Gdybym chciał zapytać urzędników z ratusza swarzędzkiego, ile mamy w gminie pieców do wymiany, to jestem o tym przekonany, że wiedzy co do ilości nie mają. Wiedzą tylko ogólnie, że w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” można starać się o dotację na wymianę starego pieca i można to robić składając w urzędzie stosowny wniosek oraz że aktualnie nabór wniosków trwa. Przygotowano nawet stosowne ulotki, nie wiem tylko czy do wszystkich zainteresowanych i niezainteresowanych te ulotki trafiły.
My w Spółdzielni dokładnie wiemy, że mamy jeszcze do wymiany 10 pieców w Swarzędzu, na osiedlu Władysława IV 6 sztuk oraz 4 piece w budynku przy ul. Poznańskiej 33.
W ubiegłym roku próbowaliśmy zainteresować wspólnym działaniem urzędników z ratusza, ale zostaliśmy „odstrzeleni” jednym pismem podpisanym przez I Zastępcę Burmistrza Miasta. Jak tłumaczył I Zastępca Burmistrza Miasta, Spółdzielnia Mieszkaniowa nie jest stroną w programie wymiany pieców, a wsparcie i pomoc finansową (bezzwrotna dotacja) mogą otrzymać tylko zainteresowani właściciele i współwłaściciele lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jako były pracownik Spółdzielni powinien wiedzieć, że nie wszyscy taką księgę mają i mogą nie mieć, a ograniczone prawo własności czy lokatorskie mieszkania (których jest już bardzo mało) nie mogą dyskryminować mieszkańców w uzyskaniu dotacji.
I tutaj Spółdzielnia Mieszkaniowa może dużo zrobić. Może na przykład poręczyć lub wnieść udział własny mało zamożnej rodzinie, czy na własny koszt przygotować całą dokumentację wraz z pozwoleniem budowlanym i wykonawstwem wymiany pieca. A po wymianie, osoba mająca tytuł prawny do mieszkania może zażądać zwrotu rozliczenia z urzędem do wysokości należnej dotacji.
Szanownym urzędnikom gminnym chcemy wskazać, że od kilku lat następuje w Spółdzielni wymiana tysięcy okien. Masowość tej akcji i ogromne zainteresowanie wymianą okien jest również spowodowana atrakcyjną formą finansowania. Stworzyliśmy dla osób mających skromne warunki finansowe, ratalny system, który wykorzystuje spore oszczędności w zużyciu ciepła po wymianie okien.
Na takich zasadach mogłyby być wymienione piece u ludzi, którzy się jeszcze na to nie zdecydowali. Ludzi tych cechuje często niewiedza, brak odwagi, skromność, czy po prostu brak własnych środków finansowych (dużo jest emerytów). Takich ludzi po prostu nie namówi się do wymiany pieca.
Problem z kopciuchami w Swarzędzu nadal jest spory. Również w tym roku nie ominęły nas w okresie jesienno-zimowym alarmy smogowe. Szczególnie śmierdziało w moim miejscu zamieszkania i to na terenie tzw. Starej Nowej Wsi. Nie są nam potrzebne reklamowe popisy Straży Miejskiej z dronem w tle, ale potrzebna jest konsekwentna praca swarzędzkich urzędników i innowacyjność w realizacji przepisów.
Jak informuje Ministerstwo zajmujące się ochroną środowiska, do początków kwietnia br. w kraju złożono niemal 230 tys. wniosków o dotację z programu „Czyste powietrze”. Tylko w pierwszym tygodniu kwietnia złożono prawie 3 tys. wniosków. A zgodnie z planem, w ciągu dekady na program ma być przeznaczone ponad 100 mld zł (!).
Te wspaniałe informacje oznaczają tylko jedno: Szanowni swarzędzcy urzędnicy miejscy, trzeba szybko działać! Spółdzielnia Mieszkaniowa jest gotowa do współpracy.
Paweł Pawłowski