Deptaka ciąg dalszy

2017-04-04 Deptaka ciąg dalszy

Z pewnością ucieszy Państwa długo wyczekiwana wiadomość, że wraz z dniem 27 marca ruszył drugi etap realizacji deptaka obejmującego trasę od bloku znajdującego się na os. Czwartaków 10 aż do granicy osiedli – Czwartaków i Kościuszkowców (a dokładnie mówiąc, do ulicy oddzielającej oba osiedla).

Po ukończeniu etapu drugiego, rozpocznie się realizacja etapu trzeciego (obejmującego całą długość os. Kościuszkowców aż do pawilonu). Realizacja przedsięwzięcia jest planowana na 2018 rok. Jest jednak szansa, że jeśli prace nad drugim etapem pójdą bardzo sprawnie, realizacja trzeciego etapu rozpocznie się jeszcze w tym roku! Tak czy inaczej, deptak z nową nawierzchnią dla pieszych, ulic i parkingów, będzie niebawem zrealizowany.

Przetarg na wykonawstwo projektu wygrało Budownictwo Drogowe KRUG. O modernizację sieci kanalizacyjnych i wodociągowych (tak jak do tej pory) zadba firma Aquanet. Koszt całościowej inwestycji to 2,5 mln złotych. Inwestycja realizowana jest przez Gminę Swarzędz, przy współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową, i oddana zostanie do użytku mieszkańcom w ramach zbliżającego się 380-lecia nadania praw miejskich Swarzędzowi oraz 60-lecia Spółdzielni.


KONTYNUACJA DOTYCHCZASOWYCH ZAŁOŻEŃ ARCHITEKTONICZNYCH
Do tej pory mogliśmy cieszyć się z efektów związanych z ukończeniem pierwszego etapu (od osiedla Dąbrowszczaków aż do bloku nr 10 na os. Czwartaków). Mieszkańcy docenili zmiany, które zaszły w północnej części miasta - w rejonie Gimnazjum nr 3 i Przedszkola „Miś Uszatek”. Zmodernizowany teren wygląda subtelnie i klasycznie. Przy dalszej realizacji prac, będzie kontynuowany obecny styl (geometryczna kompozycja, którą tworzą liczne kwadraty) i ten sam budulec (kostka w trzech odcieniach). Modernizacji zostaną również poddane boczne ulice, które przebiegają prostopadle do trasy deptaka.


JAKIE BĘDĄ UTRUDNIENIA?
Przed rozpoczęciem działań modernizacyjnych, bardzo istotne jest wcześniejsze przygotowanie terenu. Wszelkie prace zaczną się od wycięcia drzew: zarówno tych, które nie rokują dobrze na przyszłość oraz tych, które kolidują z zatokami parkingowymi i infrastrukturą podziemną. Nie obędzie się bez tymczasowych komplikacji komunikacyjnych. Dojazd do poszczególnych bloków momentami będzie utrudniony, a niekiedy nawet niemożliwy. Pamiętajmy jednak, że działania mają na celu nie tylko poprawę wyglądu północnej części miasta, ale również usprawnienie komunikacji (czeka nas m.in. zmiana organizacji ruchu). Rozwiąże się także część problemów związanych z parkowaniem (powstanie więcej zatok parkingowych).


CO SIĘ POJAWI?
Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i słupki ograniczające możliwość parkowania w niedozwolonych miejscach. Zmieni się również wygląd słupów oświetleniowych. W miejsce drzew przeznaczonych do usunięcia, pojawi się 35 nowych drzew. Okolica zostanie wzbogacona o wiele nowych roślin – łącznie przewiduje się około 6,5 tys. nasadzeń! Wśród nich znajdą się krzewy liściaste (berberys Thunberga, tawuła japońska i trójłatkowa, jaśminowiec wonny, róże, pęcherznica kalinolistna), krzewy iglaste (cis pośredni, jałowiec), drzewa liściaste (grab pospolity, głóg pośredni, klon jesionolistny i jawor, lipa drobnolistna, czeremcha, wiąz polny, śliwa, brzoza brodawkowata) i byliny (liliowiec ogrodowy).
Na drodze biegnącej równolegle do deptaka, zostanie położony nowy asfalt. Na jezdni zostaną wyniesione przejścia dla pieszych koloru grafitowo-białego. Pojawią się też skośne miejsca parkingowe, a chodniki zostaną wyremontowane i częściowo wzmocnione, co pozwoli w miejscach do tego wyznaczonych na parkowanie pojazdów.


JBK


Tuż przed modernizacją deptaka na os. Czwartaków

-------------------------------------------------

Czwartaków modernizowane

Nowa nawierzchnia spacerowa i jezdna, piękna zieleń, place zabaw, odnowione chodniki, nowe stanowiska postojowe – wszystko to powstanie już wkrótce na os. Czwartaków. Gmina Swarzędz rozpoczęła właśnie II etap modernizacji deptaka w części północnej Swarzędza. Dodatkowe prace w tej okolicy wykona również Spółdzielnia. O szczegółach rozmawiamy z I Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Grzegorzem Taterką.


IS: I etap inwestycji na os. Dąbrowszczaków został zakończony w 2015 r. Dlaczego II etap rozpoczyna się dopiero teraz?

GT: Chcieliśmy mieć komplet uzgodnień dotyczących zarówno modernizacji nawierzchni, jak i infrastruktury podziemnej, bo tego brakowało. Tak potężną inwestycję trzeba wykonać kompleksowo, a nie tylko z wierzchu. Musieliśmy przeprowadzić wymagane przez Aquanet procedury oraz podpisać umowę na inwestorstwo zastępcze. W ramach tego zastępstwa gmina, w imieniu Aquanet, zajmie się również modernizacją kanalizacji i wodociągów tym rejonie.


IS: Czy kanalizacja i wodociągi pod i w okolicach deptaka będą wymieniane na nowe?

GT: Na nowe wymieniane będą fragmenty kanalizacji i fragmenty wodociągów. Rodzaj i etapy prac wynikają z warunków technicznych podanych przez spółkę Aquanet, która najpierw oceniła stan techniczny i określiła, które fragmenty wymagają modernizacji. Sprawy dotyczące II etapu inwestycji na os. Czwartaków mamy z Aquanetem dopięte na ostatni guzik. Rozpoczęliśmy również podobną procedurę z Aquanet jeśli chodzi o etap III inwestycji na os. Kościuszkowców.


IS: Czy to prawda, że jest szansa na rozpoczęcie III etapu na os. Kościuszkowców jeszcze w tym roku?

GT: Bardzo byśmy tego chcieli. Liczymy, że II etap na os. Czwartaków uda się wykonać szybciej niż I etap na os. Dąbrowszczaków, gdzie wynikły problemy m.in. z podwykonawcami oraz z przyłączami gazu. Tym razem od samego początku mieliśmy wpływ na ten etap inwestycji. Przetarg wygrał lokalny, sprawdzony wykonawca, który większość prac wykonuje we własnym zakresie. Mamy komplet uzgodnień. Niewiadomą jest tylko to, co wykopiemy pod ziemią. Przy takich budowach zdarzają się różnego rodzaju niespodzianki, niewidoczne na mapach.
Planujemy, aby latem podpisać wszelkie stosowne umowy z Aquanetem i móc ogłosić przetarg na III etap inwestycji. Ze względu na współpracę z Aquanet i wartości inwestycji spółki, przetarg prawdopodobnie będzie musiał trwać aż 40 dni. Jeśli uda nam się zakończyć proces uzgodnień z Aquanet i latem ogłosić przetarg oraz szybko zakończyć II etap inwestycji, to jesienią moglibyśmy rozpocząć tak oczekiwany etap III.

IS: Czy oprócz kanalizacji i wodociągów, planowane są jeszcze wymiany innych sieci, np. gazowych, energetycznych, telekomunikacyjnych, światłowodowych?

GT: O naszych zamierzeniach inwestycyjnych na bieżąco informujemy wszystkich dostawców mediów. Tak było i w tym przypadku, jednak żaden inny gestor, oprócz Aquanetu, nie wyrażał chęci i potrzeby, aby cokolwiek modernizować czy wymieniać.

IS: Wraz z modernizacją deptaka Urząd zamierza też zagospodarować tereny pomiędzy blokami na os. Czwartaków?

GT: Tak, przed laty Spółdzielnia przekazała ten teren miastu. Teraz w jego granicach powstaną dwa place zabaw dla dzieci najmłodszych, pierwszy pomiędzy blokami 2, 3, 4 i 5, a drugi pomiędzy blokami 5, 6 i 7. Zamierzamy wydać na same urządzenia zabawowe około 70 tys. zł. Już latem dzieci będą z nich mogły korzystać. Urząd planuje również dostawienie na terenie placów elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, itp.), rewitalizację zieleni oraz modernizację chodników. Ich przebieg będzie taki sam, ale dodatkowo chcemy utwardzić ścieżki wydeptane przez mieszkańców (prawdopodobnie drobnym tłuczniem stosowanym w alejach parkowych, decyzja zostanie podjęta na podstawie wizualizacji i wycen). Z pewnością w przyszłym roku obie enklawy na os. Czwartaków będą prezentować się wzorcowo.

IS: A dlaczego oba place zabaw będą tylko dla małych dzieci?

GT: Naszym zamiarem jest stworzenie bezpiecznych enklaw dla najmłodszych, zresztą zgodnie z zamierzeniem architektonicznym osiedli, ponieważ zakątki te są otoczone budynkami. Taka jest charakterystyka tego miejsca. Maluszki wieczorem już powinny spać i nikt nie powinien mieszkańcom przeszkadzać. Natomiast starsze dzieci i młodzież mogą korzystać ze znajdujących się dalej urządzeń i siłowni w stronę Jeziora Swarzędzkiego i na os. Kościuszkowców, gdzie niedawno powstał plac drewniany dla dzieci starszych. W tym roku będziemy też doposażać place zabaw w różnych rejonach miasta, m.in. nad Jeziorem Swarzędzkim oraz na os. Cegielskiego.

IS: Na czym polega współpraca Urzędu i Spółdzielni przy tej inwestycji?

GT: Po pierwsze, informujemy Spółdzielnię o poszczególnych fazach inwestycji. Dwóch pracowników Spółdzielni uczestniczy w Radach Budowy, gdzie na bieżąco wnoszone są pomysły i uwagi obu stron. Podczas spotkań Rady Budowy będziemy również przekazywać wykonawcy zgłoszenia mieszkańców, które dotrą zarówno do Urzędu, jak i Spółdzielni.
Ponadto, zgodnie z prowadzonymi rozmowami, Spółdzielnia będzie kontynuować niektóre działania inwestycyjne już na terenach spółdzielczych finansując je z własnych środków. Część chodników i terenów zielonych w tym rejonie przebiega zarówno na terenie miejskim i spółdzielczym. Wspólne prace Urzędu i Spółdzielni zostaną przeprowadzone kompleksowo, aby stanowiły jedność koncepcyjną z projektem, niezależnie od tego, kto jest właścicielem poszczególnych działek.

IS: Inwestycja wiąże się również z wycinką drzew, o której głośno ostatnio w całej Polsce…

GT: Gmina nie daje sobie samej pozwolenia na wycinkę na swoim terenie. Zawsze występujemy o wydanie pozwoleń do Starostwa. Wycinane będą wieloletnie drzewa, które stanowią bądź niedługo będą stanowić zagrożenie dla mienia czy życia lub są w kolizji z zamierzeniami inwestycyjnymi. Usuwać trzeba będzie również poprzerastane korzenie, które obecnie widać w postaci licznych wybrzuszeń pod asfaltową drogą. W zamian Gmina nasadzi 35 nowych drzew, różnych gatunków, mnóstwo krzewów i zieleni – łącznie 6,5 tys. nasadzeń. Droga spacerowa będzie się wspaniale prezentowała, a zieleń przebarwiała i kwitła w różnych porach roku. Będzie można nacieszyć wzrok i węch, bo posadzone będą m.in. pięknie kwitnące róże i wonne jaśminowce.

IS: Najpierw jednak czeka nas nieco mniej przyjemny etap w związku z koniecznością wykonania prac. Część dróg będzie zamykana w poszczególnych fazach inwestycji. Gdzie w tym czasie będą mogli parkować mieszkańcy?

GT: Realizacja II etapu inwestycji na os. Czwartaków przebiegać będzie w ramach kilku faz, rozpoczynając od strony os. Dąbrowszczaków w kierunku os. Kościuszkowców. W czasie zamykania każdej części deptaka czasowo nie będzie możliwości podjechania samochodem pod sam blok. W ramach każdej fazy wytyczone będą tymczasowe ścieżki piesze o szerokości około 1,5 m. Będzie również możliwość dojazdu do każdego bloku w kryzysowych sytuacjach - karetek Pogotowia Ratunkowego czy Straży Pożarnej. Wykonawca będzie prowadził budowę w ten sposób, aby zachować tego rodzaju śluzy bezpieczeństwa dla osób tam mieszkających.
Natomiast jeśli chodzi o parkowanie samochodów osobowych, to przy realizacji każdej z faz możliwe będzie parkowanie na sąsiadujących terenach oraz nieco dalej – na istniejącym parkingu przy targowisku – tę lokalizację zalecamy szczególnie. Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość i udostępnianie terenów wykonawcy. Im szybciej każdy odcinek będzie „pusty” i gotowy pod inwestycję, tym szybciej zakończą się prace.
Inwestycja zakłada również budowę zupełnie nowych miejsc postojowych, np. przy Przedszkolu „Miś Uszatek”.

IS: Koszt tej inwestycji to 2,5 mln zł. Czy całość środków pochodzi z budżetu gminy?

GT: Nie ma niestety możliwości uzyskania dotacji na tego rodzaju drogi osiedlowe, nie są one brane pod uwagę w jakichkolwiek dofinansowaniach. Jednak inwestycja jest konieczna, dlatego ją realizujemy. Przeważająca większość prac jest finansowana z budżetu gminnego. Otrzymamy jedynie dofinansowanie od spółki Aquanet, za prace związane z modernizacją infrastruktury podziemnej, której jest właścicielem.

IS: Czy w tym roku Urząd planuje jeszcze jakieś inwestycje w rejonie naszych osiedli mieszkaniowych?

GT: W ciągu miesiąca rozpoczniemy wymianę 99 opraw oświetleniowych na os. Raczyńskiego, na razie na terenie domków jednorodzinnych. Koszt tego zadania to około 60 tys. zł. Kolejną rozpatrywaną pod tym kątem lokalizacją są ciągi piesze wzdłuż ul. Granicznej i osiedli Raczyńskiego oraz Cegielskiego, a także w innych rejonach miasta.
Wyłoniliśmy też wykonawcę i kończymy oczyszczanie całego miasta z piasku pozimowego, a teraz zaczynamy pozimowe remonty dróg, czyli łatanie ubytków nawierzchni i malowanie znaków poziomych. W różnych miejscach będziemy realizować grubowarstwowe malowanie wyraźnych biało-czerwonych pasów na przejściach dla pieszych, ponieważ cieszą się one akceptacją mieszkańców.
W marcu dostawiliśmy nowe ławki, kosze na śmieci i pojemniki z workami na psie odchody w parku ciągnącym się od os. Działyńskiego do ul. Kórnickiej. Tam również będziemy zajmować się oświetleniem.
Zamierzamy też dokończyć budowę miejsc postojowych przy ul. Grudzińskiego, wzdłuż bloków na os. Dąbrowszczaków. Czekamy tylko na pozwolenie na wycinkę drzew ze Starostwa. O doposażeniu placów zabaw na os. Cegielskiego już wspominałem.

IS: Problemem Swarzędza jest komunikacja i korki. Czy kiedyś uda się coś w tym zakresie polepszyć?

GT: Zdajemy sobie sprawę, że jednym z największych problemów miasta jest problem komunikacyjny, związany z dynamicznym rozwojem i wzrostem ilości mieszkańców, szczególnie w częściach południowych. Takie rozwiązanie, niestety, zostało przyjęte w 2011 r. w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Mówię niestety, ponieważ rozwój infrastruktury i sieci dróg nie idzie w parze z tym dokumentem. Musimy sporo nadrobić. Przygotowujemy się do przebudowy ul. Transportowej, która rozpocznie się w tym roku; posiadamy już projekt z pozwoleniem na budowę i będziemy ubiegać się o dofinansowanie. Podpisaliśmy umowy projektowe na drogi, które umożliwią mieszkańcom południowej części łatwiejsze dotarcie zarówno do węzłów drogi ekspresowej nr 5, jak i autostrady oraz odciążą centrum miasta. Pierwsza umowa projektowa na tzw. obwodnicę Swarzędza, czyli drogę łączącą nowo wybudowany wiadukt w Jasiniu z ul. Średzką, jest już w opiniowaniu, a termin na oddanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę to styczeń 2018 r. Drugi duży projekt, który został zlecony, to odcinek łączący ul. Średzką z ul. Tulecką i łącznikiem z ul. Transportową – kolejny etap naszej swarzędzkiej obwodnicy. Termin oddania dokumentacji to przełom I i II kwartału 2018 r. W połączeniu z drogą Kleszczewo-Gowarzewo-Zalasewo, którą w ciągu 2 lat zrealizuje Powiat Poznański ze środków unijnych (ponad 16 mln zł), jest szansa na odciążenie ruchu na wiadukcie w ul. Polnej i ułatwienie dotarcia do naszego miasta od różnych stron, nie tylko z trasy 92.
Jeśli natomiast chodzi o komunikację w północnej części miasta, to Urząd jest w posiadaniu koncepcji przebudowy i poprawy bezpieczeństwa ul. Cieszkowskiego wykonanej przez Starostwo, na której nam bardzo zależało i o którą wnioskowaliśmy. Ulica Cieszkowskiego jest drogą najbardziej obciążoną w powiecie poznańskim. Mieszkańcy boją się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci, a płynność ruchu jest daleka od ideału. Rozwiązanie zaproponowane przez Powiat najbardziej zmienia odcinek od skrzyżowania ul. Cmentarnej/Kwaśniewskiego do trasy 92. Planowana jest budowa 3 rond, przy ul. Cmentarnej, ul. Grudzińskiego i ul. Wrzesińskiej. Nie będzie sygnalizacji świetlnych, znikną lewoskręty, skręcać i zawracać będzie można na rondach, które spowodują wolniejszą, ale płynniejszą jazdę kierowców (ul. Cieszkowskiego jest bardzo wypadkowa, kolizyjna). Ulicę łatwiej będzie pokonywać pieszym dzięki spowolnieniu jazdy i wysepce pomiędzy pasami ruchu. Jest to koncepcja poprawiająca bezpieczeństwo i płynność ruchu. Liczymy, że zaraz za nią Starostwo realizować będzie projekt, przy aktywnej współpracy Urzędu.
W Swarzędzu brakowało wieloletnich planów, określających perspektywy rozwoju miasta. Przygotowane projekty inwestycyjne związane np. z budową szkoły, czy niektórych ulic wykonaliśmy dość szybko na początku kadencji, a projektowanie nowych trwa, jest to długa i żmudna procedura. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia planów i projektów wieloletnich i strategicznych, które wpłyną zdecydowanie na poprawę sytuacji komunikacyjnej miasta, ale tak duże projekty, angażujące wiele podmiotów, wymagają czasu. Myślę jednak, że mieszkańcy odczują poprawę sytuacji już w tym roku, w momencie oddawania kolejnych inwestycji drogowych do użytkowania.

Rozmawiała J. Całka

------------------------------------------------------

PROJEKT TYMCZASOWEJ ORGANIZACJI RUCHU

na czas budowy II etapu
ciągu komunikacyjnego na os. Czwartaków w Swarzędzu
wraz z siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną

 

Stan projektowany
W ramach dalszego etapu budowy ciągu komunikacyjnego na terenie os. Czwartaków będzie budowana sieć wodociągowa, przyłącza kanalizacji sanitarnej, kanalizacja deszczowa oraz nawierzchnia deptaka i chodników z betonowej kostki brukowej oraz nowa nawierzchnia jezdni z mas mineralno-asfaltowych. W związku z powyższym konieczne będzie zamknięcie dróg dojazdowych do poszczególnych budynków mieszkalnych przy os. Czwartaków.

Zamknięcia ulic
Przewiduje się wieloetapowe zamknięcie ulic oraz końcowe maksymalnie 2-dniowe zamknięcie całości jezdni na czas układania nawierzchni z mas mineralno-asfaltowych.
Utrudnienia będą polegały na zamknięciu jezdni dla ruchu pojazdów i chodników dla ruchu pieszo-rowerowego. Wykonawca robót w miarę postępu robót jest zobowiązany zapewnić dojście do budynków mieszkalnych i jest zobowiązany uwzględnić potrzeby komunikacyjne mieszkańców os. Czwartaków na zamkniętym dla ruchu odcinku drogi, w tym szczególności dojazd służb ratowniczych i dojazd osób niepełnosprawnych do budynków mieszkalnych. Na czas zamknięcia dla ruchu pojazdów i pieszych przewidziano realizację robót zgodnie z poszczególnymi fazami robót. Po wykonaniu robót zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu wg oddzielnego opracowania.

Poszczególne fazy tymczasowej organizacji ruchu:

Faza I
Zamknięcie jezdni i chodników na odcinku od Przedszkola do budynku nr 3 włącznie z chodnikiem w kierunku Jeziora Swarzędzkiego. Zachowane przejścia dla pieszych w ciągu deptaka. Tymczasowo zwężony dojazd do Przedszkola. Ustawione oznakowanie informujące o ulicach bez wyjazdu.

Faza II
Zamknięcie jezdni i chodników na wysokości budynków mieszkalnych na os. Czwartaków 3 i 10. Zachowane dojścia dla pieszych w kierunku budynków mieszkalnych. Oznakowane ulice bez wyjazdu. Wprowadzona tymczasowa możliwość ruchu dwukierunkowego do Przedszkola.

Faza III
Zamknięcie jezdni i chodników na wysokości budynków mieszkalnych na os. Czwartaków 4. Zachowane dojścia dla pieszych w kierunku budynków mieszkalnych. Oznakowane ulice bez wyjazdu. Wprowadzenie tymczasowo możliwości ruchu dwukierunkowego do budynku przy os. Czwartaków 3.

Faza IV
Zamknięcie jezdni i chodników na wysokości budynków mieszkalnych na os. Czwartaków 6. Zachowanie dojść dla pieszych w kierunku budynków mieszkalnych. Oznakowanie ulic bez wyjazdu. Wprowadzona tymczasowo możliwość ruchu dwukierunkowego do Przedszkola. Wprowadzony ruch jednokierunkowy przy budynkach os. Czwartaków 3 i 4.

Faza V
Zamknięcie jezdni i chodników na wysokości budynków mieszkalnych na os. Czwartaków 14. Zachowanie dojść dla pieszych w kierunku budynków mieszkalnych. Oznakowane ulice bez wyjazdu. Wprowadzona tymczasowo możliwość ruchu dwukierunkowego do Przedszkola. Wprowadzony ruch jednokierunkowy przy budynkach os. Czwartaków 3, 4 i 6.

Faza VI
Zamknięcie jezdni i chodników na wysokości budynków mieszkalnych na os. Czwartaków 7. Zachowane dojścia dla pieszych w kierunku budynków mieszkalnych. Oznakowane ulice bez wyjazdu. Wprowadzona tymczasowo możliwość ruchu dwukierunkowego do Przedszkola. Wprowadzony ruch jednokierunkowy przy budynkach os. Czwartaków 3, 4 i 6.

Faza VII
Zamknięcie jezdni na całym obszarze przebudowy. Chodniki wykonane w całości wraz z przejściami dla pieszych. Zachowane przejścia dla pieszych przez jezdnię (powinny się odbywać po przejściach wykonanych w ramach budowy z betonowej kostki brukowej). Oznakowane ulice bez wyjazdu.

Planowany termin wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu marzec-wrzesień 2017 r.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej