Czy Spółdzielnia sprząta liście?

2021-11-26 Czy Spółdzielnia sprząta liście?

   W ostatnim czasie nasiliły się pytania mieszkańców osiedli, związane ze sprzątaniem liści z terenów wokół budynków oraz na terenach zielonych. Mieszkańcy zgłaszają, że jest coraz większy nieporządek, na trawnikach leżą liście przemieszane z papierami, niedopałkami papierosów i pustymi butelkami, a ponadto liście utrudniają poruszanie się po ciągach pieszych. Powodują zagrożenie po ulewach deszczu (mogąc doprowadzić do poślizgu na gnijących liściach) i mogą być niebezpieczne podczas przymrozków (również ze względu na możliwość poślizgnięcia się).

Odpowiadamy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa – jak co roku – sprząta i usuwa liście z wszystkich terenów osiedlowych, którymi zarządza, zarówno z wejść do klatek schodowych, chodników, jak i trawników spółdzielczych. Większość liści już opadła z drzew, więc gospodarze domów już wykonali „najgorszą” coroczną pracę w tym zakresie, a reszta liści usuwana jest na bieżąco.

Natomiast liście są pozostawiane na miejskich terenach zielonych, co może wiązać się z rozwiewaniem ich przez wiatr i zasypywaniem ciągów pieszych w parkach i przy parkach. Zgodnie z intencją Gminy Swarzędz liście na terenach parkowych, np. przy Jeziorze Swarzędzkim lub trawnikach przy ścieżce pieszo-rowerowej na Nowej Wsi, nie są sprzątane ze względów ekologicznych. Jak tłumaczy Miasto: „Ściółka z liści stanowi naturalny nawóz, daje schronienie na zimę wielu gatunkom drobnych ssaków, ptaków, płazów i owadów. Ściółka z liści jest też miejscem życia dla mikroorganizmów rozkładających materię organiczną. Zostawiając ściółkę przyczyniamy się więc do zwiększania bioróżnorodności. Opadłe liście pochłaniają wodę, zbierając ją niczym gąbka, co chroni glebę przed wysychaniem.”

JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej