Kilkukrotnie poruszaliśmy kwestię rewitalizacji strefy parkingowej znajdującej się w północnej części Swarzędza. Mieszkańcy coraz częściej zadają nam związane z tą sprawą pytania. Czy projekt został już zatwierdzony przez Urząd Miasta? Kiedy rozpocznie się budowa? Jak nowe parkingi dokładnie będą wyglądać? W tym oto artykule dowiedzą się Państwo więcej szczegółów na temat przedsięwzięcia planowanego wspólnie przez Spółdzielnię oraz arch. Eryka Sieińskiego (firma ESPLAN).
CZY NOWE PARKINGI RZECZYWIŚCIE SĄ POTRZEBNE?
Odpowiedź brzmi TAK i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Gdy budowano osiedla północne, wskaźnik na potrzeby parkingowe wynosił 0,5 stanowiska na jedno mieszkanie. Obecnie wskaźnik ten wynosi od 1,5 do 2 stanowisk na mieszkanie. Potrzeby na miejsca parkingowe są dziś zdecydowanie większe i z czasem prawdopodobnie wzrosną. Należy więc myśleć przyszłościowo. Prowadzone działania mają na celu wyprowadzenie dużej ilości samochodów z przestrzeni osiedla (około tysiąca), po to aby zmniejszyć problem z nieustannie brakującym miejscem do parkowania.
Spółdzielnia oraz arch. Eryk Sieiński próbują wspólnie rozwiązać problem, nie naruszając terenów zieleni. Miejsca planowanych parkingów znajdują się obecnie na terenach prywatnych, z ich właścicielami prowadzić trzeba będzie odrębne rozmowy. Istnieje możliwość realizacji projektu aż w 5 częściach (każdy z pięciu różnych właścicieli mógłby zadziałać jako prywatny inwestor). Projekt obejmuje pas ul. Kwaśniewskiego (oprócz terenu Liceum Ekos i znajdującej się przy nim osobnej działki) oraz teren za pętlą autobusową na os. Kościuszkowców (jest to teren parkingowy znajdujący się przy Rondzie Leszka Grajka, obok Przychodni Arcanus). Najprawdopodobniej, właśnie teren za pętlą mógłby być pierwszym etapem realizacji. Jeśli inwestycja odniesie sukces, z pewnością zachęci kolejne osoby do wzięcia udziału w przedsięwzięciu.
JAK PARKINGI MAJĄ WYGLĄDAĆ?
Wystarczy jeden rzut oka na tereny parkingowe przy ul. Kwaśniewskiego i od razu można stwierdzić, że wyglądają nijako i wymagają docelowego, racjonalnego zagospodarowania. Planowane budynki parkingowo-usługowe utworzyłyby nowoczesną obudowę ulicy. Efekt końcowy będzie przypominać kilkupoziomowe, otwarte parkingi przy dużych galeriach handlowych w Poznaniu. Nie będzie tu jednak części podziemnej, z uwagi na wodę gruntową oraz istniejące uzbrojenie podziemne terenu. W projekcie przewidziane są windy, klatki schodowe oraz pomieszczenia ochrony obiektu. Miejsca parkingowe będą odpłatne. Planowana opłata wyniesie około 200 zł za miesiąc, a więc będzie to nieco niższa cena, niż ta, którą płaci się np. za wynajem indywidualnego garażu przy os. Władysława IV od Spółdzielni. Samochód parkujący w takim poziomowym garażu jest zabezpieczony przed wpływami atmosferycznymi i przed kradzieżą. Kierowca oszczędza również czas, który bardzo często traci na szukanie wolnego miejsca.
Według planu strefa usług z wejściem z deptaka od ul. Kwaśniewskiego będzie znajdować się w parterze (lub, jeśli znajdą się chętni, jest możliwość rozbudowy sektora usług na dwie kondygnacje). W naszym mieście mamy kilka uroczych kawiarni – może ich właściciele zechcieliby utworzyć kolejne swoje punkty? Sprawdziłby się na pewno sklep spożywczy i drogeria (aby po wyjściu z samochodu od razu zrobić „domowe” zakupy). Może któryś ze swarzędzkich fitness klubów wyraziłby chęć utworzenia swojej filii? W północnej części Swarzędza zdecydowanie brakuje takich miejsc. Z pewnością duży sukces odniosłyby również znane firmy odzieżowe. Wielu z nas wolałoby zrobić zakupy „na miejscu”, niż jechać do Poznania.
Brane są pod uwagę dwie nazwy dla opiesywanego przedsięwzięcia parkingowo-usługowego: „Centrum Liniowe SHOP&PARK” lub „Deptak Usług SHOP&PARK”.
CZY OBIEKT NIE BĘDZIE UCIĄŻLIWY DLA MIESZKAŃCÓW?
Podczas tworzenia projektu, firma ESPLAN wzięła pod uwagę dobro mieszkańców sąsiadującej ul. Gryniów (w tym wszelkie kwestie dotyczące ewentualnej uciążliwości dla mieszkańców). Odległość dzieląca planowane parkingi od budynków mieszkalnych wynosi aż 50 metrów, jest więc wystarczająco duża. Budynek parkingu nie „zabierałby” mieszkańcom światła słonecznego, gdyż będzie posiadał maksymalnie 4 kondygnacje. Użytkowanie go nie będzie również generować głośnych dźwięków.
NADAL CZEKAMY…
Opracowanie zostało przekazane Urzędowi Miasta 21 grudnia 2015 r., czyli ponad rok temu. Do tej pory nie podjęto w tej sprawie żadnych konkretnych decyzji (nie została jeszcze wywołana uchwała o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu). Po raz kolejny uprzejmie prosimy Władze Miasta i Gminy o odzew w tej sprawie.
Miejsca parkingowe, które znajdują się na stosunkowo nowym terenie parkingowym w Nowej Wsi (pod sklepem Piotr i Paweł, przy ul. Granicznej), zostały w pełni wykupione, zgłaszają się też coraz to nowi chętni. Jest to dowód na to, że wśród mieszkańców jest zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Zakładamy, że mieszkańcy części północnej będą chętni ze względu na atrakcyjność planowanego obiektu oraz wygodę użytkowania.
Mamy nadzieję, że ten artykuł zadziała zachęcająco oraz mobilizująco i rozpocznie poważne rozmowy nad pomysłem pomiędzy Urzędem a Spółdzielnią.
Liczymy również, że artykuł wywoła wśród mieszkańców dyskusję. Chętnie dowiemy się, jakie jest zdanie mieszkańców, opinie można kierować na adres: informator@sm-swarzedz.pl
JBK
Szkice SHOP&PARK - arch. Eryk Sieiński