Każdy z nas boryka się, od czasu do czasu, z problemem gromadzących się w mieszkaniu przedmiotów. Do tych, które zajmują dużo miejsca, zdecydowanie należą książki. Nasze biblioteczki wypchane są niekiedy po brzegi - prócz ważnych dla nas pozycji, znajdują się tam również bajki i dawne podręczniki naszych pociech (z których od dawna już nikt nie korzysta), stare książki bez okładek - odziedziczone po dziadkach, czy też nowe publikacje podarowane jako prezent (niestety nietrafiony…). „Problem” zwykle piętrzy się z roku na rok. Co z tym wszystkim zrobić?
Podczas wiosennych porządków wiele książek ląduje wśród innych odpadów w zbiorowym śmietniku. Jest to bardzo przykry widok, w szczególności, gdy są to książki w bardzo dobrym stanie. Chcielibyśmy więc zaproponować mieszkańcom naszych osiedli kilka rozwiązań na to, co zrobić z niechcianymi książkami. Mamy nadzieję, że Państwo z nich skorzystacie.
WYMIANA WŚRÓD RODZINY I PRZYJACIÓŁ
Gdy szukamy „nowego właściciela” dla naszej książki, powinniśmy najpierw się zastanowić, czy nie przydałaby się komuś z naszych najbliższych. Może się nawet okazać, że sprawimy krewnym lub znajomym dużą radość dzieląc się z nimi rodzinnymi pamiątkami. Jeśli nasi przyjaciele, tak jak i my, są fanami literatury – nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem osoby, z którą będziemy wymieniać się regularnie.
INFORMACJA W NASZEJ OKOLICY
W lokalnych marketach (np. w Chacie Polskiej, czy też w Tesco), blisko wejścia znajdują się tablice, na których możemy za darmo pozostawić swoje ogłoszenie. Informacje są umieszczane formie karteczek, z czego z chęcią korzysta wiele osób, np. w celu odsprzedania podręczników szkolnych. Pamiętajmy jednak, że tablice są na bieżąco „sprzątane”, mając na celu aktualizację wiadomości. Tak więc, jeśli zależy nam na sprzedaży książek, tego typu informacje należy regularnie ponawiać.
Trzeba również wiedzieć, że pozostawianie wiadomości związanych z chęcią sprzedaży czegokolwiek, umieszczane w miejscach użyteczności publicznej, takich jak np. przystanki autobusowe, czy słupy reklamowe, bez uzyskania wcześniejszej zgody administratora jest nielegalne i afisze tego typu zostają natychmiast usuwane z przestrzeni miejskiej. Ponadto, za tego typu działania grozi mandat w wysokości do 500 zł.
ODŁÓŻ NA REGAŁ
W Nowej Wsi, przy ul. Granicznej 63, w zespole sklepowym AGROBEX, mamy możliwość pozostawienia książek na ciemnobrązowym regale miejskim, znajdującym się po prawej stronie, około 4 metrów od wejścia głównego (zauważymy go wchodząc w głąb budynku). Regał ten pojawił się w ramach akcji bookcrossingowej zachęcającej do „uwolnienia książki” (więcej szczegółów znajdą Państwo na miejscu oraz stronie www.bookcrossing.pl). Ze zbiorów dostępnych na miejscu korzystać może każdy i jest to nieodpłatne. Można czytać książkę na miejscu lub wypożyczyć ją do domu i oddać po przeczytaniu. Jeśli spodoba nam się dana publikacja, mamy prawo ją zatrzymać, ale pod warunkiem, że na jej miejsce przyniesiemy inną.
INTERNET
Internet należy do tych mediów z których większość z nas korzysta codziennie. Jest on niewyczerpanym źródłem informacji i… korzyści. Ogłoszenie dotyczące sprzedaży książek można umieścić na wielu stronach internetowych. Aby móc to zrobić, najczęściej trzeba założyć swój profil lub własne konto (aby się zalogować). Trzeba się jednak liczyć z tym, że niekiedy łączy się to również z dodatkową opłatą za posiadanie takiego konta. Gdy wystawiamy książkę na sprzedaż, obowiązkowy jest również opis, zdjęcie, oraz informacja o tym w jakim przedmiot jest stanie. Pamiętajmy jednak, że gra jest warta świeczki, gdyż to właśnie internet jest głównym sposobem zdobywania książek przez kolekcjonerów, którzy skłonni są zapłacić za nie zdecydowanie więcej, niż wynosi ich cena wyjściowa.
Popularne strony:
olx.pl (tablica internetowa),
allegro.pl (znany portal zakupowy),
książki- sprzedam/ kupię/ zamienię/ oddam – POZNAŃ (grupa na facebook’u).
OBDAROWANIE BLIBLIOTEKI
Niechciane książki można również oddać do jednej z bibliotek. W zeszłym roku, Biblioteka Publiczna (znajdująca się w budynku Gimnazjum Nr 3 w Swarzędzu, na os. Czwartaków 1) oraz wszystkie jej filie, przyjęły z darów aż 2723 książki.
Wśród nich znalazło się wiele publikacji dla najmłodszych, w tym sporo lektur. Ze względu na posiadanie w swoich zbiorach owych pozycji, Biblioteka Publiczna postanowiła przekazać je nowo powstałej bibliotece w Szkole Podstawowej w Zalasewie. Zachęcamy więc również i Państwa, aby właśnie tam przekazywać bezpośrednio książki dla najmłodszych.
Pani dyr. Biblioteki Publicznej, Bolesława Nawrocka, bardzo dziękuje wszystkim za podarowane książki, a jednocześnie chciałaby wyczulić Państwa na kilka rzeczy. Należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie przynoszone dary są do bibliotek przyjmowane. Muszą to być wydania zachowane w dobrym stanie, najlepiej stosunkowo nowe. Darczyńcy muszą mieć świadomość, że wszystkie przyniesione egzemplarze przechodzą konkretną selekcję. Zdarza się, że niektóre osoby mają żal, że przyniesiona przez nich książka zamiast na półkę – trafia na tzw. „stragan biblioteczny”, czyli na stoliczek znajdujący się przy wejściu. Pracownicy biblioteki proszą o zrozumienie - ze względu na ilość książek, która do nich trafia, nie mają oni niekiedy innego wyjścia. Te książki, które zostają uznane za nieprzydatne, są odrzucane od razu (np. rozsypujący się zbiór kartek, w którym brakuje znacznej ilości stron, raczej nie zadowoli żadnego czytelnika…).
Jeśli dana książka jest akurat tą brakującą do kolekcji, biblioteka z chęcią ją przyjmie. Jeśli cała otrzymana seria jest w doskonałym stanie - następuje wymiana starszych książek na te nowsze (gdyż jak wiadomo, wraz z częstym użytkowaniem, książki dość szybko się niszczą). Kiedy jednak biblioteka posiada już kilka kompletów książek w dobrym stanie, wówczas może odmówić przyjęcia danych pozycji. Może również skierować je do innej biblioteki, czyli tam gdzie akurat mogłyby się przydać.
PRZEKAZANIE KSIĄŻEK DO PKPS
Mimo, że Polski Komitet Pomocy Społecznej jest kojarzony przede wszystkim ze zbiórką odzieży i zbiórkami żywności dla najuboższych, warto powiedzieć, że z chęcią przyjmie w formie darów również i książki. Jeśli nie znaleźliśmy chętnych np. do kupna lektur czy podręczników po naszych pociechach – nie wyrzucajmy ich. Zanieśmy je do PKPS.
ZAWIEZIENIE KSIĄŻEK DO ANTYKWARIATÓW
Jeśli posiadamy wartościowe zbiory wiekowych książek, które chcielibyśmy spieniężyć, powinniśmy zrobić dokładną listę tych dzieł literackich i zgłosić się do poznańskich antykwariatów. Może właśnie w jednym z takich miejsc szukają akurat tego, co nam aktualnie „zawadza”? Książkowych pasjonatów przestrzegamy jednak przed „niebezpieczeństwem” – zawożąc do antykwariatu plik książek do sprzedaży, często wracamy z innym, nawet jeszcze większym. Trudno powstrzymać się przed zakupem, widząc półki uginające się pod nieczytanymi jeszcze książkami.
KIEDY MOŻNA WYRZUCIĆ KSIĄŻKĘ „BEZ ŻALU?”
Zdaniem Bolesławy Nawrockiej, powinno się wyrzucić te książki, które na pewno nigdy nikomu się nie przydadzą. Zaliczamy do nich te pozycje, które się zdezaktualizowały, czyli m.in. stare encyklopedie, nieaktualne kodeksy, poradniki czy podręczniki (np. te do nauki prawa jazdy z nieaktualnym prawem jazdy sprzed kilku lat). Jeśli książka jest w bardzo złym stanie (bez okładki, ma pozaginane rogi i nieprzyjemnie pachnie, bo zaatakowała ją pleśń) również nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia w związku z tym, że jej się pozbywamy. Tego typu książki powinny wylądować w kontenerach na makulaturę. Pamiętajmy jednak o wcześniejszym usunięciu twardej okładki – taka obwoluta nie może zostać poddana recyklingowi. To samo tyczy się tłustych i zabrudzonych stron. W Swarzędzu przy ul. Rabowickiej 2 znajduje się STENA EkoStacja, która jest punktem selektywnej zbiórki odpadów, gdzie również można przekazać książki na makulaturę. Jeśli więc jesteśmy zmuszeni pozbyć się książek, zróbmy to w taki sposób, żeby przynajmniej „być EKO” i dzięki temu zrobić coś dobrego.
JAKIE ROZWIĄZANIA NA DŁUŻSZĄ METĘ?
Co roku pojawia się na rynku wydawniczym mnóstwo nowych pozycji, a jak wiadomo ilość miejsca zarówno w bibliotekach, jak i w naszych mieszkaniach jest ograniczona. Każdy z nas musi regularnie poddawać swój prywatny zbiór selekcji, gdyż chomikowanie rzeczy może stać się dużym mieszkaniowym problemem i na pewno niczemu nie służy. Warto więc szukać rozwiązań. Jeśli zauważasz, że czytasz więcej niż jesteś w stanie pomieścić, może nadszedł czas, by zainwestować w e-booka? Ceny czytników elektronicznych zaczynają się od około 200 zł (do tego dojdą jeszcze opłaty za pobranie książek w formie elektronicznej). Jeśli jednak jesteśmy zagorzałymi czytelnikami, warto zainwestować w nasze hobby. Opłata za książkę w formie pliku jest niższa od książki papierowej, a jedyne miejsce, które zajmuje, to w pamięci e-booka.
Tekst i foto: JBK