Renowacja schodów na os. Kościuszkowców

2021-05-28 Renowacja schodów na os. Kościuszkowców

   Środowisko spółdzielcze, związane głównie z osiedlami zlokalizowanymi w północnej części Swarzędza, w imieniu których wystąpiła Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wanda Konys, wniosło do Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. projekt: REPREZENTACYJNA SKARPA ZASŁUGUJE NA ODNOWĘ SCHODÓW - Modernizacja zejścia schodami nad Jezioro Swarzędzkie.

W ramach corocznie ogłaszanego Budżetu Obywatelskiego, każdy mieszkaniec Gminy może współdecydować o zakresie części lokalnych wydatków, zgłaszając swój pomysł-projekt na budowę, modernizację, poprawę warunków, estetyki lub bezpieczeństwa wybranego rejonu miasta. Jednym ze zgłaszanych projektów, który uzyskał pełną akceptację i poparcie mieszkańców, zwłaszcza os. Kościuszkowców, jest rewitalizacja dojścia z osiedla do Jeziora Swarzędzkiego.

Projekt ten powstał w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, dotyczące poprawy bezpieczeństwa oraz estetyki zejścia schodami nad nabrzeże jeziora. Schody znajdują się na terenie miejskim i stanowią łącznik od zmodernizowanego deptaka do ścieżki spacerowej biegnącej tuż przy jeziorze.

Obecnie, zejście skonstruowane jest z płyt chodnikowych i kostki brukowej oraz poręczy z rur stalowych. Konstrukcja schodów jest zdecydowanie przestarzała i zniszczona wieloletnim użytkowaniem. Ponadto, schody są niebezpieczne z uwagi na zbyt wąski rozmiar szerokości stopnic oraz powstałe ubytki.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznej i nowoczesnej przestrzeni komunikacji pieszej pomiędzy ścieżkami spacerowymi wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego, a także wykorzystanie najwyżej posadowionego podestu na stworzenie tarasu widokowego na panoramę jeziora.

Projekt renowacji schodów zakłada:

  • Zmianę istniejącej konstrukcji schodów na bardziej nowoczesną.
  • Wykonanie zabezpieczeń oporowych w miejscu osuwania się skarpy.
  • Rewitalizację tego fragmentu terenu, nawiązującą do istniejącego środowiska naturalnego.
  • Wyrównanie wysokości i szerokości stopni.
  • Montaż balustrad po obu stronach schodów.
  • Instalację nowoczesnego oświetlenia.
  • Wykonanie bezpiecznych miejsc siedzących na tarasie widokowym.
  • Wykonanie odpływów wody/kratek ściekowych.
  • Umiejscowienie koszy na odpady przy tarasie widokowym.
  • Nasadzenia wieloletnich bylin oraz niskich krzewów ozdobnych.

Po zakończeniu prac, w tym miejscu powstałaby ciekawa i innowacyjna przestrzeń komunikacyjno-rekreacyjna. Podniesiony zostałby poziom bezpieczeństwa dla schodzących w dół w stronę jeziora i wchodzących w górę w stronę osiedli. Skarpa zyskałaby też na atrakcyjności, poprzez utworzenie tarasu widokowego.

Projekt renowacji schodów był koordynowany przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Wandę Konys i został przez nią zgłoszony w UMiG w dniu 28 maja. Podobnie jak inne wniesione projekty, będzie on przedmiotem kwalifikacji ze strony miejskiej Komisji Weryfikacyjnej. Podanie do publicznej wiadomości listy projektów zakwalifikowanych przez Komisję Weryfikacyjną nastąpi 1 lipca br.

Mieszkańcy Gminy Swarzędz będą mogli głosować nad przyszłorocznym Budżetem Obywatelskim od 16 lipca do 31 sierpnia br. Wyniki głosowania ogłoszone zostaną 30 września.

   Wszystkich spółdzielców, zwłaszcza zamieszkałych na osiedlach północnych, prosimy o mobilizację i zagłosowanie na projekt w okresie wakacyjnym. Z tarasu widokowego i odnowionej skarpy korzystać będzie mógł każdy, ale osoby zamieszkałe na os. Kościuszkowców, os. Czwartaków, os. Dąbrowszczaków korzystać będą z odświeżonego, urokliwego zakątka zapewne najczęściej.

Głosujmy na projekt o wartości do 100.000 zł o nazwie:
REPREZENTACYJNA SKARPA ZASŁUGUJE NA ODNOWĘ SCHODÓW !


Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej