Przekształcenia w odrębną własność
można realizować bez przeszkód

2020-06-01 Przekształcenia w odrębną własność<br />można realizować bez przeszkód

   Jesienią 2019 r. informowaliśmy mieszkańców na łamach Informatora o możliwości przekształcania praw do lokalu i wpłynięciu niezbędnych zaświadczeń z Gminy Swarzędz. Proces ten jest cały czas kontynuowany, a wielu mieszkańców już pozytywnie przeszło całą procedurę i posiada prawo odrębnej własności.

W 2019 r. przekształcenia prawa do lokalu w odrębną własność dokonało 68 mieszkańców. Przekształcenia te dotyczyły praw własnościowych oraz lokatorskich. Natomiast w 2020 r., mimo utrudnień związanych z pandemią, ograniczoną działalnością kancelarii notarialnych i sądów, udało się sfinalizować 46 przekształceń, a 20 mieszkańców oczekuje jeszcze na ostateczną realizację złożonych w tym celu wniosków.

Według stanu na 31 grudnia 2019 r. prawo odrębnej własności w Spółdzielni posiadało 911 mieszkańców, prawo własnościowe 4568 mieszkańców, prawo lokatorskie 351 mieszkańców i prawo najmu 22 mieszkańców. Stosunek praw w Spółdzielni ulega ciągłym zmianom, z tendencją wzrostową dla prawa odrębnej własności, którego ilość pomału zbliża się do tysiąca. Nadal jednak dominującą formą praw do lokali w naszej Spółdzielni jest prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego.

Bez przeszkód można przekształcać prawa do lokali w Swarzędzu, Kostrzynie, Czerwonaku oraz Kórniku. Niestety, na taką możliwość poczekać muszą jeszcze mieszkańcy ul. Chwaliszewo i ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu oraz niektórych nieruchomości w Luboniu, gdzie nadal trwają regulacje prawne, sądowe i geodezyjne. Mieszkańcy pozostałych spółdzielczych nieruchomości mogą przekształcać prawa do lokali w każdym momencie.

JC

Jak przekształcić prawo do lokalu?

1. Należy pobrać odpowiedni wniosek:

WNIOSEK o wyodrębnienie prawa własności lokalu (dla prawa własnościowego)
KLIKNIJ TUTAJ

WNIOSEK o wyodrębnienie prawa własności lokalu (dla prawa lokatorskiego)
KLIKNIJ TUTAJ

WNIOSEK o wyodrębnienie prawa własności lokalu (dla najmu)
KLIKNIJ TUTAJ

2. Wypełnić wniosek i odesłać go na adres zarzad@sm-swarzedz.pl lub złożyć go w sekretariacie Spółdzielni.

3. Spółdzielnia prześle mieszkańcowi pismo informujące o kosztach związanych z przekształceniem prawa do lokalu i pokieruje co do dalszych czynności.

KONTAKT

W przypadku pytań, osoby zainteresowane, mogą się kontaktować:

i.przekop@sm-swarzedz.pl
m.szaroleta@sm-swarzedz.pl
tel. 61 64 69 229
tel. 61 64 69 230
tel. 61 81 73 964

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej