Odczyty wodomierzy on-line

2020-02-18 Odczyty wodomierzy on-line

  Od kilku lat Spółdzielnia przy wymianach legalizacyjnych wodomierzy, zmieniała urządzenia na nowe, radiowe, które pozwalały na odczyt danych pracownikom Spółdzielni w pobliżu budynku. Dzięki temu można było ominąć procedurę związaną z wchodzeniem do każdego mieszkania, w celu dokonania odczytu.

  Spółdzielnia postanowiła pójść o krok dalej i od grudnia 2019 r. testowała jeszcze nowocześniejszy system, który pozwala na odczyt nie tylko pod budynkiem mieszkalnym, ale w dowolnym miejscu z internetem. Pozwoli to na bieżącą kontrolę systemu każdego dnia oraz na częstsze informowanie użytkowników systemu Zdalny Dostęp o zużyciu wody.

 

Test pilotażowy na os. Dąbrowszczaków 5

Po przeprowadzonych w sierpniu oraz wrześniu 2019 r. rozmowach z przedstawicielem firmy Bmeters, która jest dostawcą rozwiązań z zakresu odczytu zużycia wody w zasobach Spółdzielni, a także zapoznaniu się z ofertą firmy w zakresie odczytu on-line, ustalono że rozwiązanie to zostanie wprowadzone pilotażowo w budynku na os. Dąbrowszczaków 5. Budynek został wybrany z tego względu, że dotychczasowy odczyt radiowy wodomierzy sprawiał tam największy problem, spowodowany warunkami budynku - szyby wind i drzwi blokujące dostęp do korytarzy na piętrach mają wpływ na zasięg nakładek radiowych na wodomierzach.

Budowa systemu

Do zrealizowania odczytu wodomierzy przez internet bezpośrednio w Spółdzielni, wykorzystywane są obecnie już zainstalowane w licznikach nakładki radiowe. Stan wodomierzy jest odczytywany przez mikrokoncentratory zamontowane na korytarzach budynku, które przesyłają zebrane dane do koncentratora zbiorczego, a ten - za pomocą internetu - na serwer. Przesył danych na serwer odbywa się codziennie o godz. 00:00. Mikrokoncentratory zasilane są bateryjnie, natomiast koncentrator wymaga dostępu do gniazda prądowego. Przyłącze internetowe do koncentratora może być realizowane za pośrednictwem kabla sieciowego (w budynkach, gdzie znajduje się sieć światłowodowa) lub telefonię komórkową poprzez kartę SIM (w budynkach, gdzie nie ma internetu szerokopasmowego).

Zapotrzebowanie budynku

Przed przystąpieniem do testu, wizja lokalna w budynku na os. Dąbrowszczaków 5 wykazała, że do obsługi mieszkań (11 kondygnacji, 4 mieszkania na piętrze, 90 urządzeń do odczytu) niezbędny będzie montaż czterech mikrokoncentratorów oraz jednego koncentratora. Zainstalowanie tych urządzeń odbyło się 30 listopada 2019. Całość prac zajęła jeden dzień roboczy. Urządzenia zamontowane przez firmę Bmeters zostały umieszczone pod sufitem w bezpiecznych puszkach i zaplombowane.

Wyniki testów systemu

Po wstępnych testach przeprowadzonych przez firmę Bmeters i przekazaniu danych dostępowych Spółdzielni, od 5 grudnia 2019 r. urządzenia pracują cały czas. Spółdzielnia może realizować odczyty z internetu każdego dnia. Wyrywkowe testy dokonywane przez pracowników Spółdzielni wykazały poprawność działania i bezproblemowość w obsłudze systemu.

Wnioski

System okazał się prosty w obsłudze i nie wykazał żadnych problemów z jego funkcjonowaniem. Do niewątpliwych korzyści systemu należą: krótszy czas odczytu, odczyt wszystkich urządzeń w jednym czasie, archiwizacja wskazań liczników w jednym miejscu, monitorowanie komunikatów o próbach manipulacji przy licznikach, a także bieżąca kontrola zużycia wody – pozwalająca na szybką reakcję w przypadku niekontrolowanych wycieków czy zbyt dużych wskazań zużycia wody.

Nadto, zastosowanie odczytu wodomierzy przez internet może generować nowe możliwości, ponieważ jego potencjał może być wykorzystany w innych dziedzinach działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu (np. analiza i monitorowanie zużycia, szybkie wykrywanie awarii wodociągowych, rozliczanie innych usług na podstawie zużycia wody, itp.).

System będzie też niezwykle przydatny w momencie zakończenia współpracy w zakresie rozliczeń zużycia wody z firmą Techem (w Spółdzielni ostatnie wodomierze niemieckiej firmy Techem zostaną wymienione na wodomierze włoskiego producenta Bmeters w 2021 roku).

Opisany wyżej system będzie sukcesywnie rozwijany na kolejnych spółdzielczych budynkach już od tego roku.

P. Połczyński, JC

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. RozumiemDowiedz się więcej