Prawidłowa wentylacja w mieszkaniach

2021-11-19 Prawidłowa wentylacja w mieszkaniach

   Nastała wilgotna jesień i szybkimi krokami zbliża się pora zimowa, która w Spółdzielni oznacza wzrost ilości zgłoszeń dotyczących zawilgocenia mieszkań. Często zgłoszenia te pochodzą z nowo docieplonych budynków. Termoizolacja powoduje większą szczelność i niezbędna jest zmiana podejścia do wentylowania mieszkań. Przypominamy na czym polega prawidłowa wentylacja mieszkania.

 Zapewnienie dopływu powietrza zewnętrznego do mieszkania, to podstawowy warunek sprawnej wentylacji. Niegdyś problem nieprawidłowej wentylacji nie występował tak często jak obecnie. Budynki są docieplane grubą warstwą styropianu, a nowoczesne okna i drzwi cechują się dużą szczelnością. Eliminowany jest problem wyziębiania mieszkań, ale pojawia się nowy – zaduch, duża wilgotność i w konsekwencji pleśń lub grzyb w mieszkaniu.

Przyczyny wilgoci i zanieczyszczenia

Jeżeli w mieszkaniu czuć zaduch i nadmierną wilgoć, powinniśmy przedsięwziąć kroki, aby te objawy jak najbardziej zniwelować. To właśnie we własnym mieszkaniu chcemy odpocząć, zrelaksować się i zregenerować siły. Dla własnego zdrowia i samopoczucia powinniśmy dbać o dużą ilość tlenu oraz dobre jakościowo powietrze w naszym domu.

Dobra wentylacja pomieszczenia pozwala pozbyć się lotnych związków wydzielanych przez syntetyczne materiały znajdujące się w naszym mieszkaniu (farby, silikon, kleje, plastiki, poliestrowe i poliuretanowe materiały, a także inne sztuczne tworzywa) oraz przez produkty chemiczne codziennego użytku (środki myjące i czyszczące, kosmetyki, środki do farbowania, środki do wybielania, itp.). Powietrze zanieczyszczamy również my sami, wydychając dwutlenek węgla i generując do otoczenia parę wodną, a także wykonując domowe czynności, takie jak gotowanie, pranie, sprzątanie, kąpiel, zmywanie. Każdy z nas, nie zdając sobie z tego sprawy, wydziela około 2-3 litrów wody dziennie, nawet przy niskim stopniu aktywności ruchowej.

Zagrożenia

Gromadzenie się pary wodnej w mieszkaniu i zmniejszona wymiana powietrza mogą powodować bóle głowy oraz chroniczne zmęczenie. Prowadzą również do powstawania pleśni i grzybów, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie (infekcje, uczulenia, choroby górnych dróg oddechowych). Brak napowietrzenia z zewnątrz spowodować może tzw. odwrotny ciąg wentylacyjny, czyli zasysanie powietrza z otworu wentylacyjnego do mieszkania, które powoduje obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia oraz przeciągi w mieszkaniu.

Wentylacja a zdrowie

Przy odpowiedniej wentylacji, poprawia się nasze samopoczucie. Organizm jest dotleniony, czujemy się mniej zmęczeni. Oczyszczone powietrze pomaga alergikom i osobom z problemami oddechowymi. Mamy też pewność, że w mieszkaniu nie pojawi się pleśń lub grzyb, które są dla nas szkodliwe. Zatem, oszczędzajmy ciepło, lecz nie kosztem własnego zdrowia.

Wentylacja a oszczędności

Zamykanie się w szczelnej „puszce” przynosi tylko pozorne korzyści w kosztach eksploatacji mieszkania. Pozorne, ponieważ to właśnie prawidłowa wymiana powietrza w mieszkaniu pozwala na oszczędności podczas ogrzewania. Wilgotne pomieszczenia wymagają znacznie większych nakładów energetycznych na ich dogrzanie. W wilgotnym mieszkaniu zwiększa się również doznanie zimna, które odczuwa jego lokator. Zmniejszenie zużycia ciepła powinno być osiągane dzięki poprawianiu stanu termoizolacyjności ścian zewnętrznych (docieplenie bloku) oraz efektywności instalacji grzewczych - przy jednoczesnym zachowaniu wentylacji, a nie przy jej ograniczaniu. Warto też wiedzieć, że odpowiednio wentylowane mieszkania to dłuższy żywot sprzętów domowych oraz całego bloku (wnikanie wilgoci do ścian budynku powoduje jego stopniową destrukcję, powstaje tzw. „syndrom chorego domu”).

Najczęstsze przyczyny zakłóceń w prawidłowej wentylacji, to nieprawidłowe użytkowanie mieszkań:

  • Zasłanianie lub zabudowywanie otworów kratek wentylacyjnych (szafami, sprzętami domowymi lub celowe zaklejanie otworów).
  • Samowolne dokonywanie przeróbek kanałów wentylacyjnych.
  • Montowanie wyciągów kuchennych do kratek wentylacyjnych (przy wyłączonym wyciągu drożność przewodów wentylacyjnych jest znacznie upośledzona).
  • Montowanie wentylatorów łazienkowych do kratek wentylacyjnych (przy wyłączonym wentylatorze drożność przewodów wentylacyjnych jest znacznie upośledzona).

Jak walczyć z wilgocią?

  • Zapewnić stały dopływ powietrza poprzez codzienne wietrzenie mieszkania.
  • Zapewnić stały dopływ powietrza przez korzystanie z funkcji rozszczelniania okien lub przez okienne nawiewniki (zalecane - przy kupnie okien, najlepiej wybrać te z nawiewnikami).
  • Zapewnić stały dopływ powietrza przez nie zasłanianie kratek wentylacyjnych i utrzymanie ich w czystości.
  • Drzwi łazienkowe powinny posiadać kratkę lub otwory wentylacyjne.
  • Jeśli drzwi nie posiadają kratek lub otworów, pomiędzy nimi a podłogą powinna znajdować się duża szczelina.
  • W przypadkach zwiększonej wilgotności, warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci lub osuszacz, który odprowadzi wilgoć w postaci wody.

Efektywne wietrzenie mieszkania

W czasie sezonu grzewczego, na czas wietrzenia należy skręcić głowice przy kaloryferach na pozycję „gwiazdka”. Okna otworzyć jak najszerzej i wietrzyć krótko (około 3-5 minut). W ten sposób, ciepłe powietrze, które pozostanie np. w szafach i zakamarkach mieszkania szybko wyrówna temperaturę po zamknięciu okien. Świeże powietrza bardzo szybko się nagrzewa. Jeśli będziemy tylko uchylać okno na dłużej, następować będzie stopniowe wychładzanie pomieszczenia, a kaloryfery umieszczone pod oknem będą w tym czasie maksymalnie grzać. Straty ciepła będą większe. Powinniśmy wietrzyć codziennie, najlepiej po każdym gotowaniu lub praniu.

   Pamiętajmy, najlepszym środkiem zapobiegającym zagrożeniom związanym ze złą jakością powietrza wewnętrznego, jest zapewnienie warunków właściwej wentylacji oraz częste wietrzenie mieszkania.

 JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej