Podatek od posiadania psa

2017-02-10 Podatek od posiadania psa

Dla właścicieli psów, początek roku to również kolejny obowiązek. Wysokość podatku od posiadania psa uzależniona jest od miasta/gminy (podatek lokalny), w niektórych zaś miejscowościach nie jest w ogóle pobierany.

W Swarzędzu za czworonoga zapłacimy tyle samo, co w ubiegłym roku – 30,00 zł. Datą graniczną do zapłaty jest 30 czerwca, i co ważne, urząd nie ma obowiązku wezwania do uiszczenia tej opłaty.

Władze miasta Poznania w ubiegłym roku zniosły obowiązek podatkowy. Tak więc i w tym roku właściciele psów nie są obciążeni dodatkowymi kosztami. Warto również pamiętać, że w Poznaniu istnieje możliwość bezpłatnego czipowania psów. Ten krotki zabieg można przeprowadzić w kilkudziesięciu poznańskich klinikach weterynaryjnych, których listę można znaleźć tutaj: KEJTER TEŻ POZNANIAK . Chipowanie minimalizuje m.in. bezdomność zwierząt (mniej zwierząt jest wyrzucanych na ulicę, a uciekinierów łatwiej odnaleźć).

W porównaniu do 2016 roku nic nie zmieniło się również w Kostrzynie - tutaj terminem zapłaty podatku jest 15 marca, a kwota do uiszczenia to 20,00 zł, w Kórniku (również do 15 marca, ale kwota dwukrotnie większa – 40,00 zł) oraz Luboniu (odpowiednio 31 marca, a kwota to 35,00 zł).

Największą niespodziankę właścicielom czworonogów sprawili decydenci gminy Czerwonak. W ubiegłym roku była to najdroższa gmina na naszej spółdzielczej mapie. A w tym roku za swojego pupila nie zapłacimy tam ani złotówki! Powody rezygnacji z poboru podatku są takie same jak w Poznaniu – słaba „frekwencja” płacących, a koszty związane z egzekwowaniem daniny właściwie pochłaniały lwią jej część.

Wymienione wyżej podatki nie należą do bardzo wysokich. Maksymalna stawka na rok 2017, określana przez Ministerstwo Finansów, wynosi 118,97 zł rocznie. Gwoli redakcyjnego obowiązku dodajmy, że jest to kwota o 1,08 zł niższa niż w ubiegłym roku (120,05 zł w 2016).

Przypominamy również, że w gminach, gdzie pobierana jest opłata za posiadanie psa, przewidziane są katalogi zwolnień od tej opłaty (ustawowe oraz lokalne) – np. osoby po 65 roku życia prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe, właściciele psów kastrowanych lub sterylizowanych, czy też psów zabranych z lokalnego schroniska.

R.O.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej