WSPOMNIENIE

2020-01-21 WSPOMNIENIE

Wspomnienie 
o Piotrze Choryńskim 

W dniu 18 stycznia 2020 roku, w wieku 71 lat, zmarł nagle Piotr Choryński. Pierwszy kontakt miałem z Nim w początkach lat 80-tych, kiedy wspólnie z żoną podejmowali działania w celu przyspieszenia otrzymania mieszkania w Spółdzielni Mieszkaniowej. Żyli w trudnych warunkach mieszkalnych, w jednym z budynków na rynku Swarzędzkim. Liczne interwencje i monity zaowocowały tym, że Państwo Choryńscy kupili upragniony domek jednorodzinny pod koniec 1982 r.

Wówczas jeszcze, Piotr Choryński nie był postacią powszechnie znaną w Swarzędzu. Zawodowo związał się z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu. Jego kariera zawodowa, szczególnie samorządowa, uległa przyspieszeniu kiedy związał swoje losy ze szkolnictwem w Swarzędzu, będąc inicjatorem powstania szkoły ogólnokształcącej. Przez dwadzieścia lat (1992-2012) sprawując funkcje nauczycielskie i dyrektorskie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, stał się osobą znaną i cenioną. Jego osiągnięcia oraz osobiste przymioty były przyczynkiem do tego, że w latach 2006-2018 był regularnie wybierany na radnego w wyborach samorządowych, a w szczytowym momencie kariery samorządowej pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w latach 2006-2010.

W tym okresie bliżej poznałem Pana Piotra Choryńskiego. Będę pamiętał osobiste rozmowy, które kilkakrotnie zamieniały się w długie dyskusje o Swarzędzu i o jego perspektywach, a także o projektach zawodowych w kierowanej przez Niego szkole. Piotrowi Choryńskiemu można przypisać wielkie, osobiste zasługi w umocnieniu pozycji i znaczenia w Swarzędzu II Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast w sprawach samorządowych zawsze wykazywał dobrą wolę i łagodził często napięte relacje urzędującej władzy wykonawczej miasta z Zarządem Spółdzielni.

Ceniłem Jego zamiłowania historyczne. Dał się poznać, jako znawca historii miasta, redagował „Zeszyty Swarzędzkie” i kolekcjonował stare pocztówki Swarzędza, które udostępnił lokalnej społeczności, wydając album „Swarzędz na starych pocztówkach”.

Dzisiaj bardzo przykro pisać o Piotrze Choryńskim w czasie przeszłym. Nagła śmierć zabrała z naszych szeregów Człowieka niezwykle pozytywnego i szanowanego, dla wielu przyjaciela lub bardzo dobrego kolegę. Swarzędz stracił cenionego, bardzo dobrego mieszkańca i samorządowca.

 Paweł Pawłowski

 Rodzinie i najbliższym
szczere wyrazy współczucia
składają
Rada Nadzorcza, Zarząd i pracownicy
Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu

--------------------------

 Msza święta i pogrzeb odbędą się

w piątek 24.01.2020 o godz. 12.30

w parafii św. Marcina w Swarzędzu.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej