OSOBY STARSZE 
Gdzie po wsparcie i pomoc?

2024-04-18 OSOBY STARSZE <br />Gdzie po wsparcie i pomoc?

   Zgodnie z ustawą o osobach starszych, mianem tym określa się osobę, która ukończyła 60 rok życia. Seniorom przysługuje szereg ofert z zakresu opieki i wsparcia, które publikujemy poniżej.

OŚRODKI POMOCY SPOŁECZNEJ:

Zachęcamy starszych mieszkańców do zapoznania się ofertami właściwych dla miejsca zamieszkania ofert ośrodków pomocy społecznej. Ośrodki proponują szeroką gamę zajęć integracyjnych i form pomocy osobom starszym w wieku 60+, jak np.:

  • Centra aktywności seniora – np. system informacyjny SENIOR SMS (Swarzędz – rejestracja numeru: KLIKNIJ TUTAJ), zajęcia taneczne, salsa, gimnastyka, treningi pamięci, Aqua Aerobik, gry, nauka języków obcych, Akademia Zdrowia, ćwiczenia oddechowe, Zdrowy Kręgosłup i wiele innych.
  • Kluby dla seniorów – spotkania, zajęcia ruchowe, artystyczne, komputerowe i wiele innych, wspólne wyjazdy i imprezy.
  • Dzienne domy pomocy, w miejscu zamieszkania seniora, oferujące pomoc osobom niesamodzielnym – usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, pomoc w problemach dnia codziennego, poradnictwo i opieka psychologiczna, dostęp do książek, pomoc w osiąganiu jak największej samodzielności życiowej.
  • Dzienne domy, jako miejsca codziennych kilkugodzinnych, wspólnych spotkań – transport do i z, posiłek, zajęcia, wycieczki, poradnictwo i pomoc psychologiczna, dostęp do prasy, informacji, Internetu.
  • Usługi opiekuńcze – zdrowotne, rehabilitacyjne, pedagogiczne.
  • Karty seniora - dla osób 60+, uprawniające do zniżek np. na badania laboratoryjne, zabiegi lecznicze, usługi; w niektórych sklepach, czy obiektach kulturalnych.

W miejscowych ośrodkach pomocy społecznej, osoby starsze uzyskają fachową i pełną informację,
z jakich ofert pomocowych mogą skorzystać i jakie prawa im przysługują.

 PROGRAM KORPUS WSPARCIA SENIORÓW NA ROK 2024:

Program jest kontynuacją z lat ubiegłych. W 2024 r. na realizację korpusu wsparcia rząd przyznał kwotę 50 mln zł. Program dotyczy wszystkich gmin i miast w Polsce, które uzyskują do 80% kosztów całkowitych realizacji zadania.

Adresatami programu „Korpus wsparcia seniorów” są osoby starsze w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Program zakłada realizację:
a) moduł I – zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej (pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna, ewentualnie zapewnienie kontaktów z otoczeniem),
b) moduł II – poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych (zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych, opaski i inne urządzenia bezpieczeństwa).

Platforma JAKI WNIOSEK?
   Korpus wsparcia seniorów

KLIKNIJ TUTAJ

Należy wybrać odpowiednie miasto, aby skorzystać z możliwości:

  • np. wspólnych spacerów, przygotowywania posiłków, rezerwacji wizyt lekarskich i realizacji recept, transportu, pomocy psychologicznej, załatwiania spraw urzędowych, wsparcia w czynnościach życia codziennego, dostarczania produktów żywnościowych z Banków Żywności, PCK, PKPS czy Caritasu – w zależności od tego co oferuje miasto lub gmina,
  • otrzymania opaski bezpieczeństwa z funkcjami: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, monitoring podstawowych czynności życiowych.

 WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA SENIORÓW Z POWIATU POZNAŃSKIEGO:

Mieszkańcy powiatu poznańskiego w wieku 60+ mają możliwość korzystania ze wsparcia psychologicznego realizowanego w ramach zadania z zakresu zdrowia publicznego „Zdrowy Senior” finansowanego przez Powiat Poznański.

Pomoc psychologiczna adresowana jest do osób, które m.in.:
a) utraciły bliską osobę (np. współmałżonka, dziecko, przyjaciela),
b) przeżywają stres związany np. z przejściem na emeryturę,
c) mają problemy ze snem,
d) towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei oraz odczuwają napady paniki,
e) doświadczają zaburzeń nastroju (np. często odczuwają smutek),
f) nie potrafią zmobilizować się do wykonywania codziennych zajęć.

Porady psychologa w ramach ww. projektu realizowane są telefonicznie pod nr tel.:

571 411 811

Infolinia działa w środy w godzinach od 15:15 do 18:15 (za wyjątkiem 1 maja i 25 grudnia 2024 r.).
Wystarczy zadzwonić, zgłosić potrzebę uzyskania wsparcia i umówić termin rozmowy z psychologiem.
Projekt zakłada także możliwość osobistego kontaktu z psychologiem.

WIELKOPOLSKA INFOLINIA WSPARCIA DLA SENIORÓW I OPIEKUNÓW:

Program uruchomiony w marcu 2024 r. przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
i dofinansowany przez Unię Europejską.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.
Skierowana jest do osób starszych w wieku 60+ oraz opiekunów z terenu Wielkopolski.

Numer infolinii:

61 44 99 499

Grafiki:
2x www.gov.pl
Powiat Poznański,

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej