REGULACJE I ROZWAGA 
Ryby w piwnicy

2023-10-31 REGULACJE I ROZWAGA <br />Ryby w piwnicy

   Jak się okazuje, niektórzy mieszkańcy potrafią trzymać w piwnicach wszystko, czego nawet osoby o dużej fantazji, pomysłowości i kreatywności, nie mogłyby się spodziewać. Jednym z takich przykładów niech będą suszące się ryby zauważone w jednej ze swarzędzkich piwnic.

Przechowalnia

Piwnica jest miejscem bardzo przydatnym do przechowywania. Mała, zadbana piwnica z regałami na słoiki, z przeźroczystymi pojemnikami segregującymi, może pomieścić naprawdę wiele przedmiotów i wszystko szybko można w niej odnaleźć. Zazwyczaj w piwnicy przechowuje się przetwory, przedmioty zawadzające w mieszkaniu, rzeczy sezonowe lub te, które rzadko używamy, ale jeszcze mogą się przydać. W piwnicach znajdziemy resztki poremontowe (kilka kafelków, kawałek wykładziny, fragmenty paneli, szpachelki), choinki, bombki i inne ozdoby, sanki, łyżwy, narty, składane krzesła plastikowe z balkonu, donice, kartonowe pudła po sprzętach, walizki, stare ubrania, stare naczynia, stare zabawki i inne rzeczy „zawieszone” w drodze pomiędzy domem a śmietnikiem (lub wydaniem).

Zabronione prawem

Warto pamiętać, że nie wszystko można przechowywać w piwnicy. Sprawy te reguluje m.in. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, zabronione jest:
• składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach;
• przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach;

W rozporządzeniu odnajdujemy też zapis:
• Materiałów niebezpiecznych pożarowo nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.

Tak więc zarówno prawo, jaki i zdrowy rozsądek, podpowiadają że w piwnicach nie wolno trzymać: butli z gazem (nawet opróżnionych), kanistrów z benzyną, rozpuszczalników, lakierów, farb z rozpuszczalnikami, akumulatorów samochodowych, olejów, środków dezynfekujących, materiałów pirotechnicznych i wybuchowych (np. fajerwerki, petardy), itp. Za przechowywanie tego rodzaju przedmiotów w piwnicy budynku wielorodzinnego grozi grzywna do 5 tys. zł, zależnie od stopnia zagrożenia pożarowego.

Czego nie powinno się składować w piwnicy?

Z pewnością w piwnicach nie powinniśmy trzymać przedmiotów wartościowych, które mogłyby skusić złodziei. Piwnica nie jest też odpowiednim miejscem do przechowywania rzeczy, które chłoną wilgoć i zapachy lub na odwrót – wydzielają zapachy mogące stanowić zachętę dla owadów, myszy, szczurów, czy kotów (jak na przykład widoczne na zdjęciu ryby).

Jedna ze swarzędzkich osiedlowych piwnic:

Najlepiej, aby umieszczana w piwnicach żywność była szczelnie zabezpieczona przed kurzem, pleśnią, grzybami i wspomnianą wyżej ingerencją robaków lub zwierząt – idealnie sprawdzają się tu tradycyjne słoiki, w których można przechowywać różnego rodzaju przetwory (kompoty, soki, dżemy, konfitury, galaretki, przeciery, kiszonki, pikle i inne) przynajmniej przez rok.

Najpopularniejszy, sprawdzony sposób utrwalania żywności  i przechowywania jej w piwnicy:Należy również pamiętać, że piwnica nie jest dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym czy miejscem spotkań. Umieszczone w piwnicach dywany, wykładziny, kanapy, pościele, śpiwory najpewniej ulegną zawilgoceniu i mogą się nadawać tylko do wyrzucenia, a przyjmowanie gości w piwnicy (najczęściej przez młodzież) zakłóca spokój i bezpieczeństwo mieszkańców.

JC

FRAGMENTY REGULAMINU PORZĄDKU DOMOWEGO
OBOWIĄZUJĄCEGO W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ W SWARZĘDZU:

OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA (NAJEMCY):

12. Mieszkańcy są zobowiązani do użytkowania piwnic, komórek lokatorskich oraz innych pomieszczeń wspólnego użytku w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. W pomieszczeniach piwnicznych w szczególności zabrania się:
a) prowadzenia działalności usługowej lub produkcyjnej,
b) hodowania lub przechowywania zwierząt,
c) podłączania jakichkolwiek urządzeń do instalacji elektrycznej.

13. W piwnicach i komórkach piwnicznych nie należy przechowywać cennych przedmiotów.

14. Mieszkańcy zobowiązani są chronić przed uszkodzeniem urządzenia będące częścią wyposażenia technicznego budynku, znajdujące się w ich komórkach piwnicznych, a w przypadku awarii lub remontu umożliwić do nich dostęp wykonawcom przedmiotowych prac.

UTRZYMYWANIE PORZĄDKU, HIGIENY I ESTETYKI OSIEDLA:

16. W częściach wspólnych budynku (tj. klatki schodowe, piwnice, wiatrołapy) oraz na placach zabaw zabronione jest spożywanie jakichkolwiek napojów alkoholowych, środków odurzających, palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, a także gromadzenie się osób w sposób zakłócający spokój i porządek lub utrudniający poruszanie się ciągami komunikacyjnymi.

ZABEZPIECZENIA PRZECIWPOŻAROWE:

2. Nie wolno zastawiać klatek schodowych, korytarzy i przejść piwnicznych meblami, wózkami dla dzieci, rowerami, motocyklami itp. przedmiotami utrudniającymi komunikację.

3. W piwnicach nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych i cuchnących.

4. Przechowywanie w pomieszczeniach piwnicznych jakichkolwiek urządzeń i pojazdów wyposażonych w silnik spalinowy jest zabronione.

5. W pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnodostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach nie należy przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej