BON ENERGETYCZNY 
Kiedy, ile, dla kogo?

2024-06-21 BON ENERGETYCZNY <br />Kiedy, ile, dla kogo?

   Informujemy, że zgodnie z przyjętymi przepisami gospodarstwa domowe o niższych dochodach będą mogły wnioskować o jednorazowe świadczenie pieniężne jakim jest bon energetyczny.

Będzie on wypłacany w drugiej połowie roku. Ustanowiono kryterium dochodowe (do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych). Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę". Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Świadczenie może wynieść minimalnie 20 zł.

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • 400 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych,
  • 500 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych,
  • 600 zł dla gospodarstw 6-osobowych i większych.

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 proc. W zależności od wielkości gospodarstwa wsparcie wyniesie zatem od 600 do 1200 zł.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Zgodnie z przepisami wniosek o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, w terminie od 1 sierpnia do dnia 30 września br.

Ceny maksymalne

Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych bez limitów zużycia (obecnie jest to 412 zł/MWh z odpowiednimi limitami) oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw (stawka zostanie utrzymana na tym samym poziomie co obecnie).

W przypadku gazu ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego.

Nowe przepisy odnoszą się również do ograniczenia wzrostu kosztów ciepła, jednak przy stopniowym podnoszeniu maksymalnych cen i stawek. Tą drogą zaprojektowano ścieżkę stopniowego wygaszania wsparcia dla odbiorców ciepła, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy w celu ostatecznego przywrócenia do stosowania wyłącznie cen wynikających z taryfy lub cennik sprzedawcy.

Mechanizm rekompensaty w zamian za utrzymanie przez dostawcę określonych cen ciepła ma pozostać przez rok, do końca czerwca 2025 r., ale do końca tego roku cena ta wyniesie 119,39 zł za GJ, a w pierwszej połowie przyszłego — 134,97 zł za GJ.

Dla naszej Spółdzielni oznacza to spadek cen ciepła dla osiedla w Czerwonaku, co jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla mieszkańców, dla pozostałych zasobów zasilanych z MSC - wzrost średnich opłat za ciepło.

Hubert Łuczak, Dział Ekonomiczny

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym
oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej