Jesienią 2019 r. informowaliśmy mieszkańców na łamach Informatora o możliwości przekształcania praw do lokali i i wpłynięciu wszystkich zaświadczeń z Gminy Swarzędz. Mieszkańcy złożyli do Spółdzielni dziesiątki wniosków o wyodrębnienie prawa własności lokalu. Duża część z nich została zrealizowana, niektóre sprawy są właśnie prowadzone, a część mieszkańców zrezygnowała po wycenie kosztów przedsięwzięcia.
Ile aktów notarialnych?
Z tytułu przekształcenie prawa do lokalu w odrębną własność, łącznie w 2019 r. podpisanych zostało 68 umów notarialnych. Z tego 8 umów dotyczyło pierwszego półrocza (7 z Antoninka i 1 z Czerwonaka), natomiast 60 umów zostało zrealizowanych w drugiej połowie roku – w tym 27 przekształceń z prawa lokatorskiego i 33 przekształcenia z prawa własnościowego.
W 2020 r. (do 23 stycznia) podpisanych zostało 9 aktów notarialnych, trzy z nich dotyczyły praw lokatorskich a sześć praw własnościowych. Na realizację umów notarialnych oczekuje obecnie 32 mieszkańców, którzy już dokonali stosownych wpłat. Finał przedsięwzięcia nastąpi po uzgodnieniach protokolarnych i skompletowaniu wszystkich dokumentów.
Blisko tysiąc odrębnych własności
Według stanu na 31 grudnia 2018 r., na 5858 lokali w Spółdzielni, prawo odrębnej własności posiadało 859 mieszkańców, prawo własnościowe 4586 mieszkańców, prawo lokatorskie 385 mieszkańców i prawo najmu 28 mieszkańców. W 2019 r. stosunek praw w Spółdzielni uległ więc zmianom – na korzyść puli praw odrębnej własności, która pomału zbliża się do tysiąca. Nadal jednak dominującą formą praw do lokali w naszej Spółdzielni jest prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego.
Kolejne zaświadczenia
Informowaliśmy już mieszkańców, że bez żadnych przeszkód można przekształcać prawa do lokali w Swarzędzu. Urząd Miasta i Gminy Swarzędz miał ustawowy czas na wydanie wszystkich zaświadczeń do końca 2019 r. i mimo, że wiązało się to z gigantyczną pracą, Spółdzielnia otrzymała ostatnie zaświadczenia do października ub.r. Warto dodać, że nie każda jednostka samorządowa w Polsce poradziła sobie w tym zakresie tak sprawnie.
Informowaliśmy również, że Spółdzielnia posiada niezbędne zaświadczenia z Lubonia, Kostrzyna i Czerwonaka. Jesienią brakowało natomiast jeszcze zaświadczeń z trzech lokalizacji poznańskich. Sytuacja ta uległa zmianie, i tak:
- Poznań, ul. Tomickiego 29-35 – wpłynęło zaświadczenie z Miasta Poznania, można dokonywać ruchów na lokalach bez żadnych przeszkód.
- Poznań, ul. Chwaliszewo 17-23 – do Spółdzielni wpłynęło zaświadczenie o przekształceniu praw do gruntów, obejmujące część gruntu Spółdzielni. Trwają regulacje dotyczące uzyskania praw do części gruntu nie będącej we władaniu Spółdzielni. Równolegle, w lutym br. odbędą się prace geodezyjne związane z wymierzaniem lokali, celem sporządzenia inwentaryzacji i uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.
- Poznań, ul. Niedziałkowskiego 23, 23a – dokumentacja geodezyjna oraz uchwała są w trakcie opracowywania. Przewidywane wyłożenie projektu uchwały określającej przedmiot odrębnej własności nastąpi na przełomie I i II kwartału br. Trwają również regulacje w Księgach Wieczystych.
Jak przekształcić prawo do lokalu?
1. Należy pobrać wniosek ze strony internetowej Spółdzielni (na górze w zakładce DRUKI DO POBRANIA) lub zgłosić się po wniosek papierowy do pokoju 115 w budynku Zarządu Spółdzielni przy ul. Kwaśniewskiego 1.
2. Wypełnić wniosek i złożyć go w sekretariacie Spółdzielni lub odesłać na adres zarzad@sm-swarzedz.pl .
3. Spółdzielnia prześle mieszkańcowi pismo informujące o kosztach związanych z przekształceniem prawa do lokalu i pokieruje co do dalszych czynności.
JC