Stopień mniej znaczy więcej

2022-11-14 Stopień mniej znaczy więcej

   Nadeszła pora roku, która zmusza nas do korzystania z ogrzewania mieszkań i pomieszczeń. Jak zawsze – za pomocą głowicy – włączamy nasze kaloryfery, by cieszyć się ciepłem w chłodne dni. Jednak czy robimy to prawidłowo? Czy chęć nagrzania mieszkania do komfortowej temperatury nie wiąże się z niepotrzebnymi kosztami? Bardzo często – nieświadomie – sprawiamy, że w mieszkaniu jest za ciepło. Nie trzeba marznąć, żeby korzystać z ciepła rozsądniej.

Niestety przegrzewamy nasze mieszkania, a zbyt wysoka temperatura jest bardzo niekorzystna dla zdrowia... i domowego budżetu. Według badań, w blisko 60 procentach polskich mieszkań temperatura jest równa, bądź wyższa niż 22°C. W okresie jesienno-zimowym temperatura dzienna w pomieszczeniach powinna wynosić 20°C. Jeżeli nagrzejemy pomieszczenie do wyższej temperatury borykać się będziemy z dolegliwościami zdrowotnymi, m.in. wyschniętymi śluzówkami dróg oddechowych, w wyniku czego osłabiamy naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. Efektem tego jest większa podatność na infekcje. Przez przegrzanie tracimy na zdolności koncentracji uwagi, analitycznego myślenia, twórczej aktywności, a poczucie rozdrażnienia wyraźnie wzrasta. Do tego dochodzą bóle głowy, zmęczenie i osłabienie. I to wszystko w wyniku, może i przyjemnego ciepła w pomieszczeniu i poczucia komfortu, ale sprawia, że igramy z naszym zdrowiem i pogarszamy nasze samopoczucie. Jaka jest rada na ten problem?

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu, zgodnie z wolą mieszkańców wyrażoną podczas niedawnych Walnych Zgromadzeń, włączyła się w kampanię edukacyjną firmy VEOLIA Energia Poznań oraz Miasta Poznań, pn. „Stopień mniej znaczy więcej”. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom, że świadomie wprowadzona zmiana nawyków korzystania z ogrzewania przełoży się w konkretny sposób na zmniejszenie wydatków, ale również ograniczy zużycie paliw i znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza. Wystarczy obniżyć temperaturę w domu o 1 stopień, a oszczędności z tego tytułu będą zauważalne w odczytach zużycia ciepła. Przeprowadzone w 2020 roku badania niezbicie udowodniły, że większość Polaków zużywa więcej energii cieplnej, niż to konieczne. Jeżeli obniżymy temperaturę w pomieszczeniach tylko o 1 stopień, to wymierne korzyści będą oscylowały w przedziale 5-8%. Eksperci z Politechniki Warszawskiej w swoich badaniach wykazali, że jeśli we wszystkich mieszkaniach ogrzewanych ciepłem systemowym obniżymy temperaturę o 1°C – do 20°C – to w ciągu roku zaoszczędzimy 450 tys. ton węgla i wyemitujemy około 1 mln ton CO2 mniej. Takie wartości rzeczywiście przekonują do zmian w sposobie eksploatacji źródeł ogrzewania i minimalnej redukcji jego wartości.

Jak postępować, by straty ciepła były jak najmniejsze?

Zamykaj drzwi:

Pomieszczenie, w którym przebywasz szybciej się nagrzeje, jeśli zamkniesz drzwi. Wtedy temperatura w pokoju się podniesie osiągając komfortową wartość, a nasz kaloryfer będzie pracował efektywniej.

Nie przegrzewaj:

Optymalna temperatura dzienna w mieszkaniu to 20°C. Jeżeli jest wyższa, to nie dość że naraża nas na wyższe koszty eksploatacyjne, to jeszcze szkodzi naszemu zdrowiu. Zmniejsz natężenie ciepła na termoregulatorze o jedną jednostkę.

Zadbaj o szczelne okna:

Jeżeli chcemy ogrzać pomieszczenie, a mamy nieszczelne okna, to żadna nowoczesna technologia nie poradzi sobie z tym problemem. Grzejąc nawet na najwyższym poziomie nie jesteśmy w stanie zrekompensować ubytków uciekającego ciepła z mieszkania. W sezonie jesienno-zimowym koniecznie sprawdź, czy nie ma nieszczelności w twoich oknach i drzwiach. Jeżeli są, jak najprędzej je uszczelnij i zatrzymaj ciepło dla siebie.

Odpowietrzanie kaloryferów:

Czasami z kaloryfera daje się słyszeć dziwne dźwięki jak bulgotanie i gwizdy, a do tego nie nagrzewa się on w całości lub części, znak że najpewniej jest to wynik zapowietrzenia kaloryfera. Odpowietrzenie takiego urządzenia nie wymaga naukowej wiedzy i z reguły jest prostą czynnością. Jednak dla pewności lepiej oddać ten zabieg fachowcowi, który bez problemu i szybko usunie usterkę.

Nie zasłaniaj, nie zabudowuj kaloryfera:

Zasłaniając, a już najgorsze - zabudowując kaloryfer, pozbawiamy się znaczącej ilości ciepła, które jest „uwięzione” za przeszkodą i nie może się wydobyć, by ogrzać pomieszczenie. Każda taka przeszkoda utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez kaloryfer i blokuje prawidłowy przepływ powietrza w mieszkaniu. Pamiętajmy, że jakakolwiek przeszkoda dla rozprowadzania ciepła (kanapa lub inne elementy wyposażenia wnętrz) powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od kaloryfera.

Załóż ekrany zagrzejnikowe:

Jest to bardzo niedrogi, a zarazem skuteczny sposób na widoczne ograniczenie strat cieplnych. Przytwierdzone bezpośrednio za grzejnikiem maty odbijają ciepło, które wraca do pomieszczenia, a nie jest pochłaniane przez chłodną powierzchnię ściany. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 5% ciepła

Wychodzisz z domu – zmniejsz temperaturę:

Najprostszy sposób na oszczędzanie ciepła to zmniejszenie temperatury do 17-18°C, gdy wychodzimy z domu. Jednak należy pamiętać, by nie zakręcać całkowicie ogrzewania, gdyż po powrocie nagrzanie do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii. Dodatkowo, zbyt długie utrzymywanie za niskiej temperatury może spowodować powstawanie i rozwój grzybów oraz pleśni.

Nie susz ubrań na kaloryferach:

Kolejny sposób na marnowanie ciepła. Zasłonięty odzieżą grzejnik traci powierzchnię grzewczą i prawidłowy obieg ciepła w pomieszczeniu zostaje zakłócony. Jeżeli już musimy szybko wysuszyć mokre ubrania, to należy to robić w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

Naturalne ciepło twoim sprzymierzeńcem:

Jeżeli mimo chłodnego dnia i niskiej temperatury za oknem świeci słońce, to pozwólmy mu ogrzać nasze pomieszczenie. To nic nie kosztuje, a znacząco wspomaga proces nagrzewania pomieszczenia. Zatem odsłaniajmy okna w słoneczne dni.

Regulator temperatury – patent na oszczędności:

Dzięki zainstalowanemu na grzejniku regulatorowi temperatury możemy wpływać na ustalanie odmiennych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach i o różnych porach dnia. I tak można zastosować wyższą temperaturę w łazience rano i wieczorem, a zmniejszyć w nocy lub gdy nie ma nas w domu.

Gdy śpisz, koniecznie obniż temperaturę:

Wyspani i wypoczęci jesteśmy weselsi, zdrowsi i bardziej wydajni w ciągu dnia. A taki stan zapewni nam sen w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi tylko 17-18°C. Nie zostawiaj rozkręconego regulatora na grzejniku na temperaturę wyższą niż zalecana. Będziesz zdrowszy i... bogatszy o oszczędności na nocnym ogrzewaniu.

Wieczorem zasłoń okna:

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest montaż w pokojach żaluzji lub rolet. Ograniczą one straty ciepła. Najprostszym rozwiązaniem są rolety pokojowe lub zasłony z grubych materiałów. Wieczorem zasłaniamy okna, by nie tracić ciepła jednak nie dalej niż do kaloryfera.

Wyjeżdżasz – koniecznie obniż temperaturę:

Jeżeli wybierasz się na urlop lub dłuższy wyjazd z domu w okresie grzewczym, w którym nie będzie nikogo z domowników, temperatura powinna w nim wynosić 15-16°C. Nie wychładzajmy nadmiernie pomieszczeń, bowiem po powrocie trudno i długo będziemy je nagrzewać. Dodatkowo grozi nam, wspomniane już wcześniej, zawilgocenie i zagrzybienie ścian.

Mądrze wietrz pomieszczenia:

Regularnie wietrząc pomieszczenia zapewniamy optymalną wilgotność powietrza oraz zapobiegamy rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Przed samym wietrzeniem – tak około 10 minut – przykręć kaloryfer, by nie marnować ciepła, które emituje. Wietrz pomieszczenia krótko, aczkolwiek intensywnie przez kilka, kilkanaście minut. Po zamknięciu okien odkręć kaloryfer.

Sposobów na oszczędzanie ciepła w naszych pomieszczeniach jest jak widać wiele. To od nas samych zależy czy i w jaki sposób będziemy je stosować dla swojego własnego dobra i zdrowia. Nie mówiąc już o wymiernych korzyściach finansowych zauważalnych podczas rozliczania kosztów ogrzewania.

Marcin Wojcieszak
Grafika: VEOLIA

TERMOSTAT

Najprostszym sposobem regulacji temperatury w pomieszczeniach jest prawidłowe ustawienie głowicy termostatycznej przy grzejniku. Pokrętło ma narysowaną skalę od 1-5. Cyfry te odpowiadają konkretnej temperaturze powietrza:

  • 1 - od 12°C do 14°C
  • 2 - od 15°C do 17°C
  • 3 - od 18°C do 20°C
  • 4 - od 21°C do 24°C
  • 5 - od 25°C do 28°C

Ustawiając termostat grzejnikowy na odpowiedniej cyfrze, zaprogramujesz go na określoną temperaturę (po mniej więcej godzinie od ustawienia).

 

Kampania edukacyjna firmy VEOLIA: KLIKNIJ TUTAJ

Ciekawe informacje IGCP: KLIKNIJ TUTAJ

 

Film Telewizji STK:

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej