnia br. w galerii „Wielokropek” Biblioteki Publicznej w Swarzędzu na os. Czwartaków 1. 

Okazało się, że poza architekturą pan Sieiński ma jeszcze inną pasję, a mianowicie podróże. I te bliskie i te dalsze. Podczas tych podróży nieodłącznym elementem jego wyposażenia jest szkicownik, w którym na gorąco rysuje interesujące go obiekty architektury, krajobrazy, a nawet drobne detale. Z tych kilkuminutowych z konieczności szkiców powstają potem dopracowane w każdym calu (chociaż może robiące mylne wrażenie tworzonych w pośpiechu) dojrzałe prace, ukazujące urodę zwiedzanych przez autora miejsc. Plonem licznych podróży autora, m.in. do Francji, Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec są przedstawione na wystawie prace. Ukazują one piękno Europy; widać z nich, że autor czuje się w tych krajach dobrze, że rozumie ich specyficzny klimat i potrafi odkryć to, czego inni nie widzą. Towarzysząc autorowi w kilku jego europejskich podróżach miałem to szczęście, że widziałem, jak powstawały te prace i niejednokrotnie łapałem się na tym, że czegoś tam nie dostrzegłem i mogłem nadrobić zaległość dopiero oglądając prace pana Eryka. Oczywiście, nie tylko zagranica pasjonuje autora, wiele prac stanowi plon wędrówek po Polsce. Może to pomysł na następną wystawę?

Wystawa jest, co zrozumiałe, niepełna; po pierwsze - trudno pokazać wszystkie prace, których są już setki, po drugie – wiele prac pana Sieińskiego jest „u ludzi”. Autor ma bowiem miły zwyczaj obdarowywania przyjaciół swymi pracami, zwłaszcza tymi, które są plonem wspólnej z obdarowywaną osobą podróży. Tym sposobem w wielu swarzędzkich domach można spotkać urokliwe rysunki pana Eryka Sieińskiego. Również u niżej podpisanego. Eryku, dziękujemy za dotychczasowe, wspólne wyprawy turystyczne i prosimy o jeszcze! A mieszkańców zachęcam do zapoznania się z twórczością pana Eryka Sieińskiego bo warto!

Piotr OsiewiczLink do strony Biblioteki Publicznej w Swarzędzu:
http://biblioteka.swarzedz.pl/miasta-europy-szkice-z-podrozy-eryka-sieinskiego/


O mgr inż. arch. ERYK SIEIŃSKIM

Absolwent znakomitego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, członek Stowarzyszenia Architektów RP od kilkudziesięciu lat, wybitny projektant, rzeczoznawca, architekt – twórca (taki tytuł zawodowy nadaje indywidualnie Minister Kultury), wychowawca wielu pokoleń młodych architektów. Po ukończeniu studiów pracował przez kilka lat w Opolu i Wrocławiu, by wrócić w 1972 r. do rodzinnej Wielkopolski, do Poznania. W czasie kilkunastoletniej pracy w „Inwestprojekcie” inż. Sieiński był, wraz z zespołem, autorem projektów wielu osiedli mieszkaniowych (m.in. osiedla „Zatorze” w Koninie, „Helenki” w Śremie, Obornikach Wlkp., Ostrowie Wlkp., Nowym Tomyślu, Poznaniu, Międzychodzie), wielu obiektów użyteczności publicznej i innych.

Nas, jako mieszkańców Swarzędza, interesuje to, co powstało w naszym mieście. A jest tego mnóstwo: Osiedla Północne (Dąbrowszczaków, Czwartaków, Kościuszkowców), zespół domów jednorodzinnych „Na skarpie”, kino „Hollywood”, zespoły domów jedno – i wielorodzinnych na osiedlu Mielżyńskiego, wille miejskie na os. Działyńskiego, osiedle przy ul. Zamkowej, kaplica pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na os. Kościuszkowców, budynek Banku PKO BP przy ul. Cieszkowskiego i wiele innych obiektów. Tu dodać należy, że inż. Sieiński od kilkudziesięciu lat mieszka na zaprojektowanym przez siebie osiedlu; czy można sobie wyobrazić lepszą rekomendację?!

Za swe prace inż. Eryk Sieiński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, zarówno na konkursach krajowych jak i za granicą. Od kilkunastu lat prowadzi z powodzeniem rodzinną firmę architektoniczną ESPLAN, znaną z pewnością wielu swarzędzanom.
W nielicznych wolnych chwilach uprawia turystykę, dużo czyta, pracuje w ogródku, maluje (jego prace zdobią ściany wielu swarzędzkich mieszkań), ale przede wszystkim śledzi, co nowego w architekturze…

Piotr Osiewicz

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej