SĄSIEDZKIE OSTRZEŻENIE 
Naciągacz czy złodziej?

2024-07-05 SĄSIEDZKIE OSTRZEŻENIE <br />Naciągacz czy złodziej?

   Sezon urlopowy to czas okazji dla złodziei. Zdając sobie z tego sprawę i chcąc ostrzec mieszkańców przed potencjalnym niebezpieczeństwem, wiadomość do Spółdzielni Mieszkaniowej napisała mieszkanka os. Raczyńskiego. Nie wiadomo, czy opisywany mężczyzna był naciągaczem-domokrążcą, czy planuje włamanie i szuka okazji; z pewnością jednak, obecność na klatce schodowej obcej osoby, która wywołuje presję, jest niepokojąca.

Opis zdarzeń mieszkanki os. Raczyńskiego – informacja z 4 lipca:

"Dziś, wracając do domu, zastałam przed drzwiami od swojego mieszkania mężczyznę natarczywie pukającego do drzwi. Kiedy zapytałam o co chodzi, to oznajmił że przyszedł wymienić wizjer. Powiedziałam, że spółdzielnia nie dała żadnej informacji, a on odparł, że spółdzielnia nie ma nic wspólnego i natarczywie zaczął namawiać mnie na wymianę, twierdząc że mam chiński, najgorszy wizjer. By pozbyć się pana, powiedziałam że nie mam gotówki przy sobie i by podał mi nr telefonu, na co odparł, że jutro przyjdzie, uprzedzając pytaniem, o której jutro będę w domu.
Być może jestem w błędzie, ale po raz pierwszy spotkałam się z taką sytuacją, choć mieszkam na naszym osiedlu prawie 10 lat, w dodatku mężczyzna był natarczywy i dlatego myślę, że mógł sprawdzać czy mieszkańcy nie są na wakacjach.
Opis mężczyzny: wiek około 50 lat, włosy siwe/szpakowate, wzrost około 170 cm, okulary korygujące, mała walizeczka warsztatowa."

 Prosimy mieszkańców, aby byli czujni widząc obce osoby znajdujące się na klatce schodowej, zwłaszcza pod swoim mieszkaniem.
I pamiętajmy, że ktoś musiał tę obcą osobę na klatkę schodową wpuścić.
Nie stwarzajmy zagrożenia dla siebie i dla naszych sąsiadów
i odmawiajmy wpuszczania, jeśli kogoś nie znamy.

 

Nie ma to zastosowania w powyższej sprawie, gdyż mężczyzna nie podszywał się pod pracownika Spółdzielni, ale przy okazji przypominamy, że wszelkie działania Spółdzielni Mieszkaniowej, związane z koniecznością wejścia pracowników do mieszkań, są poprzedzone stosownymi komunikatami na klatkach schodowych lub indywidualną korespondencją. Ponadto pracownicy techniczni Spółdzielni i pracownicy firm współpracujących posiadają przy sobie identyfikatory, które są zobowiązani okazać na żądanie mieszkańca.

Podkreślamy również, że wszelkie przypadki, budzące wątpliwości mieszkańców, należy bezzwłocznie zgłaszać Policji, która ma możliwości sprawdzenia tożsamości podejrzanych osób i podjęcia dalszych czynności.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży w mieszkaniu, wyjeżdżając na urlop?

1. Przekaż komplet kluczy zaufanej osobie – członkowi rodziny, wieloletniemu znajomemu czy sąsiadowi, który oprócz opieki nad kwiatami/zwierzętami domowymi, będzie też sprawdzał, czy w mieszkaniu jest wszystko w porządku, wyjmował korespondencję ze skrzynki pocztowej, czasem zapalał światło lub otwierał okno – co może zniechęcić złodziei obserwujących ruch w mieszkaniach.

2. Dokładnie zamknij okna i drzwi wejściowe – nie zostawiaj uchylonego "tylko jednego" okna, żeby się wietrzyło. Lepszy zaduch po powrocie, niż ogołocone lub zalane  mieszkanie. Wychodząc, czasem w pośpiechu/rozgardiaszu, oprócz zniesienia bagaży, zakręcenia wody, odłączenia sprzętów elektronicznych i wyniesienia śmieci, nie zapomnij o zamknięciu drzwi na wszystkie zamki.

3. Nie informuj o terminie wyjazdu przypadkowych osób – ani znajomych z kolejki sklepowej ani znajomych w social mediach. Czasami złodziej może się dowiedzieć o okazji do kradzieży zupełnie przypadkiem.

4. Nie publikuj zdjęć z wakacji w social mediach w czasie rzeczywistym – i nie opisuj bieżących wydarzeń z wakacji.

Opracowała JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej