Z dniem 1 lipca 2017 r. nastąpiła zmiana na stanowisku Wiceprezesa ds. eksploatacji w Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu. Funkcję tę sprawuje obecnie mgr inż. Jacek Lewandowicz. Kim jest nowy wiceprezes w Spółdzielni? O tym dowiedzą się Państwo poniżej.
Jacek Lewandowicz
Wiceprezes Spółdzielni ds. eksploatacji
Wiek:
55 lat. Urodził się w Poznaniu. Większość życia mieszkał na Grunwaldzie, obecnie na Jeżycach.
Wykształcenie:
Wyższe techniczne. Absolwent Politechniki Poznańskiej – Wydziału Budownictwa Lądowego – tytuł mgr inż. budownictwa uzyskał w 1987 roku. Od 1994 roku jest posiadaczem uprawnień budowlanych bez ograniczeń, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W roku 2012, po dwuletnich studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej, uzyskał licencję Zarządcy Nieruchomości.
Posiada opinie i rekomendacje, potwierdzające dobrą znajomość prawa budowlanego, rozporządzeń wykonawczych dotyczących warunków technicznych użytkowania obiektów oraz zasad prowadzenia książek obiektów budowlanych. Posiada umiejętności oceny stopnia zużycia technicznego budynków, potrzeb remontowych obiektów budowlanych i charakterystyk energetycznych, jak również praktyczne doświadczenie w prawidłowej współpracy z organami spółdzielczymi, poparte znajomością zasad działalności spółdzielni mieszkaniowej, określonej statutowo oraz innymi aktami prawnymi. Posiada również aktualne świadectwa ukończenia wielu kursów i szkoleń z zakresu inwestycji, kontroli stanu technicznego budynków, budowy parkingów i garaży podziemnych, rewitalizacji budynków z wielkiej płyty, czy użytkowania placów zabaw.
Praca zawodowa:
Po studiach, przed uzyskaniem uprawnień budowlanych, pracował w charakterze inżyniera budowy i koordynatora ds. technicznych.
Po 1994 r., przez okres 10 lat był wielokrotnie inspektorem nadzoru, kierownikiem budowy lub dyrektorem kontraktu. Prowadził nadzór nad budowami w sektorze mieszkaniowym i przemysłowym, m.in.: osiedle domków jednorodzinnych w Suchym Lesie, nowoczesna i zadaszona na obszarze około hektara hala magazynowa w Grodzisku Wielkopolskim, hala produkcyjna w Janikowie, hala magazynowa do przechowywania drożdży w Wołczynie, hala magazynowa z zapleczem socjalnym przy ul. św. Wincentego w Poznaniu.
Inspektor nadzoru przy tworzeniu sieci Biedronka w Polsce. Sprawował nadzór nad powstaniem Biedronki nr 3, 5, 6, m.in. w Murowanej Goślinie. Nadzór nad budową dyskontów sieci Biedronka w promieniu 50 km od Poznania. Po ekspansji sieci na całą Polskę, sprawował nadzór nad północno-wschodnim kwartałem Polski, pomiędzy Gdańskiem, Suwałkami, Włodawą a Warszawą przez około 5 lat. Później koordynował remonty we wszystkich istniejących Biedronkach na terenie Polski.
Od 2005 do 2016 r. pracował w spółdzielczości mieszkaniowej – w Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” na stanowisku Głównego Specjalisty ds. Technicznych. Był bezpośrednim podwładnym Prezesa ds. technicznych i eksploatacyjnych. Początkowo odpowiedzialny za utrzymanie 127 budynków mieszkalnych PSM „Winogrady”. Po wdrożeniu procesu inwestycyjnego przez poznańską spółdzielnię w latach 2013-2016 był również odpowiedzialny za kontrakt dotyczący budowy 8 budynków wielorodzinnych z podziemnymi halami garażowymi (jedna z hal jest dwukondygnacyjna) i z 450 mieszkaniami na os. Zwycięstwa, os. Przyjaźni i os. Pod Lipami; a także przy budowie pięciokondygnacyjnego biurowca „Zielony Szeląg” na Wilczaku o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych, z halą podziemną i w pełni klimatyzowanego (obecnie biurowiec wynajęty przez PSM „Winogrady” Zarządowi Dróg Miejskich). Zajmował się również adaptacją istniejących budynków – m.in. nadbudową dwóch kondygnacji w jednym z pawilonów handlowych, gdzie obecnie znajduje się biuro Zarządu PSM „Winogrady” (wcześniejsze powierzchnie biurowe zajmowane przez Zarząd zostały zaadaptowane na mieszkania).
Zainteresowania:
Aktywna turystyka i wędrówki. Od 10 lat zwiedza rozmaite rejony naszego kraju – m.in. Mazury, Podlasie, Roztocze, Bieszczady. Każdą eskapadę organizuje wraz z żoną w innym miejscu i szczegółowo ją planuje, aby zwiedzić i jak najlepiej poznać dany rejon. Baza znajduje się poza popularnymi ścieżkami turystycznymi.
Rodzina:
Żona, dwie córki, prawie dwuletnia wnuczka. Ojciec Wiceprezesa Jacka Lewandowicza – pan Andrzej Lewandowicz - jest również związany ze spółdzielczością mieszkaniową, był wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych, a także lustratorem lustrującym spółdzielnie, aktywny zawodowo do 80 roku życia.
--------------------
Od 1 stycznia 2017 r. Wiceprezes Jacek Lewandowicz był zatrudniony w Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu na stanowisku Koordynatora ds. Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi. Przez pół roku wdrażał się do roli szefa naszej Spółdzielni. Wcześniej, przez 12 lat pracował w PSM „Winogrady”. Jakie są różnice w pracy obu spółdzielni mieszkaniowych, co warto do nas przenieść?
- PSM „Winogrady” zarządza 135 budynkami, ponad 18 tys. mieszkań, z szacowaną ilością około 43 tysięcy mieszkańców, zlokalizowanymi na zwartych, sąsiadujących osiedlach mieszkaniowych. SM w Swarzędzu zarządza 215 budynkami, blisko 6 tys. mieszkań, z szacowaną ilością około 18 tysięcy mieszkańców, z osiedlami zlokalizowanymi po obu stronach Swarzędza oraz w 5 innych miejscowościach.
- PSM „Winogrady” stanowi jeden, zwarty, gęsto zaludniony rejon i wszystko co się na tym terenie znajduje należy do spółdzielni, łącznie z drogami, zielenią, placami zabaw. W Swarzędzu nieruchomości są bardziej „rozstrzelone”, budynki są mniejsze, nieruchomości wyodrębnione są „po obrysie”, jedno lub kilku czy nawet kilkunastobudynkowe, bez zbędnej infrastruktury jak drogi, oświetlenie i tereny zielone, które w większości należą do Gminy. Zdaniem Wiceprezesa Jacka Lewandowicza rozwiązanie „swarzędzkie” jest korzystniejsze dla spółdzielni mieszkaniowej. Koszty utrzymania, podatków, odśnieżania, oczyszczania, a także remontów i modernizacji ponosi samorząd, a Spółdzielnia zarządza stricte budynkami.
- Wszystkie budynki w PSM „Winogrady” są już docieplone. W zakresie modernizacji zasobów mieszkaniowych, PSM skupia się obecnie na wymianie instalacji wewnętrznych w budynkach (wymienione są wszystkie instalacje na os. Kosmonautów, trwają prace na os. Zwycięstwa i os. Wichrowe Wzgórza), na remontach balkonów i wymianie nawierzchni dróg. Spółdzielnia w Swarzędzu dociepliła 2/3 z wszystkich 215 budynków i realizuje kolejne termomodernizacje – wraz z remontami balkonów oraz wymianą nawierzchni drogowych w ramach docieplonego kompleksu bloków. W 2017 r. nasza Spółdzielnia rozpoczęła jednocześnie proces wymiany instalacji wewnętrznych w budynkach, planuje również wprowadzenie odrębnego programu „drogowego”. Proces inwestycyjny swarzędzkiej spółdzielni jest więc Wiceprezesowi Jackowi Lewandowiczowi doskonale znany z realizacji tego typu prac w PSM „Winogrady”.