AKTUALIZACJA DANYCH 
Ile osób mieszka w Twoim mieszkaniu?

2024-05-29 AKTUALIZACJA DANYCH <br />Ile osób mieszka w Twoim mieszkaniu?

   Podstawą rozliczania kosztów eksploatacyjnych w zasobach wielolokalowych jest zazwyczaj powierzchnia użytkowa lokali. Występują również opłaty, które rozliczane są w zależności od liczby osób zamieszkujących dany lokal, np.: opłata za gaz, windy oraz za wywóz odpadów.

O ile z wyznaczeniem powierzchni użytkowej lokali nie ma problemu, o tyle w przypadku określenia właściwej ilości osób, zamieszkujących poszczególne nieruchomości, problem taki już występuje. Ze względu na ciągły ruch, związany zwłaszcza z obrotem lokalami, liczba mieszkańców nieustannie się zmienia. Mieszkańcy często „zapominają” poinformować o fakcie zwiększenia stanu osobowego w mieszkaniu, natomiast gdy ten stan się zmniejsza – informują o tym Spółdzielnię niezwłocznie.

Sytuacja ta powoduje, że ogólna liczba mieszkańców, zgłoszonych jako osoby zamieszkujące zasoby lokalowe Spółdzielni, z roku na rok spada. Ma to niekorzystne konsekwencje, które dotyczą szczególnie opłat naliczanych od osoby. Nawet jeśli koszty, które generuje dana nieruchomość, pozostają na niezmienionym poziomie, to stawki – przeliczone na 1 osobę, przy uwzględnieniu zmniejszonej ilości mieszkańców – rosną!

Jeżeli w rzeczywistości, w lokalach mieszka więcej osób, niż zgłoszonych do Spółdzielni,
za nieuczciwych mieszkańców zapłacą uczciwi sąsiedzi.

Spółdzielnia Mieszkaniowa odnotowuje, że zjawisko zaniżania liczby osób, zamieszkujących dane lokale, jest bardzo częste. W przypadku rozliczania kosztów za gaz, czy za korzystanie z wind w wieżowcach, ma to duży wpływ na wysokość stawki/osobę. Im mniej zgłoszonych osób, tym koszt jednostkowy będzie wyższy. Dlatego ważne jest, aby zgłaszać faktyczną liczbę osób zamieszkujących dany lokal.

Przypominamy, że obowiązek zgłaszania realnej liczby osób, przebywających w lokalach,
wynika ze Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

KOREKTĘ liczby osób, zamieszkałych w lokalu, można złożyć do Spółdzielni za pomocą druku umieszczonego na spółdzielczej stronie internetowej w zakładce DRUKI DO POBRANIA (KLIKNIJ TUTAJ) lub osobiście w Administracjach Osiedli, niezwłocznie od dnia zaistnienia zmiany.

Jeżeli w lokalu nikt nie zamieszkuje, to opłaty zależne od ilości osób (za gaz i windę) liczy się przyjmując, że w lokalu zamieszkuje jedna osoba.

Spółdzielnia, stojąc na straży sprawiedliwego rozliczania wspomnianych opłat za windy czy też gaz, będzie systematycznie zwracać się z wnioskiem do właściwych urzędów miast i gmin, o pomoc w ustaleniu ilości osób faktycznie przebywających w lokalach mieszkalnych należących do zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

A. Walczak, K. Jarczyńska, N. Chmielewska

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej