WDROŻENIE DYREKTYW UE 
Nowelizacja w zasadach rozliczania energii cieplnej

2023-12-27 WDROŻENIE DYREKTYW UE <br />Nowelizacja w zasadach rozliczania energii cieplnej

   Nowy regulamin rozliczania kosztów i ustalania opłat za energię cieplną 
zużywaną na centralne ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. 

Informujemy, że w Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu od 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać nowy regulamin w zakresie rozliczania kosztów centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Konieczność zmian w ww. regulaminie wynika z wprowadzenia nowelizacji prawa energetycznego oraz rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dn. 7 grudnia 2021 roku, które reguluje istotne zagadnienia wskazane w tejże ustawie. Nowelizacje wymienionych aktów normatywnych są rezultatem implementacji dyrektyw UE.

   Zmiany dotyczą przede wszystkim rozliczania kosztów centralnego ogrzewania w lokalach przy pomocy podzielników kosztów c.o. 
W lokalach wyposażonych w urządzenia pomiarowe, jakimi są ciepłomierze, w zasadzie nie zachodzą istotniejsze zmiany. 

OBOWIĄZEK MONTAŻU URZĄDZEŃ:

Wśród nowych regulacji, należy wskazać obowiązek montażu urządzeń do rozliczania kosztów ogrzewania oraz kosztów przygotowania ciepłej wody we wszystkich lokalach w budynkach mieszkalnych wielolokalowych.

Jeżeli więc użytkownicy lokali nie udostępnią swoich lokali ekipom dokonującym montażu czy też wymiany podzielników kosztów centralnego ogrzewania – jednostkowy koszt zmienny ogrzewania lokalu nieopomiarowanego zostanie wyznaczony w oparciu o maksymalny jednostkowy koszt zmienny wyliczony w danej jednostce rozliczeniowej. Koszt stały natomiast zostanie wyznaczony na zasadach ogólnych wskazanych w regulaminie. W jednakowy sposób będą rozliczane lokale, które obecnie rozliczane są w oparciu o system ryczałtowy.

KOSZTY ZMIENNE MAKSIMUM I MINIMUM:

Kolejną nowością jest wyznaczanie dla każdego okresu rozliczeniowego, wspomnianego wyżej kosztu zmiennego maksymalnego, a także kosztu zmiennego minimalnego w lokalach w ramach poszczególnych węzłów cieplnych.

Koszt zmienny minimalny jest to wartość zużycia ciepła do ogrzania lokalu, konieczna do zapewnienia w nim temperatur nie niższych niż temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń, określonych na podstawie odrębnych przepisów. Natomiast koszt zmienny maksymalny wynika z technicznej możliwości dostawy ciepła do lokalu mieszkalnego.

Lapidarnie rzecz ujmując chodzi o to, że gdy po zakończeniu sezonu grzewczego, rozliczony koszt zmienny lokali, wyposażonych w podzielniki kosztów c.o., będzie mieścił się w przedziale pomiędzy kosztem zmiennym minimalnym a kosztem zmiennym maksymalnym – koszt ten uznaje się za właściwy. Natomiast w przypadku, gdy koszt zmienny lokalu będzie niższy od minimalnego kosztu ciepła wyliczonego w jednostce rozliczeniowej, wówczas dla takiego lokalu przyjmuje się jako koszt zużycia wyliczoną wartość minimalną. Działa to też w drugą stronę, gdy koszt zmienny lokalu, po rozliczeniu sezonu grzewczego, będzie wyższy od kosztu zmiennego maksymalnego wyliczonego dla jednostki rozliczeniowej, to dla takiego lokalu przyjmuje się jako koszt zużycia – wyliczoną wartość maksymalną. Mowa oczywiście o kosztach jednostkowych przypadających na 1 m2 powierzchni lokalu. Koszt podstawy – liczony proporcjonalnie do powierzchni lokali pozostaje bez zmian.

Celem jest, poprzez ustalenie warunków brzegowych, wyeliminowanie nieuzasadnionych rozpiętości w opłatach za ogrzewanie lokali w budynku, w ramach tego samego węzła cieplnego.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Wprowadzony zostaje także obowiązek informacyjny dla Spółdzielni, co oznacza że na druku z rocznym rozliczeniem c.o., pojawią się nowe, dodatkowe informacje związane z określeniem charakterystyki gospodarki cieplnej zarówno w odniesieniu do lokali indywidualnych, jak i jednostki rozliczeniowej.

Do tej pory, koszty centralnego ogrzewania lokali rozliczanych na podstawie podzielników kosztów, były dzielone w proporcji 50/50, teraz te wartości ulegają zmianie – mianowicie będą wynosiły 60/40, gdzie 60% będą stanowić koszty podstawowe rozliczane wg powierzchni lokalu, a 40% koszty zmienne, zależne wyłącznie od użytkowników lokali mieszkalnych i rozliczane wg wskazań podzielników kosztów.

OPŁATA STAŁA DLA CWU:

Nową zasadą jest także wydzielenie we wszystkich lokalach, opłaty stałej związanej z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Wielkość tej opłaty jest m.in. pochodną wysokości mocy zamówionych w przedsiębiorstwie energetycznym oraz opłat stałych z faktur otrzymywanych od przedsiębiorstwa energetycznego czy dostawcy gazu w przypadku kotłowni zasilanych paliwem gazowym.

Natomiast należy zwrócić uwagę że jednocześnie umniejszeniu ulegnie opłata zmienna za podgrzew 1 m3 wody użytkowej. Te obniżki będą różne – w zależności od przynależności poszczególnych jednostek rozliczeniowych do węzłów i taryf za ciepło narzuconych przez przedsiębiorstwa energetyczne.
  Można powiedzieć, że im większa opłata stała, tym większa obniżka ceny za 1 m3 wody.

KONKLUZJE:

Reasumując, nowe przepisy mają być wg Ustawodawcy bardziej sprawiedliwe dla osób użytkujących lokale w budynkach wielolokalowych. Przepisy te zostały doprecyzowane, co powoduje że koszty użytkownika lokalu będą w większym stopniu odzwierciedlać opłatę za rzeczywiste zużycie ciepła.

Pierwszym, opierającym się na nowym regulaminie, będzie rozliczenie kosztów zużycia ciepłej wody za pierwsze półrocze 2024 r. Natomiast rozliczenie kosztów c.o. w lokalach wyposażonych w podzielniki kosztów oparte na nowych zasadach, które będzie obejmowało 2024 rok, użytkownicy otrzymają wiosną 2025 r.

Zwracamy też uwagę, że sytuacja jest dynamiczna i nie możemy wykluczyć kolejnych zmian w naszym regulaminie, do czego zobowiąże nas polskie ustawodawstwo.

Hubert Łuczak

Film Telewizji STK:

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej