Jak przekształcić prawo do lokalu?

2021-11-08 Jak przekształcić prawo do lokalu?

   W 2019 i 2020 r. kilkukrotnie informowaliśmy mieszkańców na łamach „Informatora Spółdzielczego” oraz na naszej stronie internetowej o możliwości przekształcania praw do lokali w odrębną własność (wraz z gruntem).

W 2019 r. przekształcenia prawa do lokalu w odrębną własność dokonało 68 mieszkańców. Przekształcenia te dotyczyły praw lokatorskich (35) oraz własnościowych (33). W 2020 r., mimo utrudnień związanych z pandemią, ograniczoną działalnością kancelarii notarialnych i sądów, udało się sfinalizować 81 przekształceń, w tym zmiany praw własnościowych (51) i lokatorskich (30). Na chwile obecną, w 2021 r. podpisane zostały 42 umowy dotyczące przekształcenia praw do lokalu, w tym znaczący odsetek lokatorskich (30) i w mniejszości własnościowych (12).

Z całą pewnością proces związany z przekształcaniem praw do lokalu przyspieszył od 2019 r. po wprowadzeniu przez ustawodawcę możliwości przekształceń praw lokatorskich w odrębną własność. Przykładowo, w 2018 r. dokonanych zostało 26 przekształceń, głównie prawa lokatorskiego we własnościowe, a w poprzednich latach liczba ta oscylowała na podobnym poziomie.

Zgodnie ze stanem na koniec 2020 r. prawo odrębnej własności w Spółdzielni posiadało 1011 mieszkańców, prawo własnościowe 4501 mieszkańców, prawo lokatorskie już tylko 317 mieszkańców i prawo najmu 19 mieszkańców. Stosunek praw w Spółdzielni ulega ciągłym zmianom, z tendencją wzrostową dla prawa odrębnej własności i spadkową dla pozostałych praw. Nadal jednak dominującą formą praw do lokali w naszej Spółdzielni jest prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego.

 Jak przekształcić prawo do lokalu?


1. Należy pobrać wniosek w zależności od typu posiadanego obecnie prawa do lokalu ze strony internetowej Spółdzielni (na górze w zakładce DRUKI DO POBRANIA - 3 typy wniosków).
2. Wypełnić wniosek i odesłać go na adres zarzad@sm-swarzedz.pl lub złożyć go w skrzynce podawczej w Centrum Monitoringu - ul. Kwaśniewskiego 1).
3. Spółdzielnia prześle mieszkańcowi pismo informujące o kosztach związanych z przekształceniem prawa do lokalu i pokieruje co do dalszych czynności.

JC

W przypadku pytań, osoby zainteresowane, mogą się kontaktować:
tel. 61 64 69 229
tel. 61 64 69 230

Uwaga! Mieszkańcom Swarzędza przypominamy, że zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej z 2019 r., nadal skorzystać mogą z bonifikaty z tytułu jednorazowego przekształcenia prawa użytkowania gruntów. Bonifikata udzielana jest do 2023 r., ale z każdym mijającym rokiem jest mniejsza o 10%.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej