Członkostwo w Spółdzielni

2016-11-28 Członkostwo w Spółdzielni

Mieszkaniec pyta

Mam dwa pytania odnośnie przynależności do Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu:
1) Jakie są wszystkie korzyści z przynależności do Spółdzielni?
2) Jakie są wszystkie koszty związane z pełnej przynależności do Spółdzielni?
Odpowiedź na powyższe pytania ułatwi mi decyzję o przynależności do Spółdzielni.
Z góry dziękuję.

Odpowiedź SM:

W celu przystąpienia do członkostwa w Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu należy wypełnić deklarację członkowską (dostępną w Dziale Spraw Mieszkaniowych, Swarzędz, ul. Kwaśniewskiego 1, pok. 115, tel. 61 64 69 245). Należy również wnieść opłaty w wysokości: 300 zł udział członkowski, 200 zł wpisowe, 20 zł opłata portoryjna. Łącznie jest to kwota w wysokości 520 zł. Członkiem Spółdzielni może zostać jeden z małżonków bądź oboje (wówczas opłata wynosi dwa razy 520 zł).
Ważne: w momencie sprzedaży mieszkania i wypisania się z pocztu członków Spółdzielni, mieszkańcowi zwracany jest udział, czyli kwota w wysokości 300 zł.

Osoby, które są członkami Spółdzielni mogą czynnie uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach i mają prawo głosowania nad wszystkimi uchwałami, np. dotyczącymi finansów Spółdzielni, jej działalności, jak również w kwestii udzielenia (bądź nie) absolutorium członkom Zarządu. Członkowie mają więc wpływ na decyzje i skład organów Spółdzielni.
Kolejną ważną korzyścią posiadania członkostwa w Spółdzielni jest różnica w kosztach utrzymania mieszkania. Członkowie korzystają z pożytków i innych przychodów z gospodarczej działalności Spółdzielni. W związku z tym opłata eksploatacyjna członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu jest niższa o 0,30 zł/m2 powierzchni użytkowej mieszkania, w porównaniu do lokali, których właściciele nie są członkami Spółdzielni.

Ponadto, w przypadku modernizacji budynku mieszkalnego, jeżeli koszty przewyższają zgromadzony fundusz remontowy (w udziale na mieszkanie) członkowie Spółdzielni mają przywilej spłacania kwoty w miesięcznych ratach.

Członkostwo w Spółdzielni = Niższe opłaty eksploatacyjne

Jak jest u innych?
Badania Home Broker wykazały, że w 74% przebadanych spółdzielni mieszkaniowych ich członkowie płacą niższe czynsze. Dotyczy to niemałej grupy obywateli, ponieważ w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe mieszka przeszło 9 mln Polaków. Jednak żeby skorzystać na członkostwie najpierw trzeba ponieść wstępne opłaty. Są one zróżnicowane w zależności od spółdzielni mieszkaniowej i wahają się w przedziale od 150 zł do ponad 3000 zł. Szacunkowa średnia wynosi około 780 zł. Najwięcej płacą członkowie w Warszawie (przeciętnie 1070 zł), a najmniej w Poznaniu (przeciętnie 510 zł).

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej