Udało się z kolejnym programem JESSICA 2!

2020-03-17 Udało się z kolejnym programem JESSICA 2!

   W piątek, 13 marca w siedzibie banku BGK podpisana została umowa na termomodernizacje kolejnych 10 budynków w ramach programu JESSICA 2. Docieplenia w ramach drugiej umowy unijnej z bankiem BGK zostaną rozpoczęte już pod koniec 2020 r. a zakończone w roku 2021. Łącznie programem JESSICA 2 objętych jest 36 spółdzielczych budynków w Swarzędzu, co stawia naszą Spółdzielnię w czołówce spółdzielni mieszkaniowych wykorzystujących środki unijne z tego programu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 14 kompleksowych termomodernizacji budynków pod szyldem JESSICA 2. W tym roku już otwarte zostały place budów oraz ruszyły prace przy ul. Gryniów 6, 7 i 8, na os. Kościuszkowców 31 i 32, a także na os. Raczyńskiego 26 i 27. W ramach tej samej umowy, jeszcze w tym roku zrealizowane zostaną docieplenia: na os. Raczyńskiego 28, na os. Cegielskiego 16 i 17 oraz na os. Dąbrowszczaków 25 i 26. Oznacza to, że w 2020 r. docieplonych zostanie 12 budynków.

W ubiegłym tygodniu Spółdzielni udało się podpisać drugą umowę z Bankiem BGK. Zgodnie z jej treścią do końca 2021 r. przeprowadzona ma zostać termomodernizacja kolejnej grupy, tym razem 10 budynków, w następujących nieruchomościach:
• os. Kościuszkowców 35, 36, 37, 38, 39
• os. Dąbrowszczaków 27
• os. Raczyńskiego 29, 30
• os. Cegielskiego 18, 19.

Podobnie, jak przy poprzedniej umowie, unijna pożyczka JESSICA 2 udzielona została na 20 lat i cechuje się bardzo niskim oprocentowaniem, na poziomie 0,4%. Pokrywa ona 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na tej samej zasadzie, co dwa lata temu, Spółdzielnia zaciągnęła również kredyt uzupełniający na warunkach komercyjnych, który pokrywa około 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Kwota pożyczki z JEESICA 2 wynosi 7 mln 706 tys. zł, a kredytu uzupełniającego 2 mln 200 tys. zł. Koszty kwalifikowane dotyczą prac związanych bezpośrednio z termomodernizacją, Spółdzielnia będzie też wykonywać szereg prac dodatkowych, jak np. malowanie klatek schodowych, wymiana okien piwnicznych i drzwi wejściowych, wymiana ekranów balkonowych i poręczy, zmiana sposobu oświetlenia, modernizując każdy budynek kompleksowo i dopasowując zakres prac indywidualnie do każdego z nich.

W związku z tym, że środki pochodzą z Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, inwestycja musi rozpocząć się jeszcze w roku 2020 i może być kontynuowana w roku kolejnym. Oznacza to, że po zakończeniu tegorocznego programu dociepleniowego, Spółdzielnia jeszcze pod koniec roku przystąpi do inwestycji przyszłorocznej przynajmniej na jednym budynku.

JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej