Ogólnopolski Młodzieżowy Konkursu Krajoznawczy
„Poznajemy Ojcowiznę”
Finał wojewódzki 2023/2024 r.
Składanie prac konkursowych – do 15 grudnia 2023 r.
Podsumowanie i wręczenie nagród nastąpi w pierwszym kwartale 2024 r.
ROK PAWŁA EDMUNDA STRZELECKlEGO!
Organizator finału wojewódzkiego konkursu:
Oddział Środowiskowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Poznań-Nowe Miasto w Poznaniu im. Franciszka Jaśkowiaka
Komitet organizacyjny:
Kierownik konkursu – Eugeniusz JACEK
Sekretarz – Paweł KUBIAK
Członek – Zbysław KACZMAREK
Przewodniczący Komisji Oceniającej Prace – Paweł ANDERS
Założenia ogólne:
1. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę” (zwany dalej konkursem) jest inicjatywą z zakresu edukacji krajoznawczo-turystycznej, kierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej.
2. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się nieprzerwanie od roku 1994, w edycjach realizowanych w trakcie roku szkolnego.
3. Organizatorami konkursu są: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (w imieniu którego nadzór merytoryczny i organizacyjny sprawuje Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK) i redakcja miesięcznika turystyczno-krajoznawczego „Poznaj swój kraj”.
4. Konkurs, stanowi formę edukacji nieformalnej kierowanej do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jest jednym z najstarszych tego typu przedsięwzięć w Polsce.
5. W poszczególnych edycjach, jak i na poszczególnych etapach, współorganizatorami konkursu mogą być instytucje, placówki i organizacje edukacyjne, kulturalne itp. spoza środowiska PTTK.
Cel konkursu:
1. Głównym celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych.
2. Celami szczegółowymi konkursu są:
a) pogłębianie wiedzy o miejscu zamieszkania, walorach krajoznawczo-turystycznych kraju poznawanych indywidualnie lub zespołowo podczas wędrówek,
b) rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturowych swojego regionu,
c) rozwijanie wśród młodych krajoznawców pasji do poznawania i opisywania swojej Ojczyzny,
d) nauka dokumentowania poznawanych obiektów przy pomocy fotografii, rysunku, nagrań dźwiękowych, filmowych,
e) kontynuowanie i upowszechnianie krajoznawczych tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych,
f) integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk,
g) wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny,
h) zapobieganie, poprzez udział w konkursie, patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży,
i) budowanie poczucia dumy narodowej z bycia Polakiem.
Zasady udziału i organizacji konkursu:
1. Konkurs na wszystkich etapach przeprowadzany jest w trzech kategoriach: prace tradycyjne indywidualne, prace tradycyjne zespołowe, prace multimedialne (indywidualne i zespołowe oceniane łącznie). Prace zespołowe mogą być tworzone przez grupy liczące od 2 do 4 uczestników.
2. Konkurs przeprowadzany jest w następujących typach szkół: szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe.
3. Prace pochodzące spoza granic Polski należy przesłać w terminie do 1 marca danego roku, na adres: Zarząd Główny PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa, z dopiskiem „Poznajemy Ojcowiznę”.
4. Podstawą udziału w konkursie jest samodzielne przygotowanie pracy konkursowej, w oparciu o własną dokumentację krajoznawczo-turystyczną. Praca konkursowa jest rodzajem opracowania krajoznawczego, w którym autor lub autorzy opisują w ciekawy sposób np.: obiekty krajoznawcze, tradycje kulturowe, wydarzenia historyczne, wzbogacając opis własnymi zdjęciami, rysunkami, wywiadami lub innym materiałem dokumentacyjnym.
5. Praca konkursowa może powstać w ramach projektu uczniowskiego, przygotowanego np. w czasie zajęć z edukacji regionalnej, historii, geografii, przyrody, języka polskiego.
6. Przykładowy zakres tematyczny prac:
a) mój dom rodzinny, moja miejscowość, jej położenie, krajobraz i stan środowiska,
b) dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje,
c) historia mojej Ojcowizny, obiekty zabytkowe, miejsca pamięci,
d) ludzie mojej miejscowości zasłużeni dla regionu i kraju,
e) moje najciekawsze ścieżki krajoznawczo-turystyczne,
f) moja szkoła, historia i tradycje SKKT PTTK w mojej szkole,
g) Moja Ojcowizna – jej miejsce w Polsce i Europie,
h) losy moich bliskich i rodaków poza granicami kraju,
i) aktualne wydarzenia, rocznice i jubileusze.
7. Prace zgłaszane do konkursu powinny zawierać elementy własnej oceny: obserwowanych zjawisk, zebranego materiału – unikać należy zbytniego i dosłownego korzystania z istniejących już opracowań (nadmierne cytowanie z przewodników i innych opracowań krajoznawczych będzie prowadziło do dyskwalifikacji pracy).
8. Przygotowywane prace nie mogą być wykonywane w formacie większym niż A4. Praca konkursowa wraz z załącznikami swą objętością nie może przekraczać 60 stron. Prace multimedialne powinny trwać maksymalnie 15 minut.
9. Przez prace multimedialne rozumie się: filmy, prezentacje na CD, strony www – niebędące uzupełnieniem, bądź rozszerzeniem prac drukowanych lub pisanych ręcznie. Nadsyłane prace multimedialne muszą odtwarzać się z nośnika, na którym zostały przygotowane (serwer www) lub przesłane (CD, DVD, pamięć przenośna). Autor zobowiązany jest podać nazwę i numer minimalnej wersji programu, w którym praca powinna być odtwarzana.
10. Przygotowując pracę na konkurs, autorzy mogą korzystać z rad i pomocy opiekuna pracy oraz konsultacji z doświadczonymi krajoznawcami.
11. Prace indywidualne lub zespołowe mogą być przygotowane przez uczestników pod opieką jednego nauczyciela lub innej pełnoletniej osoby. W przypadku zespołów liczących 3 i 4 uczestników dopuszcza się przygotowywanie prac pod opieką dwóch nauczycieli, osób pełnoletnich.
12. W przypadku prac drukowanych lub pisanych ręcznie, na stronie tytułowej pracy należy umieścić następujące dane: tytuł pracy, imię/imiona i nazwisko/nazwiska autora/autorów oraz imię/imiona i nazwisko/nazwiska opiekuna/opiekunów. Na kolejnej stronie należy umieścić dane według wzoru, którym jest „Karta identyfikacyjna pracy” (zwana dalej kartą), która znajduje się pod niniejszą informacją.
W przypadku prac multimedialnych, dane te zawarte są na „Karcie identyfikacyjnej pracy” natomiast nośnik, na którym znajduje się praca, powinien być oznaczony w sposób pozwalający zidentyfikować autora i tytuł pracy.
13. Do każdej pracy zgłaszanej na konkurs musi zostać załączona wypełniona karta. Nie może być ona połączona z pracą w sposób trwały – należy zachować możliwość jej odłączenia bez możliwości uszkodzenia zarówno karty jak i pracy.
Dane zawarte w karcie stanowią dla organizatorów poszczególnych etapów konkursu, podstawę do przygotowania protokołów, list rankingowych oraz dyplomów dla uczestników.
Oryginalna karta wędruje wraz z pracą poprzez poszczególne etapy konkursu i jest archiwizowana przez organizatora najwyższego etapu, do którego trafiła praca. Organizatorzy etapów niższego szczebla mogą sporządzić kserokopie karty.
14. Strona końcowa pracy powinna zawierać bibliografię (wykaz publikacji, opracowań i innych źródeł, z których korzystano przy jej pisaniu).
15. Termin składania prac do finału wojewódzkiego: do 15 grudnia 2023 roku na adres:
Oddział Środowiskowy PTTK Poznań-Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka
61-387 Poznań, os. Bohaterów II Wojny Światowej 29
(budynek Zespołu Szkół Salezjańskich)
Prace muszą wpłynąć do siedziby Oddziału najpóźniej 15 grudnia 2023 r.
16. Na etap centralny, organizator finału wojewódzkiego ma prawo zgłosić maksymalnie 10 najlepszych prac (w dwóch typach szkół, po jednej w każdej kategorii):
a) spośród prac ze szkół podstawowych, trzy prace:
- jedną pracę w kategorii indywidualnej,
- jedną pracę w kategorii zbiorowej,
- jedną pracę multimedialną indywidualną lub zespołową.
b) spośród prac ze szkół ponadpodstawowych, trzy prace:
- jedną pracę w kategorii indywidualnej,
- jedną pracę w kategorii zbiorowej,
- jedną pracę multimedialną indywidualną lub zespołową.
c) organizator finału wojewódzkiego, ma prawo zgłosić na etap centralny jedną pracę, wybraną spośród wszystkich prac ocenianych na etapie wojewódzkim, bez względu na kategorię i typ szkoły.
17.Organizator finału wojewódzkiego, może zgłosić mniejszą liczbę prac niż wymieniono w punkcie 16. W przypadku zgłoszenia na etap centralny w którymś z punktów większej ilości prac, do oceny zostanie zakwalifikowana automatycznie jedynie praca uwidoczniona w protokole z etapu wojewódzkiego na miejscu pierwszym.
Postanowienia końcowe:
1. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację danych osobowych autora i opiekuna (imię, nazwisko, miejscowość, szkoła) w protokołach konkursu oraz oficjalnych informacjach konkursowych.
2. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie możliwość publikowania wybranych prac konkursowych zgodnie z prawem autorskim.
3. Autorzy prac, wyrażają pisemną zgodę na ewentualną publikację opracowań w dowolnej formie przez organizatorów.
4. Nie przyjmujemy prac wysłanych pocztą elektroniczną!
5. O wynikach konkursu zwycięzcy zostaną powiadomieni.
6. Kontakt z organizatorem – kierownikiem finału wojewódzkiego Konkursu:
Eugeniusz JACEK, mail: eugeniuszjacek.1@wp.pl
7. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Komitetowi Organizacyjnemu.
Do wypełnienia:
KARTA IDENTYFIKACYJNA PRACY: KLIKNIJ TUTAJ
RODO (w pliku są 2 załączniki): KLIKNIJ TUTAJ
Dofinansowano ze środków: