Energia cieplna droższa o ponad 60%

2022-02-09 Energia cieplna droższa o ponad 60%

KOMUNIKAT 
Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu 
dotyczący zmian cen energii cieplnej na potrzeby CO i CW 
Czerwonak, ul. Słoneczna 1-5 

Informujemy, że 17 stycznia 2022 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową Taryfę dla ciepła Veolia Zachód Sp. z o.o., która od dnia 1 lipca 2021 roku jest podmiotem dostarczającym energię cieplną do budynków Spółdzielni zlokalizowanych w Czerwonaku przy ul. Słonecznej 1-5. Nowe ceny zawarte w taryfie obowiązują od dnia 1 lutego 2022 roku.

Wyższe ceny ciepła w nowo zatwierdzonych taryfach dla powyższych budynków powodują wzrost kosztów energii cieplnej aż o 82%. Uwzględniając okresowe obniżenie podatku VAT z 23% na 8% w miesiącu styczniu 2022 oraz 5% w okresie luty-lipiec 2022 roku, Spółdzielnia począwszy od miesiąca marca br. jest zmuszona do podwyższenia zaliczek na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej o 60,6%.

Przykład:
Oznacza to, że przy średnim metrażu mieszkania w tej nieruchomości, o wielkości 41,70 m2 i średniej zaliczce za energię cieplną w wysokości 150,12 zł/m-c, opłata wzrośnie do wysokości 241,03 zł/m-c.

Kolejna korekta opłat za centralne ogrzewanie, uwzględniająca aktualny poziom cen oraz wyniki rozliczeń, nastąpi tradycyjnie po rozliczeniu kosztów za rok ubiegły tj. w miesiącu kwietniu.

To jednak nie koniec zmian w zakresie opłat za CO i CW. Okresowe obniżenie podatku VAT zakończy się w lipcu br., co oznacza, że koszty ciepła w roku 2023 będą opodatkowane dotychczasową stawką VAT 23%. Wówczas od miesiąca stycznia przyszłego roku należy spodziewać się kolejnej korekty opłat z tego tytułu.

Informację o podwyżce Spółdzielnia otrzymała z Veolii w dniu 2 lutego br.

PD, JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej