OSP PRZESTRZEGA I INFORMUJE:
WŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE
W PRZYPADKU POŻARU
Przedstawiamy Państwu kolejny artykuł sporządzony wspólnie ze Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu, mający na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszych osiedli. Znajdą tu Państwo wiele przydatnych informacji dotyczących właściwego postępowania w przypadku wybuchu pożaru, kiedy to najczęściej wpadamy w panikę i nie wiemy co zrobić najpierw. W tego typu sytuacjach, bardzo liczy się czas i szybka reakcja. Bardzo istotne jest, aby nasze działania były wykonywane świadomie. Jak więc zachować się, gdy wybuchnie pożar?
POŻARY NA OTWARTYM TERENIE
Do interwencji charakterystycznych dla okresu wczesnowiosennego zaliczamy pożary suchych po zimie traw i trzcin. Tego typu pożary są spowodowane m.in. przez pozostawione szkło. Niepozorna, szklana butelka może więc spowodować ogromne szkody. Do takich pożarów często dochodzi w okolicy Jeziora Swarzędzkiego, która jest terenem często odwiedzanymi przez spacerowiczów. Wczesną wiosną pogoda i temperatura sprzyjają licznym spacerom, a młodzież (i nie tylko) chętnie pije wówczas piwo, niestety zostawiając butelki gdzie popadnie, „zapominając” że miejsce na śmieci jest w koszu…
Gdy zauważymy w okolicy jeziora pożar lub gęsty dym,
bezzwłocznie zadzwońmy po Straż Pożarną (998)
lub na numer alarmowy (112).
POŻARY W MIEJSCU ZAMIESZKANIA
Przyczyn tego typu pożarów może być bardzo wiele. Mogą one powstać chociażby na skutek niefachowo zainstalowanych, przeciążonych instalacji elektrycznych, zwarć, czy awarii gniazdka. Pożar możemy wywołać również przez własną nieuwagę. Co ciekawe, dziś pożary w mieszkaniach rozprzestrzeniają się dużo szybciej niż miało to miejsce 20 czy 30 lat temu. Jest to spowodowane tym, że kupowane obecnie meble i sprzęty są o wiele bardziej łatwopalne niż te stosowane w przeszłości. Meble z płyty wiórowej spłoną szybciej niż te wykonane z litego drewna. Współczesne materiały, podczas pożaru, powodują o wiele większe zadymienie i powstanie bardziej toksycznych dymów. Wśród zgonów na skutek pożarów jest zdecydowanie więcej przypadków zaduszenia dymem, niż przypadków śmierci w płomieniach.
Jak reagować w przypadku pożaru?
Bardzo istotne jest zachowanie wymienionej kolejności działań:
1) Podnosimy alarm – natychmiast staramy się powiadomić innych o tym, co się dzieje (pozostałych domowników, sąsiadów). Zadbajmy o to, by wszyscy bezpiecznie opuścili budynek.
2) Dzwonimy pod nr 998 (Straż Pożarna) lub 112 (ogólny numer alarmowy) i po kolei przekazujemy następujące informacje:
1) Mówimy co się pali.
2) Podajemy adres.
3) Informujemy, czy zagrożeni są ludzie (czy ktoś został wewnątrz budynku, czy jest ktoś poszkodowany?).
4) Mówimy, czy na miejscu znajdują się jakieś niebezpieczne substancje (farby, materiały łatwopalne).
5) Podajemy imię i nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu (mimo, że nasz nr telefonu się wyświetla, i tak należy go podać, aby osoba odbierająca zgłoszenie mogła zapisać tę informację wśród pozostałych wiadomości i nie pomylić naszego zgłoszenia z innym zgłoszeniem).
NIE ODKŁADAMY SŁUCHAWKI JAKO PIERWSI - dyspozytor może chcieć się o coś nas dopytać.
3) Jeśli pożar nie zdążył się rozprzestrzenić – możemy starać się go ugasić za pomocą wody lub gaśnicy. Jeśli jednak pożar jest duży – niezwłocznie opuszczamy budynek zachowując ostrożność.
WAŻNE INFORMACJE !
POŻAR W MIEJSCU ZAMIESZKANIA:
Gdy opuszczamy mieszkanie, w którym wybuchł pożar, powinniśmy poruszać się blisko podłogi (tam znajduje się najwięcej powietrza i jest niższa temperatura). Zachowajmy szczególną ostrożność i starajmy się nie wpadać w panikę.
Jeśli w naszym mieszkaniu wybuchł pożar, a my z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie z niego wyjść - stańmy przy otwartym oknie, wezwijmy pomoc i czekajmy na strażaków z telefonem w ręce (jest to jedna z sytuacji, gdy tel. komórkowy przydaje się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej…). Nie chowajmy się w szafach! Jeśli mamy taką możliwość, zmoczmy koc zimną wodą i otulmy się nim, a mokry ręcznik połóżmy w szczelinie pod drzwiami, które oddzielają nas od pożaru. W żadnym wypadku nie zamykajmy tych drzwi na klucz (możliwe, że właśnie tamtędy strażacy będą starali się do nas dotrzeć). Oddychajmy przez materiał, aby zmniejszyć ilość toksycznych dymów przenikających do naszych płuc.
POŻAR W MIESZKANIU OBOK:
Jeśli w mieszkaniu sąsiada usłyszymy alarm lub zauważymy gęsty, wydobywający się spod zamkniętych drzwi dym – głośno zapukajmy do drzwi i zawołajmy go (starajmy się upewnić, czy ktoś znajduje się wewnątrz i czy wezwał pomoc). W żadnym wypadku nie używajmy dzwonka do drzwi (ze względu na przewody elektryczne). Pod żadnym pozorem nie wyważajmy drzwi, aby dostać się do wnętrza! Jeśli pożar wybuchł w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, dostarczymy wówczas dużą ilość tlenu, która spowoduje bardzo silne rozprzestrzenienie pożaru. Doświadczymy tutaj tzw. zjawiska backdraft: może w nas uderzyć ognisty podmuch, który pozbawi nas życia i zniszczy znaczną część budynku. Dzwońmy więc niezwłocznie po pomoc i działajmy według wskazówek osoby po drugiej stronie telefonu.
JBK
Wykorzystane poniżej zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu.
Wykonano je podczas przeprowadzanych ćwiczeń.