Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie o wyznaczeniu obszaru zagrożonego, nakazach i zakazach na tym terenie oraz jego oznakowaniu w związku z wystąpieniem wścieklizny u dwóch nietoperzy mroczków późnych. Wskazany obszar zagrożony obejmuje między innymi budynek spółdzielczy przy ul. Chwaliszewo 17, 19, 21, 23.
Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych, w tym w szczególności nakazuje się poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.
Treść rozporządzenia i mapa obszaru zagrożonego:
Wyznaczony teren zagrożony:
Czy należy się bać?
Jak informuje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, które obecnie opiekuje się między innymi dwoma nietoperzami mroczkami, u których wykryto europejską wściekliznę nietoperzową, ten rodzaj wirusa wścieklizny bardzo trudno przenosi się na inne gatunki zwierząt, a na ssaki praktycznie wcale. Występuje u nietoperzy dość powszechnie, powodując zachorowania tych zwierząt najczęściej w drugiej połowie lata. Chore osobniki są apatyczne, tracą zdolność lotu i nie wykazują agresji.
„Dla całkowitego usunięcia jakiegokolwiek ryzyka, zalecamy przestrzegać (zawsze i wszędzie) jednej elementarnej, zdroworozsądkowej zasady: żadnego nieznanego, dzikiego zwierzęcia nie chwytamy gołymi dłońmi, zwłaszcza gdy zachowuje się dziwnie i wygląda na chore. A jeśli już zrobiliśmy taką głupotę i nietoperz uszczypnął nas zębami (w Europie tylko w takich okolicznościach może się to zdarzyć) – umyjmy porządnie miejsce ugryzienia wodą z mydłem i skonsultujmy się z lekarzem. Zapewne zaleci profilaktyczne szczepienie, które w wypadku wścieklizny nietoperzowej jest całkowicie skuteczne.” – informuje PTOP „Salamandra”.
W przypadku znalezienia osłabionego lub martwego zwierzęcia należy:
1. Powstrzymać się od dotykania go gołymi dłońmi.
2. Skontaktować się z ekopatrolem Straży Miejskiej Miasta Poznania.
Oficer dyżurny SMMP
przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców w systemie całodobowym.
Zgłoszenia można dokonywać:
- telefonicznie - tel. 986 (połączenie bezpłatne)
- korzystając z formularza internetowego - KLIKNIJ TUTAJ
- wysyłając e-mail na adres - sm@um.poznan.pl
- za pomocą aplikacji na telefon - Smart City Poznań - KLIKNIJ TUTAJ
Więcej o chorych nietoperzach z Poznania:
KLIKNIJ TUTAJ
Opracowała JC