Termomodernizacja wpływa na koszty

2017-01-09 Termomodernizacja wpływa na koszty

Począwszy od 2010 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu przeprowadziła termomodernizacje 82 budynków. Na wniosek Spółdzielni w docieplonych blokach obniżane są moce zamówione przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, a spadek zużycia ciepła wynosi średnio 33%.

MIEJSKA SIEĆ CIEPLNA

W trakcie prac dociepleniowych Spółdzielnia kieruje do dostawcy ciepła wnioski o zmniejszenie mocy zamówionej dla wyremontowanych budynków. Dzięki tym zabiegom moc zamówiona w analizowanym okresie (2010-2015) spadła o ponad 22%.
Można przypuszczać, że w kolejnych latach, gdy termomodernizowane będą następne budynki (dla przypomnienia – w 2017 roku modernizacja zostanie przeprowadzona w kolejnych 11 blokach), zapotrzebowanie na moc zamówioną będzie jeszcze mniejsze, a i zużycie ciepła przy niezmiennych warunkach pogodowych również spadnie.

Warto zaznaczyć, że ogólne koszty centralnego ogrzewania uległy zmniejszeniu o niecałe 200 tys. zł w 2015 roku w porównaniu do roku 2010. Niestety cena za GJ ciepła z roku na rok jest wyższa, podobnie jak cena za MW mocy zamówionej, w związku z czym koszty centralnego ogrzewanie nie zmniejszają się proporcjonalnie do spadku zużycia ciepła. Można jednak wyobrazić sobie poziom kosztów za ogrzewanie, gdyby budynki nie przeszły procesu termomodernizacji. Z pewnością byłby dużo wyższy.

Przykład: Jeśli przyjmiemy poziom zużycia sprzed procesu termomodernizacji (z 2010 roku), przy dzisiejszej cenie ciepła, to koszty byłyby wyższe co najmniej o 28%. Ta zależność wynika nie tylko z samego procesu ocieplania budynków, ale również ze stosunkowo łagodnych, pod względem pogodowym, zim.

Wykresy:
ZUŻYCIE CIEPŁA I KOSZTY
Nieruchomości zasilane z miejskiej sieci cieplnej. Suma wszystkich węzłów budynków zmodernizowanych.CZERWONAK

W spółdzielczych nieruchomościach zlokalizowanych w Czerwonaku ograniczenie mocy zamówionej jest jeszcze bardziej wyraźne. W stosunku do roku 2010 nastąpił tutaj spadek aż o 31%, jednocześnie ograniczono zużycie ciepła o ponad 30%.
Po raz kolejny możemy zauważyć, że koszty centralnego ogrzewania nie spadają proporcjonalnie do zużycia ciepła, ze względu na rosnącą praktycznie co roku cenę łączną GJ ciepła.

Wykresy:
ZUŻYCIE CIEPŁA I KOSZTY
Nieruchomości modernizowane przed rokiem 2011 – CzerwonakKOSTRZYN

Podobna sytuacja, czyli spadek kosztów ogrzewania, miała miejsce w Kostrzynie. Od roku 2010 do roku 2015 koszty centralnego ogrzewania zmniejszyły się o ponad 80 tys. zł, przy wzroście ceny metra sześciennego gazu. W roku 2010 m3 gazu kosztował 1,78 zł i na przestrzeni lat stopniowo wzrastał (najwyższa cena została osiągnięta w 2012 roku: 2,35 zł/m3 gazu), ostatecznie kształtując się na poziomie 2,17 zł/m3 w 2015 roku.
Zużycie gazu zmniejszyło się o 37% i jest to wynik, który jest zauważalny dla mieszkańców.

Wykresy:
ZUŻYCIE CIEPŁA I KOSZTY
Nieruchomości zasilane prze kotłownie lokalne – Kostrzyn


 WARTO DOCIEPLAĆ

Podsumowując, proces termomodernizacji pozwala na zdecydowane ograniczenie zużycia ciepła. Pomimo corocznych zmian cen ciepła, izolowanie budynków pozwala również na zmniejszenie mocy zamówionej, czego efektem jest obniżenie kosztów łącznych centralnego ogrzewania, a to skutkuje oszczędnościami w portfelach mieszkańców. Termomodernizacja podnosi też walory estetyczne zamieszkania i co ważne – jest w zgodzie z wytycznymi ekologii, bo mniejsza produkcja ciepła wpływa na ochronę środowiska naturalnego.


Dział Ekonomiczny
Aleksander Banaszewski, JC

 

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej