MIESZKAŃCY PISZĄ 
Osiedlowa kakofonia

2023-10-05 MIESZKAŃCY PISZĄ <br />Osiedlowa kakofonia

   Mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym ma swoje plusy i minusy. Niezaprzeczalnym plusem jest to, że wszędzie jest blisko – do sklepu, do przedszkola, do szkoły, do znajomych z osiedla, na plac zabaw, czy do parku. Plusem jest też cena mieszkania (w porównaniu do domu), obsługa przez gospodarza domu i administrację, a także swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa i bycia członkiem osiedlowej społeczności. I tu właśnie wchodzimy na grząski teren, na którym okazuje się, że „współmieszkanie” w sąsiedztwie dużej grupy ludzi, z których każdy ma swoje przyzwyczajenia, wymagania i tryb życia, oprócz pozytywnych aspektów jak rozmowa z sąsiadem czy gesty powitania codziennie rano, może nieść również mniej pożądane implikacje – np. hałas.

Publikujemy część pisma jednego z mieszkańców do Spółdzielni, w którym proponuje, aby nagłośnić medialnie problem związany z hałasem na osiedlach. Autor wyłuszcza w punktach źródła osiedlowego hałasu i prosi, aby uświadomić mieszkańcom związane z nim uciążliwości. Nie mamy wpływu na uświadomienie komuś czegokolwiek, niemniej prosimy, aby czytelnicy zapoznali się, przemyśleli i rozważyli, wymienione przez autora pisma punkty.

Fragment pisma mieszkańca: 

„…Proszę przyjąć moją podpowiedź, aby przeprowadzić powszechną kampanię edukacyjną (ulotki, plakaty, artykuły w "Informatorze Spółdzielczym", audycje w "Telewizji STK"). Proponuję, aby polegała ona na:

1. Uświadomieniu właścicielom psów, że szczekające psy przeszkadzają innym mieszkańcom.
2. Uświadomieniu właścicielom psów, że psy pozostawiane bez opieki szczekają z tęsknoty nawet po kilkanaście godzin dziennie.
3. Uświadomieniu właścicielom psów, że szczekający pies w mieszkaniu jest słyszalny w całym bloku i w blokach sąsiednich.
4. Uświadomieniu właścicielom psów, że szczekające psy na balkonach, na podwórkach i pod sklepami są słyszalne w odległości do kilkuset metrów.
5. Uświadomieniu właścicielom psów, że spacery polegające, zamiast na spacerowaniu, na długotrwałym staniu pod blokami lub na terenach zielonych, powodują intensywne szczekanie psów.
6. Uświadomieniu melomanom, że głośne słuchanie muzyki przeszkadza lokatorom z bezpośredniego sąsiedztwa, ale też i z innych bloków; dotyczy to także innych głośnych dźwięków, np. emitowanych przez telewizory.
7. Uświadomieniu melomanom, że istnieje możliwość słuchania muzyki przez słuchawki; dotyczy to też telewizorów.
8. Przypomnieniu, jakie przepisy regulują powyższe kwestie.”

 

WYBRANE FRAGMENTY REGULAMINU
PORZĄDKU DOMOWEGO
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ W SWARZĘDZU

VI.2. Cisza nocna obowiązuje w godz. 22:00-6:00, jednakże korzystanie z instrumentów muzycznych, odbiorników TV, radiowych, magnetofonów itp. urządzeń akustycznych w pozostałym czasie, również nie może zakłócać spokoju mieszkańców.

VI.3. W domach mieszkalnych wolno trzymać psy i koty, o ile zwierzęta te nie zagrażają zdrowiu i spokojowi współmieszkańców, a ich posiadacze przestrzegają wymogów sanitarno-porządkowych zawartych w § 5 Regulaminu utrzymania czystości, porządku i gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Miasta i Gminy Swarzędz.

VI.7. Prace remontowe wiążące się z hałasem (tj. kucie, wiercenie, szlifowanie itp.) należy prowadzić w dni robocze, w godzinach od 7:00 do 20:00. Zabrania się wykonywania ww. robót w niedziele i święta.

WYBRANY FRAGMENT REGULAMINU
UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY SWARZĘDZ

Rozdział 4. Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku publicznego.
2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe w lokalach mieszkalnych lub użytkowych są zobowiązane stworzyć warunki uniemożliwiające wydostanie się zwierząt z pomieszczenia.
3. Właściciele nieruchomości, po której pies porusza się swobodnie, zobowiązani są do zabezpieczenia nieruchomości w ten sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice.
4. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy:
a) wyposażenie psa w obrożę;
b) stały i skuteczny dozór;
c) natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach oraz na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, terenach zielonych (zieleńcach, parkach itp.). Postanowienie to nie dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

WYBRANY ARTYKUŁ
KODEKSU WYKROCZEŃ

Art. 51. Zakłócanie spokoju lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym
§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Opracowała JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej